آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۲۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
دکتر امیر حامد آزاد در مؤسسه ندا:
صد و بیست و هفتمین جلسه هم اندیشی مؤسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا طبق روال معمول سه شنبه های هرهفته، با سخنرانی دکتر امیر حامد آزاد کارشناس مسائل منطقه ای برگزار شد و به موضوع "حزب الله لبنان؛ از جنبشی مقاومتی تا بازیگری منطقه ای" پرداخت.
علت ورود حزب الله به سوریه، نجات لبنان از خطر تکفیری ها بود

صد و بیست و هفتمین جلسه هم اندیشی مؤسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا طبق روال معمول سه شنبه های هرهفته، با سخنرانی دکتر امیر حامد آزاد کارشناس مسائل منطقه ای برگزار شد و به موضوع "حزب الله لبنان؛ از جنبشی مقاومتی تا بازیگری منطقه ای" پرداخت. وی در این نشست که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، دانشجویان، خبرنگاران و علاقمندان به حوزه مطالعات و تحولات رژیم صهیونیستی همراه بود، با تمرکز بر فراز و فرودهای جایگاه حزب الله لبنان طی 5 سال اخیر در عرصه داخلی، استراتژی ها و تاکتیک های آن و نقش آفرینی این جنبش در سوریه، بحث خود را ارائه کرد.

دکتر آزاد در ابتدای سخنان خود درباره حزب الله که بر سال های 2011 به بعد یعنی پس از بحران سوریه متمرکز بود، به پراکندگی قومیت ها در لبنان و نسبت جمعیتی اقوام اشاره و اظهار کرد که تا سال2011، لبنان 4.228.000 نفر جمعیت داشت که جزئیات اعلامی آن عبارت است از: 27 % شیعه ، 27 % سُنّی، 21 % مارونی، 12 % مسیحی، 8 % آردتودکس یونانی، 5 % دروزی، 4% کاتولیک های یونانی و 7% باقی مانده نیز شامل دیگر گروههای کوچک مسیحی است که در کنار آنان عده بسیار کمی نیز از یهودیان، بهائی ها، هندوها و مسیحیان متعلق به فرقه مورومون در لبنان زندگی می کنند. به طور کلی 18 طایفه مذهبی در لبنان شناسایی شده اند.

دکتر آزاد در ادامه ضمن پرداختن به نقش و مواضع سلفی ها در لبنان، دلایل حمایت آنها از جریان معارض سوری را تشریح و عنوان کرد که سابقه منفی اقدامات ارتش سوریه در لبنان، حمایت از اکثریت سُنّی در سوریه که خود را تحت ستم اقلیّت نُصَیری (علوی ها) معرفی می کردند، برهم زدن موازنه به ضرر حزب الله (نخبگان جریان سیاسی) ، فتوای هشتم فوریه 2012 توسط ایمن الظواهری که بر آزاد سازی سرزمین شام تکیه داشت، از جمله عوامل موثر در این حمایت بودند. وی همچنین با اشاره به ارزیابی های به عمل آمده توسط موسسه رند، مئیر عمیت و مؤسسه هنری جکسون که حضور سلفی های لبنان در سوریه و فعالیت آنها را در لبنان بسیار پررنگ قلمداد می کردند، قضیه آوارگان سوری در لبنان را نیز مزید بر علت دانست که با توجه به جایگیری ایشان در خاک لبنان، خطر سلفی ها را دو چندان می کرد. وی عنوان کرد که تا 15 سپتامبر 2014 ، 896,186,1 آواره سوری وارد خاک لبنان شدند که شامل 21% از جمعیت کل این کشور می شد. عمده این آوارگان از استان های حمص ، حلب و حما بودند که سُنّی نشین و با حکومت مرکزی درگیر بودند. همچنین برخی اعضاء خانواده این افراد نیز به گروه های معارض مسلح پیوسته بودند. به علاوه، چالش اردوگاه های فلسطینی در لبنان نیز که به مامنی برای سلفی های جهادی تکفیری بدل شده بودند اوضاع داخلی را به شدت پیچیده تر می کرد بنابراین مجموع این شرایط، حزب الله را وادار کرد که برای نجات لبنان از هرج و مرج، وارد بحران سوریه شود.

این پژوهشگر مسائل منطقه ای در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع وضعیت حزب الله در سوریه اشاره کرد و نقاط ضعف و قوت متصور بر عملکرد آن در سوریه را برشمرد. از نظر وی، خروج از جغرافیای لبنان (کسب فضای فعالیت)، تجربه نبرد ترکیبی و گسترش نیروی عملیاتی از 2000 نفر در سال 2006 به 15000 نفر در سال 2014 از جمله نقاط قوت حزب الله در این رابطه و متقابلا کاهش تمرکز عملیاتی بر رژیم صهیونیستی و جایگاه پاسخگویی در ساختار کارگزاری را در شمار ضعف های این فعالیت دانست که البته در این میان، می توان امکان برنامه ریزی برای تسلط بر جبهه جنوب سوریه و جولان (ایجاد منطقه مقاومت)، امکان برنامه ریزی برای اجرای طرح آزادی الجلیل (شمال فلسطین اشغالی) و فراهم شدن امکان ضربه زدن به اسرائیل در فضای آنارشیک را ازجمله فرصت های حزب الله در این زمینه قلمداد کرد.

دکتر آزاد درباره تاکتیک های رزمندگان حزب الله در برابر رژیم صهیونیستی، بر عملیات "جبل دوف" موسوم به "مزارع شبعا"متمرکز شد و آن را پاسخی برای عملیات قبلی اسرائیلی ها دانست که روز 18 ژانویه 2015 به عمل آمد و به شهاد جهاد مغنیه ، محمد الله دادی و 6 نیروی دیگر حزب الله در مزرعه الامل واقع در بلندی های جولان انجامید. از روز 25 ژانویه 2015 نیروهای ارتش اسرائیل و حزب الله هر دو در طرفین مرزها به حال آماده باش کامل درآمدند و سرانجام در 28 ژانویه 2015 ساعت 13:35 دقیقه وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که واحدهای گشتی ارتش اسرائیل بوسیله موشک های ضد تانک در منطقه «جبل دوف» (مزارع شبعا) مورد اصابت قرار گرفته اند که تعدادی زخمی برجای گذاشته است.

به گفته دکتر آزاد، 29 ژانویه 2015 اسرائیل جستجوی گسترده ای را در «کفرقاجار» که یک روستای علوی نشین در سه کنج مرزی لبنان ، سوریه و فلسطین اشغالی است ، آغاز نمود و اعلام کرد دیده بانان حزب الله از روی پشت بام یک مدرسه مشرف به جاده عبوری از «جبل دوف» (مزارع شبعا) گرای عبور کاروان نیروهای اسرائیل واحد عملیات «شهداء القنیطرة الأبرار» داده است. اسرائیل با تمرکز هوایی بر مواضع این منطقه اعلام کرد که گروه دیده بان طی ساعت ها استقرار بر بام این مدرسه ، اطلاعات دقیق و پیوسته ای را به 4 کیلومتری شمال شرق خود مخابره می کرده است که محل استقرار گروه انجام عملیات بوده است. نیروهای اطلاعاتی اسرائیل می گویند یک موشک حرارتی کورنیت عمل نکرده در نزدیکی ساختمان مدرسه مذکور آنان را به انتقال اطلاعات از این محل ظنین کرده است. این موشک که در گل فرو رفته بود در جهتی عکس محل حمله اصلی یافت شد و ماموران اسرائیلی اذعان کردند از آنجایی که امکان گمراه شدن یک موشک هدایت لیزری مثل «کورنیت» تقریبا صفر است، این موشک عمدا از سوی نیروهای حزب الله در جهتی خلاف انجام عملیات اصلی شلیک شده تا نیروهای اسرائیل را منحرف سازد. لذا با احتساب 5 موشک شلیک شده در عملیات اصلی و یک موشک انحرافی که در «کفرقاجار» کشف شد باید گفت حزب الله جمعا 6 موشک «کورنیت» شلیک نموده است. اسرائیل می گوید دیده بان های حزب الله اطلاعات مورد نظر را از طریق شبکه تلفن همراهی که در مرز سوریه و لبنان توسط ایران راه اندازی شده است به 2 وانت سفید رنگ مسئول انجام عملیات در فاصله 5 کیلومتری محل عبور گشتی های ارتش اسرائیل منتقل می کرده اند.

اسرائیلی ها بر اساس مطالعات خود به این نتیجه رسیده بودند که حزب الله به این حمله آنان پاسخی نمی دهد بنابراین ریسک حمله را متقبل شده و به شهادت این افراد مبادرت ورزیدند.

شایان ذکر است که در پایان سخنان دکتر آزاد، فرصتی نیز به پرسش و پاسخ و تبادل نظر میان حاضران اختصاص داده شد. همچنین در بخش اول این نشست، کارشناسان مؤسسه ندا سخنانی را درباره موضوعات مختلف از جمله شهادت احمد شهوان از روحانیون شیعه در اراضی اشغالی 1948 و بحث خشونت در این منطقه، نقش حزب الله در کرانه اختری، موضوع سفر توفیق طیراوی از مقامات فلسطینی به ترکیه و تغییر در روند کلی انتفاضه و تحول از عملیات فردی به گروهی شدن آن مورد بحث قرار گرفت.

گفتنی است که سه شنبه هفته آینده به علت تقارن این نشست به ایام اربعین حسینی، نشست هم اندیشی مؤسسه ندا برگزار نخواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: