آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۲۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۶
شخصیت های فلسطینی
امین الحسینی در سال 1895 در قدس به دنیا آمد. پدرش به علم اهتمام می‌ورزید و اصرار داشت که فرزندانش در مشهورترین مدارس و مراکز علمی درس بخوانند...

امین الحسینی

امین الحسینی در سال 1895 در قدس به دنیا آمد. پدرش به علم اهتمام می‌ورزید و اصرار داشت که فرزندانش در مشهورترین مدارس و مراکز علمی درس بخوانند. وی تحصیلات اولیه را در یکی از مدارس قدس به پایان رساند و پدرش برای او تعدادی معلم خصوصی گرفت تا به او درس‌هایی را آموزش بدهند. سپس به دانشکده الفریر در قدس رفت تا زبان فرانسه را بیاموزد. بعد از دو سال درس خواندن در این دانشکده به دانشگاه الازهر در قاهره رفت و در طول دوران تحصیلی خود در الازهر به همراه خانواده خود به سفر حج رفت.   تحصیل وی در مصر و آشنایی او با رهبران جنبش ملی آن دوره در اهتمام وی به سیاست نقش موثری داشت. در سال 1915 به دانشکده جنگ در استانبول پیوست و با رتبه افسری از این دانشکده فارغ التحصیل شد. 

حاج امین الحسینی بر وجوب مبارزه با حکومت بریتانیا و نفوذ صهیونیست‌ها به فلسطین تاکید می‌کرد. وی دارای آراء و نظریاتی در زمینه امور قضاوت و دادگاههای قضایی است و بر تقویت مدارس اسلامی و اداره اوقاف اصرار می‌ورزید. حسینی برای تاسیس شورای اسلامی قانونی فلسطین تلاش کرد و اختیارات و وظایف این شورا را تعیین کرد.

از سویی دیگر حسینی مسئله فلسطین را مسئله کل عرب‌ها و مسئله جهان اسلام برشمرد و شدیدا به مقابله با دلالان فروش زمین‌ها و املاک فلسطینیان به یهودیان پرداخت و معتقد بود هر کس زمین‌های فلسطین را به این خارجی‌ها بفروشد از دین اسلام خارج شده است و جایز نیست که بر چنین شخصی نماز خوانده شود و در قبرستان مسلمانان دفن شود.

حاج حسینی به ارتش عثمانی پیوست اما بعد از مدت کوتاهی ترجیح داد با انقلاب عربی همگام شود. به همین دلیل به گروهان قدس و الخلیل پیوست. سپس در آغاز جنگ جهانی اول با هدف تشکیل دولت مستقل عربی  به ارتش  شريف حسين بن علی پیوست. بعد از صدور اعلامیه بالفور در سال 1917 حسینی تصمیم گرفت به قدس باز گردد و علیه حضور یهودیان و انگلیسی ها در این منطقه مبارزه کند. در سال 1918 اولین سازمان سیاسی در تاریخ معاصر فلسطین به نام  "النادی العربی"  تاسیس شد.

این سازمان در سال‌های 1918 و 1919 اقدام به سازماندهی تظاهرات در قدس نمود و در آن دوره اولین کنفرانس عربی فلسطینی برگزار شد. این تظاهرات منجر به بازداشت وی در سال 1920 شد اما توانست به منطقه کرک در جنوب لبنان بگریزد و از آنجا به دمشق برود. حکومت قیمومیت بریتانیا به صورت غیابی او را محکوم به 15 سال حبس نمود اما بعد از اینکه فرمانداری این شهر به ریاست هربرت صموئیل  جایگزین اداره نظامی در قدس شد، این حکم در همان سال منتفی شد و حسینی بار دیگر به این شهر بازگشت و بعد از وفات مفتی قدس، به عنوان مفتی این شهر انتخاب شد.
 
امین الحسینی

حسینی شورای عالی اسلامی را  به منظور نظارت بر امور مسلمانان در فلسطین تاسیس کرد. این شورا در سال 1931 کنفرانس بزرگی را در مسجد الاقصی برگزار کرد. این کنفرانس با نام  اولین کنفرانس اسلامی برگزار شد و نمایندگانی از کشورهای مختلف عربی و اسلامی در این کنفرانس شرکت داشتند. حسینی فتوایی را صادر کرد مبنی بر اینکه هر کس زمین های خود را به یهودیان و دلالانی که این امر را برای خارجی ها تسهیل می کنند، از دین اسلام خارج شده است و جایز نیست او را در قبرستان مسلمانان دفن کنند.

حاج امین در خریدن زمین هایی که ممکن بود به دست یهودیان بیفتد نقش داشت و این زمین ها را به اوقاف اسلامی می‌سپرد. وی معتقد بود که ملت فلسطین آمادگی این را ندارد که به شیوه جدید وارد درگیری نظامی شود به همین دلیل تلاش های سیاسی برای حل مسئله فلسطین را مورد تایید قرار داد. در عین حال به صورت مخفیانه برای تشکیل هسته‌های نظامی تلاش می‌کرد و  هسته اولیه‌ای که بعدها عبدالقادر حسینی از آن شکل گرفت، ارتش جهاد مقدس نامیده ‌شد.

پس از به شهادت رسیدن عزالدین قسام در سال 1935 حسینی به عنوان رئیس هیئت عالی عربی که در همان سال تاسیس شده بود، انتخاب شد و بسیاری از جریانات سیاسی فلسطین را در بر گرفت. وی نقش بارزی در انقلاب 1936 داشت و زمینه ورود داوطلبانی که از کشورهای مختلف عربی برای دفاع از فلسطین آمده بودند، فراهم کرد. حسینی طرح تقسیم فلسطین بین عرب‌ها و یهودیان را که در ژوئن 1937 مطرح شده بود رد کرد و به شدت در برابر آن مقاومت کرد.

 
مقامات بریتانیا تلاش کردند حسینی را بازداشت کنند اما وی به حرم شریف قدس پناه آورد؛  به همین دلیل بریتانیا از یورش به حرم و تحریک احساسات جهان اسلام ترسید. حسینی از داخل حرم به مبارزات خود علیه اشغالگران ادامه داد و بعد از ترور اندروز، حاکم بخش شمالی، نماینده عالی رتبه بریتانیا حکم اخراج مفتی امین الحسینی را صادر کرد و او را مسئول ترور سربازان انگلیسی در فلسطین بر شمرد. مقامات بریتانیایی تلاش کردند او را دستگیر کنند اما او توانست به یافا و از آنجا به لبنان بگریزد.  مقامات فرانسوی او را دستگیر کردند اما او را تحویل بریتانیا ندادند.

 حسینی در لبنان به فعالیت سیاسی خود ادامه داد. بعد از گسترش روابط فرانسه و انگلیس، حسینی مجبور شد از لبنان نیز فرار کند و بین تعدادی از پایتخت های عربی و غربی در رفت و آمد باشد. در ابتدا به عراق رفت و برخی از مجاهدین به او پیوستند. در آنجا از انقلاب رشید عالی کیلانی را حمایت کرد. پس از شکست انقلاب مجبور شد عراق را ترک کند و به ترکیه  و از آنجا به بلغارستان و سپس به آلمان برود.

وی چهار سال در آلمان ماند. برخی از دولت های اروپایی خواستار محاکمه وی به عنوان مجرم جنگی و از طرفداران نازی‌ها شدند و عرصه را بر او تنگ کردند تا آنجا که مجبور شد به مصر فرار کند و از آنجا بار دیگر هیئت عالی عربی را رهبری کند و برای حمایت از ارتش جهاد مقدس به فعالیت‌های خود ادامه بدهد و مسئولیت تجهیز، هماهنگی و امداد مجاهدین را بر عهده بگیرد. 

در آنجا سازمان جوانان فلسطینی را تاسیس کرد. بعد از نکبت بزرگ در سال 1948  حکومت بریتانیا به ملک فاروق امر کرد که دستور اقامت اجباری او را در منزلش را صادر نماید و او را زیر نظر بگیرد. وضعیت او به همین صورت بود تا اینکه انقلاب 1952 در مصر به وقوع پیوست. حسینی با رهبران انقلاب در انتقال اسلحه به سینا  و از آنجا به شهادت طلبان فلسطینی در داخل فلسطین همکاری کرد تا اینکه در سال 1959 تصمیم گرفت به سوریه و از آنجا به لبنان مهاجرت کند.

حاج محمد امین الحسینی در بیروت فعالیت سیاسی خود را از سر گرفت و ماهنامه فلسطین را منتشر کرد و هم چنان در لبنان بود تا اینکه در سال 1975 در سن 79 سالگی وفات یافت و در گلزار شهدا دفن شد.

منبع:  www.nedains.com/ar