آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۵
شخصیت ها
مصطفی علی الزبری معروف به ابو علی مصطفی در سال 1938 در روستای عرابه شهرستان جنین در یک خانواده زحمتکش کشاورز به دنیا آمد.
ابو علی مصطفی ابوعلی مصطفی تحصیلات ابتدایی را در روستایش به پایان رساند سپس در سال 1950 به همراه تعدادی از اعضای خانواده اش به لبنان رفت و در آنجا تحصیلات خود را به اتمام رساند.

ابوعی مصطفی در سال 1955 به جنبش ملی گرایان عرب  پیوست و از طریق انجمن ملی عربی در اردن که یک انجمن فرهنگی اجتماعی بود،  با تعدادی از اعضای این جنبش آشنا شد و برای لغو معاهده بریتانیایی اردنی و نیز  به منظور عربی کردن رهبری ارتش عربی اردنی و طرد افسران انگلسی به خصوص غلوب پاشا از رهبری ارتش اردن تلاش کرد و به همراه دوستان خود در مبارزات جنبش اردن علیه هم پیمانان غربی مشارکت نمود.

به دنبال اعلام حکومت نظامی در اردن و استعفای دولت سلیمان نابلسی و ممنوعیت فعالیت احزاب سیاسی در اردن، ابوعلی در سال 1957 بازداشت شد.  هم چنین تعدادی از فعالان جنبش به اتهام آشوب و  مخالفت با رژیم و انجام فعالیت های غیر قانونی بازداشت شدند. ابو علی مصطفی محکوم به 5 سال حبس شد و در زندان جفر صحراوی محکومیت خود را گذراند.

در سال 1961 از زندان آزاد شد و تصمیم گرفت به فعالیت سیاسی خود در جنبش ملی گرایان عرب ادامه بدهد. به همین دلیل به عنوان فرمانده شمال کرانه باختری انتخاب شد و دو سازمان وابسته به جنبش ملی گرایان عرب به نام سازمان فعالیت جوانان و سازمان عملیات نظامی را تاسیس کرد. ابوعلی در سال 1965 در دوره آموزش نظامی در مصر شرکت کرد و پس از آن مسئولیت تشکیل گروههای شهادت طلبانه در زمین‌های فلسطین را به عهده گرفت.

سپس به عضویت کارگروه ویژه جنبش ملی گرایان عرب در اقلیم فلسطین درآمد. پس از جنگ ژوئن 1967 با هدف از سرگیری کارها و دنبال کردن مرحله مبارزاتی جدید با دکتر جورج حبش وارد مذاکره شد. ابوعلی یکی از بنیانگذاران جبهه خلق برای آزادی فلسطین می‌باشد و فرماندهی دوره‌های نظامی در کنار رود اردن و هماهنگی فعالیت‌های کرانه باختری و نوار غزه را بر عهده داشت.

وی تحت تعقیب مقامات اشغالگر اسرائیلی بود. به طوری که در آغاز تاسیس این جنبش ابو علی چند ماه در کرانه باختری به صورت مخفیانه زندگی می‌کرد.

ابو علی رهبری جبهه خلق در سرزمین اشغالی را بر عهده گرفت و پس از آن تا سال 1971 فرماندهی نیروهای این جبهه  در اردن را بر عهده داشت. در سال های اولیه مقاومت علیه اشغالگران، وی فرماندهی نیروهای این جبهه در درگیری با اشغالگران را بر عهده داشت.

 در سال 1972 در سومین کنگره جبهه خلق، به عنوان معاون دبیر کل این جبهه انتخاب شد و تا سال 2000 در این سمت باقی ماند. در ششمین کنگره جبهه خلق به عنوان دبیر کل این جبهه و به عنوان جانشبن جورج حبش که از سمت خود استعفا داده بود، انتخاب شد.

ابوعلی عضو شورای ملی فلسطین و عضو شورای مرکزی ساف و عضو کمیته اجرایی ساف در سال‌های 1987 تا 1991 بود. ابوعلی مصطفی در تاریخ 30/9/1999 به فلسطین بازگشت و در تاریخ 27/8/2001، هواپیماهای آباچی اسرائیلی دفتر وی در شهر بیره را مورد هدف قرار دادند  و او را به شهادت رساندند.

nedains.com/ar