آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۸۳
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
کمیته های مقاومت مردمی

کمیته های مقاومت مردمی، سازمانی فلسطینی است که همزمان با انتفاضه اقصی "انتفاضه دوم" که در28  سپتامبر 2000 آغاز شده بود، تاسیس شد و از طریق جناح نظامی خود  یعنی گردان ناصر صلاح الدین، تعدادی عملیات نظامی انجام داد.

 مشهورترین این عملیات ها، منفجر کردن تانک مرکاوا، قوی ترین تانک رژیم صهیونیستی و نیز همکاری با جنبش حماس و جیش الاسلام در عملیات توهم بر باد رفته بود که در اثنای این عملیات یک سرباز اسرائلی به نام گلعاد شالیط به اسارت گرفته شد.

 شهید جمال عطایا ابوسمهدانه به همراه یاسر زنون و گروهی از جوانان فلسطینی و کسانی که قبل از انتفاضه در سازمان های خود، مناصب ریاستی را بر عهده داشتند اما از سازمان های خود جدا شدند، کمیته های مقاومت مردمی را تاسیس کرد.

 این کمیته ها توانستند از حمایت مردمی برخوردار شوند و در نوار غزه، فلسطین و محافل پناهندگان فلسطینی در خارج از فلسطین مورد حمایت قرار بگیرند.

 این کمیته، به عنوان یک جبهه مردمی اسلامی و مستقل با هدف مقاومت در برابر اشغالگران، حفظ پرچم اسلام و حفظ انتفاضه و مقاومت تاسیس شد. در حقیقت کمیته های انتفاضه و مقاومت، انتخاب استراتژیک و انتخاب ملت فلسطین برای مقابله با اشغالگران و تحقق کامل اهداف ملت فلسطین به شمار می آمد. کمیته های مقاومت مردمی دارای دو شاخه نظامی و مردمی بود و هر یک از این دو شاخه به صورت جداگانه به فعالیت های خود ادامه می دادند.

شاخه سیاسی و مردمی کمیته های مقاومت از آغاز انتفاضه در شهرها و استان های مختلف نوار غزه فعالیت های مختلفی را انجام دادند. با وجود استقلال کامل  کمیته های مقاومت مردمی در ارتباطات سازمانی خود، اما این کمیته ها  با تمام موسسات و نیروهای اسلامی و ملی در فلسطین ارتباط دوستانه ای داشتند و با آنها همکاری می کردند.

 اما در مورد فعالیت نظامی گردان ناصر صلاح الدین، این گردان در کنار تمرین و آموزش نظامی، دهها مانور نظامی برگزار کرد و در کنار صنعتی کردن تجهیزت خود در مقابل اشغالگران و محاصره آنها ایستادگی کرد.  کمیته های مقاومت مردمی بیش از 60 شهید که بیشتر آنها از فرماندهان میدانی و مؤسسان این کمیته ها بودند، تقدیم کردند و تعدادی از اعضای این جنبش مجروح و تعداد دیگری اسیر شدند و هم چنان در اسارت نیروهای اشغالگر به سر می برند.

منبع: nedains.com/ar