آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۶۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۵
شخصیت ها
شیخ احمد یاسین، بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی حماس بود. یاسین در ژوئن سال 1936 در روستای جوره عسقلان – از توابع شهرستان المجدل در نوار غزه- به دنیا آمد.
شیخ احمد یاسین

 بعد از جنگ 1948 به همراه خانواده اش به نوار غزه عزیمت کرد. وی در اثنای تمرین ورزشی در سن 16 سالگی فلج شد. شیخ احمد یاسین توانست در سال تحصیلی 1957-1958 دوره متوسطه را به پایان برساند و به عنوان معلم تربیت اسلامی به تدریس بپردازد. گرچه در ابتدا به خاطر وضعیت جسمی اش با تدریس وی مخالفت شد.

 آغاز فعالیت سیاسی او  از سن 20 سالگی شروع شد. احمد یاسین فعالیت سیاسی خود را با مشارکت در تظاهرات هایی که در نوار غزه در اعتراض به حمله سوم اسرائیل به مصر در سال 1956 صورت گرفته بود، شروع کرد. در آن هنگام شیخ، توانایی های سخنوری و سازمانی خود را به منصه ظهور نهاد و توانست به همراه دوستانش به مخالفت با طرح نظارت بین المللی بر نوار غزه بپردازد و بر ضرورت بازگشت منطقه نوار غزه به بخش اداری مصر تاکید نماید.

شیخ احمد یاسین در سال 1987 به همراه  گروهی از رهبران اسلامی در نوار غزه تصمیم گرفت برای آزاد سازی فلسطین یک سازمان اسلامی تشکیل دهد.

 آنها این سازمان را جنبش مقاومت اسلامی معروف به حماس نامیدند . یاسین فعالیت خود را در حماس با اولین انتفاضه فلسطین که آن روزها آغاز شده بود و به انتفاضه مساجد معروف است، شروع کرد. از آن موقع شیخ احمد یاسین، رهبر معنوی جنبش حماس شد.

شاید شکست 1948 یکی از مهم ترین حوادثی بود که در ذهن شیخ یاسین تثبیت شد و باعث شد که او برای ایجاد مقاومت فلسطین در مقابله با اشغالگران اسرائیل مصمم تر شود. شیخ یاسین به ضرورت تسلیح ملت فلسطین و تکیه بر بازوهای ملی و بعد عربی و اسلامی در آزادسازی فلسطین معتقد بود؛ زیرا وی معتقد بود برای آزادسازی فلسطین، تکیه بر جامعه بین المللی بی فایده است. چنانچه از شیخ روایت شده است که گفت: " ارتش های عربی که برای جنگ با اسرائیل آمده بودند، و به بهانه اینکه وجود قدرت دیگری غیر از قدرت ارتش عربی جایز نیست، سلاح را از دست ما گرفتند.

به همین دلیل سرنوشت ما به سرنوشت ارتش های عربی گره خورد. هنگامی که ارتش عربی شکست خورد، ما هم شکست خوردیم و گروهک های صهیونیستی توانستند با ایجاد رعب و وحشت در حق مردم بی دفاع فلسطین، جنایات و کشتارهای گسترده ای را به راه بیندازند. اگر سلاح های ما در دست مان بود، مسیر حوادث تغییر می کرد. جنبش حماس امتداد جنبش جهانی اخوان المسلمین است. مقر جنبش اخوان المسلمین در قاهره، پایتخت مصر است و بنیانگذار آن، حسن البنا است که در 12 فوریه 1949 به دست دولت مصر ترور شد.

بعد از افزایش اقدامات انتفاضه اول، مقامات اشغالگر به فکر راه چاره ای برای متوقف نمودن فعالیت های شیخ احمد یاسین افتادند؛ به همین دلیل در اگوست 1988 به منزلش یورش بردند و او را تهدید کردند که وی را  به لبنان تبعید خواهند کرد.

به دنبال افزایش قتل سربازان اسرائیلی و مزدورانی که با اشغالگران همکاری می کردند، مقامات اشغالگر در 8 می 1989 احمد یاسین را به همراه صدها تن از اعضا و مقامات جنبش حماس دستگیر کردند و در 16 اکتبر 1991 دادگاه نظامی اسرائیل، یاسین را  به اتهام تشویق برای ربودن و قتل سربازان اسرائیلی و  تأسیس جنبش حماس متهم کرده و  او را به حبس ابد به علاوه ۱۵ سال زندان محکوم کرد. اما  در توافقی که میان اردن و اسرائیل بسته شد و در مقابل آزادی دو  جاسوس سازمان موساد که در جریان ترور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس دستگیر شده بودند، آزاد شد.

در 13 ژوئن 2003 منابع اسرائیلی اعلام کردند که یاسین از مصونیت سیاسی برخوردار نیست و در معرض هر گونه عملیات نظامی اسرائیل است. در 6 سپتامبر 2003 یاسین مورد سوء قصد واقع شد. به طوری که جنگنده های F/16 اسرائیل با بمبی به وزن 250 کیلوگرم یکی از ساختمان های نوار غزه را که احمد یاسین به همراه اسماعیل هنیه در آن ساختمان حضور داشت، مورد هدف قرار داد. در این بمباران یاسین، دچار جراحت جزئی شد.

بعد از این حمله هوایی، رژیم اسرائیل اعلام کرد که احمد یاسین، هدف اصلی این حمله هوایی بوده است. شیخ احمد یاسین در 22 مارس 2004  از سوی اشغالگران صهیونیستی در سن 65 سالگی پس از اقامه نماز صبح در مسجد حی الصبره در نوار غزه به  هنگام عزیمت به خانه  در عملیاتی که با نظارت مستقیم شارون صورت گرفته بود، به وسیله  سه موشک بالگردهای ارتش اسرائیل  ترور شد.  در این عملیات، احمد یاسین به همراه 7 تن از همراهانش کشته شدند و  دو نفر از فرزندانش مجروح شدند.

nedains.com/ar