آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۲۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۷
دکتر محسن صالح در نشست هم اندیشی موسسه ندا:
مدیر مرکز مطالعات الزیتونه در ابتدای سخنان خود به چند نکته مهم اشاره کرد و اظهار داشت که قضیه فلسطین، دغدغه همه امت اسلام در مواجهه با صهیونیسم بین الملل است زیرا فلسطینی ها به تنهایی توان آزاد سازی فلسطین را ندارند. این نکته ای است که امام خمینی(ره)، حسن البنا و شیخ احمد یاسین بر آن تاکید کرده اند
اندیشه میدانی در کنار ابتکارات فردی، لازمه پیروزی انتفاضه سوم در فلسطین است

یکصد و بیست و هشتمین جلسه هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا این بار نیز برگزار شد و با حضور دکتر محسن محمد صالح مدیر مرکز مطالعات الزیتونه به بررسی انتفاضه سوم، اهداف و چشم انداز آن پرداخت. در این نشست که دکتر خالد قدومی نماینده حماس در ایران و جمعی از پژوهشگران، اساتید، دانشجویان، اصحاب رسانه و علاقمندان به موضوعات مرتبط با فلسطین اشغالی نیز حضور داشتند، کتاب دکتر محسن صالح با عنوان «قضیه فلسطین» از مجموعه انتشارات وزارت خارجه نیز مورد اشاره قرار گرفت.

مدیر مرکز مطالعات الزیتونه در ابتدای سخنان خود به چند نکته مهم اشاره کرد و اظهار داشت که قضیه فلسطین، دغدغه همه امت اسلام در مواجهه با صهیونیسم بین الملل است زیرا فلسطینی ها به تنهایی توان آزاد سازی فلسطین را ندارند. این نکته ای است که امام خمینی(ره)، حسن البنا و شیخ احمد یاسین بر آن تاکید کرده اند. وی در ادامه عوامل موثر در پیچیدگی موضوع فلسطین را متذکر شد و در این راستا به نحوه تعامل با قضیه فلسطین پرداخت و عنوان کرد که تعامل با این موضوع، سبک بازی فکری شطرنج به همراه سرعت عمل و واکنش مورد نیاز در بازی تنیس روی میز را می طلبد. همچنین تحولات منطقه ای باعث شده که محیط استراتژیک فلسطین دستخوش چالش های فراوانی شود که این امر نیز ضرورت مطالعه عمیق برای تصمیم گیری ها را دو چندان می کند. 

 دکتر محسن صالح در ادامه به تبیین ماهیت انقلابی ملت فلسطین پرداخت که همواره از زمان آغاز اشغالگری در دوران قیمومیت انگلیس بر فلسطین اقدام به انتفاضه های متوالی و پیاپی نموده چنانکه نمونه های آن را در قیام های ایجاد شده در سال های1920، 1921، 1929، 1933 و  1939-1936 می توان مشاهده کرد.  وی افزود البته به دلیل سرکوبگری و اشغالگری انگلیسی ها در این دوران و سپس اسرائیلی ها، انتفاضه های فلسطین، شکل موجی به خود گرفته و شاهد فراز و فرودهایی بوده است اما نکته مشخصه آن، افزایش قدرت و توانمندی این انتفاضه ها به صورت تدریجی نسبت به انتفاضه های قبل از آن می باشد به گونه ای که انتفاضه الاقصی در سال 2005- 2000 بسیار قدرتمند تر از انتفاضه سنگ در سال 1987 بود.

دکتر محسن صالح در بخش دیگری از سخنان خود به انتفاضه سوم پرداخت که همچون سایر انتفاضه ها در فلسطین به مسجدالاقصی مرتبط بوده و دلیل آن را افزایش جرات و توحش اسرائیلی ها در پرده¬دری علنی نسبت به مسجدالاقصی، یهودی سازی آن و انجام اقداماتی عملی برای تقسیم مکانی و زمانی آن بوده است. وی در ادامه به خطرها و تهدیدهای پیش روی مسجدالاقصی اشاره کرد و گفت: هم اکنون مسجدالاقصی در معرض دو خطر عمده یهودی سازی و تخریب است زیرا شبکه تونل هایی گسترده متشکل از 45 تونل در زیر آن طی 10 مرحله ایجاد شده که بنیان های این مسجد را سست نموده و هر آن انتظار می رود با کوچکترین زلزله یا تندباد شدیدی خراب شود. در این شرایط جوانان فلسطینی به عنوان سنگر مقدم در دفاع از مسجدالاقصی قیام کردند.

این پژوهشگر و کارشناس مسائل فلسطین بخش دیگری از اظهارات خود را به چالش های مطرح دربرابر انتفاضه کنونی اختصاص داد و گفت که در سطح داخلی این انتفاضه با سه چالش عمده استمرار، انتشار و بهره گیری مواجه است به طوری که آن را تنها می توان در قدس و الخلیل مشاهده کرد و سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان به دلیل هماهنگی امنیتی با صهیونیست ها مانع انتشار و تسری آن به نقاط دیگر می شوند. جالب آنکه 40 تا 45 درصد از مجموع بودجه تشکیلات خودگردان، صرف همین هماهنگی امنیتی می شود. به علاوه باید اندیشه ای میدانی همراه با برنامه ای سیاسی در کنار ابتکارات فردی وجود داشته باشد تا بتوان از این انتفاضه بهره مند شد و از سوء استفاده از آن توسط گروه ها برای اهداف و منافع حزبی تنگ نظرانه ممانعت به عمل آید.

وی پیرامون چالش های  انتفاضه کنونی در خارج از اراضی اشغالی اظهار داشت که عواملی در خارج از فلسطین اشغالی باعث شده اند رژیم صهیونیستی در منطقه وضعیت استراتژیک مناسب و آرامی داشته باشد. به عبارت دیگر مشغولیت ملت ها به موضوعات و پرونده های دیگر، باعث آسودگی رژیم صهیونیستی شده است. همچنین غفلت عامدانه از اخبار تحولات فلسطین توسط برخی از رسانه های گروهی و پوشش ندادن تحولات مربوط به آن نیز از دیگر معضلات مربوط در این زمینه است.

دکتر محسن صالح در ادامه تصریح کرد که اگرچه انتفاضه سوم با چالش هایی روبروست ولی در روی دیگر سکه، گزینه مقابل آن یعنی مذاکرات سازش نیز به بن بست رسیده و ناامیدی در جامعه فلسطین همراه با سرخوردگی از وضعیت کنونی تشکیلات خودگردان که به جای تبدیل به دولت، به مهره ای در دست صهیونیست ها مبدل شده در میان فلسطینی ها موج می زند و حالت روانی جامعه به نفع مقاومت است.

وی در خاتمه به دو سناریوی محتمل برای انتفاضه کنونی اشاره و عنوان کرد که یا انتفاضه می تواند هماهنگی امنیتی را متوقف کند و سران تشکیلات خودگردان را به این امر مجاب نماید یا اینکه در اثر خفقان، آتش انتفاضه به تدریج خاموش خواهد شد اما اگر هم گزینه دوم محقق شود، باز هم تنها کاری که مخالفان انتفاضه موفق به انجام آن خواهند شد این است که زمان انفجار بعدی را که بسیار توفنده تر خواهد بود، اندکی به تعویق بیندازند.  

پس از سخنان دکتر صالح، فرصتی نیز به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد و سوالاتی درباره پرونده آشتی، ماهیت مدیریتی انتفاضه سوم، راهکارهای گسترش انتفاضه و مقابله با چالش های آن عنوان گردید که دکتر صالح پاسخ هایی را به آنها ارائه داد.

گفتنی است در بخش اول نشست، کارشناسان مؤسسه ندا درباره مسائل مختلفی ازجمله تلاش هایی برای منحرف کردن انتفاضه در سطح تشکیلات خودگردان، راهکارهای صهیونیست ها برای مقابله با انتفاضه، نشست سابان و موضوعات مطرح شده در آن، تلاش کمیته اجرایی ساف برای تشکیل دوره جدید شورای ملی، موضع حزب التحریر فلسطین درباره مناقشه روسیه و ترکیه، موج تهاجم به جبهه دمکراتیک ملی در اراضی اشغالی 48  و کتاب «قضیه فلسطین» اثر دکتر محسن صالح بررسی شد.      

نام:
ایمیل:
* نظر: