آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۷
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
حزب «شعب» فلسطین

حزب «شعب» فلسطین یک حزب سوسیالیستی است که در امتداد حزب سابق کمونیسم فلسطین می باشد. این حزب به اختصار به حزب «حشف» معروف است و یکی از شاخه های سازمان آزادیبخش فلسطین محسوب می شود. 

در 10 فوریه 1982 این حزب برای بار دوم تاسیس شد. گفتنی است که ریشه های این حزب به دهه 20 برمی گردد؛ به همین دلیل این حزب، قدیمی ترین حزب فلسطینی است. حزب شعب فلسطین یک حزب سوسیالیستی است که بسیاری از مردان و زنان فلسطینی و در راس آنها کارگران، کشاورزان و روشنفکران و گروههای دیگری از فلسطینیان بدون تبعیض نژادی و جنسیتی یا وابستگی اجتماعی و اعتقادات دینی به عضویت این حزب درآمده اند.

این حزب ، سازمان خود را بر اساس اصول دموکراسی و در چهارچوب وحدت حزب و آزادی بیان تشکیل داد و با جدیت و از طریق  همکاری با دیگر نیروهای ملی و ترقی خواه فلسطینی برای تحکیم وحدت ملی و احقاق حقوق ملت فلسطین در بازگشت و تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس در اراضی اشغالی سال 1967 به مبارزات خود ادامه داد.

 حزب شعب بر این باور است که این حزب و تمام گروههای طرفدار آزادی، صلح، دموکراسی و سوسیالیسم باید برای حفظ صلح جهانی و حمایت از حقوق بشر و محیط و نابودی عقب ماندگی و وابستگی تلاش کنند و به حق تمام ملت های جهان مبنی بر  انتخاب سرنوشت و پیشرفت آزادانه احترام بگذارند. حزب شعب فلسطین در دوران تحولش از حزب سوسیالیسم فلسطین دچار بحران های داخلی شد. از شخصیت‌های بارز در تاریخ این حزب عبارتند از:

سليمان النجاب - بسام الصالحي - وليد العوض - احجازي ابو شنب - معين بسيسو - فواد نصار - طلعت الصفدي - تيسير محيسن - وجيه ابو ظريفه - عدنان الفقعاوي –عبد الله ابو العطا - عماد عصفور - فالح العطاونه - جمعة رمضان - محمد الحج عبد - ناهض أبو وطفه - حسني بلال- صبري عرندس -احمد ابو مصطفي - إبراهيم خشان.

منبع: nedains.com/ar