آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۲۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۳
دکتر علی علیزاده در نشست هم اندیشی مؤسسه ندا:
صد و بیست و نهمین جلسه هم اندیشی مؤسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا با سخنرانی دکتر علی علیزاده استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه ای به بررسی موضوع "ترکیه و فلسطین در دوره اردوغان" پرداخت.
موضع ترکیه در قبال سوریه و حمایت از نظم اخوانی، زمستان سیاست

صد و بیست و نهمین جلسه هم اندیشی مؤسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا با سخنرانی دکتر علی علیزاده استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه ای به بررسی موضوع "ترکیه و فلسطین در دوره اردوغان" پرداخت. در این نشست که جمعی از استادان، دانشجویان، خبرنگاران و علاقمندان به حوزه فلسطین اشغالی حضور داشتند، دکتر علیزاده به فراز و نشیب های روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی با تاکید بر دوره اردوغان، راهبردهای ترکیه برای ایجاد نظم منطقه ای و تعاملات آن با حماس و تشکیلات خودگردان اشاره کرد و در پایان، به ارائه نظریات خود در چهارچوب آینده پژوهی این بحث مبادرت نمود.

دکتر علیزاده در ارتباط با پیشینه روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی، آن را به دو دوره مهم قبل و بعد از حاکمیت اردوغان تقسیم کرد و درباره بخش اول عنوان کرد که ترکیه نخستین کشور جهان اسلام بود که در سال 1949 رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت و سپس با مسدود کردن کانال سوئز روی کشتی‌های رژیم صهیونیستی در سال 1951مخالفت نمود. به علاوه نقطه آغاز همکاری اطلاعاتی ترکیه و رژیم صهیونیستی را باید سال ۱۹۵۸ دانست و بعد از آن نیز در سال 1991 برای اینکه سطح روابط خود با رژیم صهیونیستی را ارتقا دهد، سطح روابط خود با این رژیم و ساف را به طور همزمان افزایش داد. این کشور در دهه 90 به امضاء قراردادهای متعدد نظامی، اقتصادی و فرهنگی با رژیم صهیونیستی مبادرت ورزید و این دهه را باید دهه هم پیمانی استراتژیک طرفین نامید. وی در ادامه افزود که میزان و ماهیت روابط سیاسی، علمی، نظامی، اطلاعاتی و تجاری بین رژیم صهیونیستی و ترکیه همیشه علی رغم حاکمیت احزاب مختلف در ترکیه اعم از کمالیست ها، نظامیان و اسلام گراها روند رو به رشدی داشته است. نکته مهم آنکه روابط طرفین از دهه 1950 تا 1990 از فضای جنگ‌های ادواری عرب ها و اسرائیل و فضای ملتهب جهان دو قطبی متاثر بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به ماهیت غیر ایدئولوژیک روابط طرفین در دوران اسلام گرایان و شخص اردوغان گفت که نزدیکی به کشورهای اسلامی و اتخاذ مواضع انتقادی، منجر به کاهش روابط نگردید و ترکیه تلاش می کند تنش با رژیم صهیونیستی را در سطح انتقادهای حقوقی و سیاسی (مجامع بین المللی و منطقه ای)، دیپلماتیک (نشست داووس و تنش در روابط اردوغان و نتانیاهو)، بشردوستانه (کاروان کمک‌رسانی غزه) و احساسی (تنش مدیریت شده) نگه دارد و به هیچ وجه اسلام گرایی را در سیاست خارجی خود وارد نکند. مضاف بر اینکه در دوران اردوغان، سیاست وی درباره مسئله فلسطین متاثر از رفتار سایر قدرت های منطقه ای یعنی رقیبان آن بوده است. وی افزود نکته مهمی که باید به آن اشاره شود، ارتقای مناسبات تجاری و بازرگانی میان طرفین است که باعث شکل‌گیری لابی قدرتمند تجاری در رژیم صهیونیستی و ترکیه شده که می تواند امری خطرناک محسوب شود زیرا رویه گسترش همکاری های اقتصادی را از سطح حکومت ها خارج کرده و به دیگر اقشار جامعه منتقل کرده است.

دکتر علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود به اصول سیاست خارجی ترکیه بر اساس دکترین داوود اوغلو وزیر خارجه وقت این کشور اشاره کرد که بر اساس مؤلفه نگاه به درون ، سیاست تنش صفر با همسایگان را دنبال می کرد اما پس از وقوع خیزش های عربی و حمایت این کشور از نظم مورد نظر اخوان المسلمین در منطقه، این سیاست به حاشیه رانده شد و در واقع زمستانی را برای آن رقم زد.

این کارشناس مسائل منطقه ای در ادامه سخنان خود، بحران سوریه را مصداقی برای فراموشی سیاست تنش زدایی ترکیه دانست و گفت که سیاست های این کشور در قبال بحران سوریه، فرصت های راهبردی را برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرد. وی افزود که موضع سلبی ترکیه درخصوص بحران سوریه، به صورت غیر مستقیم همکاری‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی را تشدید کرده، معادلات امنیتی را به ضرر خط مقاومت سوق داده و فرصت های راهبردی را برای صهیونیست‌ها ایجاد نموده است.

دکتر علیزاده همچنین به انگیزه های ترکیه برای گسترش روابط خود با رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت ترکیه می کوشد از این رهگذر، حمایت لابی قدرتمند یهود در کشورهای اروپایی و آمریکا در جهت رفع موانع الحاق به اتحادیه اروپا را فراهم کند ضمن آنکه رژیم صهیونیستی را به عنوان دریچه ‏ای به سوی جهان غرب و ایالات متحده می داند. همچنین با توجه به تاثیر و نقش آفرینی لابی ارامنه در آمریکا و اروپا، ترکیه می‏کوشد از لابی یهودی برای به حاشیه راندن این موضوع (نسل کشی ارامنه) بهره جوید و با ارتقای مناسبات تجاری و بازرگانی در یک دهه گذشته، شکل‌گیری یک لابی قدرتمند تجاری را در دو سوی معادله ترکیه رژیم صهیونیستی را ترتیب دهد.

وی با نگاه آینده پژوهانه به روابط طرفین، این روابط را رو به گسترش دانست که باعث همسویی بیشتر آنها در مسائل منطقه ای، دور شدن قضیه فلسطین از کانون توجه عمومی و همراهی کمتر ترکیه با این قضیه خواهد شد.

شایان ذکر است که در بخش اول این نشست، کارشناسان مؤسسه ندا به بررسی تخصصی تر موضوع های مختلفی درباره تحولات فلسطین اشغالی مبادرت ورزیدند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: تحولات جدید در عرصه تشکیلات خودگردان در تقابل علنی با انتفاضه، رئیس جدید موساد و ارتباط آن با مواضع منطقه ای رژیم اسرائیل، آزادی عوده ترابین جاسوس اسرائیلی از حبس در مصر و پیامدهای آن و نیز ارتباط حوادث آذربایجان و نیجریه با موضوع فلسطین.


نام:
ایمیل:
* نظر: