آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
جبهه مبارزه مردمی فلسطین

جبهه مبارزه مردمی فلسطین، حزبی ملی و دموکراتیک است که در کنار گروههای مختلف ملی فلسطین در داخل و خارج فلسطین برای پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس مبارزه می‌کند.

 این جبهه در تاریخ 15/7/1967 به دنبال جنگ ژوئن 1967 و اشغال کرانه باختری، نوار غزه و دیگر بخش های سرزمین فلسطین در جولان و سیناء تاسیس شد. از مهم ترین بنیانگذاران این جبهه، رهبران مبارزی بودند که ساکن شهر قدس بودند و در درگیری با اشغالگران صهیونیستی حضور داشتند و در سالهایی طولانی در راهپیمایی ملت مبارز شرکت می کردند.

 از جمله این افراد می توان به د. صبحي غوشه، شهيد فايز حمدان (الرائد خالد) والشهيد خليل سفيان (أبو الحكم) اشاره نمود. فعالیت جبهه با ارتباطات سری با تعداد زیادی از مبارزانی آغاز شد که در کنار مبارزات سیاسی، آماده درگیری مسلحانه  با اشغالگران بودند. گروههای اولیه این جبهه در قدس و تعدادی از شهرهای کرانه باختری تشکیل شد و به اراضی اشغالی 1948 رسید.

فعالیت های جبهه در ابتدا منحصر به مقاومت مردمی صلح آمیز بود و در 15 جولای 1967 اولین منشور جبهه مبارزه مردمی صادر شد و از طریق آن مردم را به مبارزه در برابر اشغالگران و مقاومت دعوت کرد و آنها را به اعتصاب، تظاهرات و تحریم اشغالگران تشویق کرد.

از سویی دیگر این جبهه به آموزش نظامی اعضای خود، جمع آوری اطلاعاتی در مورد دشمن، برنامه ریزی برای ضربه زدن به دشمن و فراهم کردن اسلحه به منظور آمادگی برای مبارزه مسلحانه  پرداخت. جبهه مبارزه مردمی در تاریخ 24/12/1967 عملیات مسلحانه خود را علیه رژیم صهیونیستی آغاز کرد و در آغاز سال 1968 با تشکیل مراکز آموزش نظامی در اردن و توسعه این مراکز در اردوگاههای پناهندگان، شهرهای اردن و تعدادی از مناطق عربی برای خود پایگاههایی نظامی تاسیس کرد و شبه نظامیانی مردمی  تشکیل داد. 

جبهه مبارزه مردمی به صورت گسترده بین فلسطینیان داخل و خارج فلسطین به خصوص در تعدادی از کشورهای عربی مثل اردن- عراق- سوريه- لبنان- ليبي- الجزایر- يمن- کشورهای حاشیه خليج فارس- و در تعدادی از کشورهای جهان گسترش یافت.

این جبهه با استناد به تجربیات درگیری عربی فلسطینی اسرائیلی در طول بیشتر از 60 سال و با توجه به ماهیت  توازن نیروهای منطقه ای و بین المللی که در سالهای اخیر شاهد تحولات بنیادین بود، بر این باور است که اهداف جنبش ملی فلسطین از آغاز وعده بالفور در تحقق موجودیت فلسطین و آزادسازی فلسطین از دست تجاوزات  و فعالیت های شهرک سازی این رژیم و تشکیل دولت مستقل فلسطین در سرزمین فلسطین،  چراغ هدایت برای مبارزات فلسطینیان محسوب می شود و باعث می شود که در شرایط حساس با تمام وسائل و ابزارهای قانونی برای حفظ حقوق ملی و قانونی خود، تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطین  در مرزهای 1967 به پایتختی قدس تلاش کنند.

این جبهه، مرحله کنونی فلسطین را مرحله ای می‌داند که در آن فلسطین وارد آزادی ملی و مبارزه برای رسیدن به آزادی و استقلال شده است و بیشتر مردم فلسطین با طبقات اجتماعی مختلف تحت شعار پایان دادن به اشغالگری، رسیدن به استقلال سیاسی و تشکیل دولت مستقل فلسطین به مبارزات اجتماعی و دموکراتیک خود ادامه می دهند.

جبهه مبارزه مردمی بر این باور است که وحدت ملی فلسطین، شرط اساسی استمرار انقلاب و رسیدن به آزادی و پیروزی است. به همین دلیل این جبهه در سازمان های واحد و یکپارچه فلسطین شرکت می کرد. چنانچه در دور ششم  شورای ملی فلسطین که در تاریخ 1-6/9/1969 در قاهره برگزار شد، شرکت کرد.

استاد بهجت ابوغریبه به عنوان نماینده جبهه مبارزه مردمی و عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش، عضو شورای ملی بود. همچنین جبهه مبارزه مردمی در رهبری مبارزه مسلحانه، رهبری یکپارچه، کمیته مرکزی و کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین شرکت داشت و در طول سالهای 1974-1979 به دلیل اختلافات این جبهه با جبهه خلق فلسطین و جبهه آزادی عربی «جبهه نیروهای فلسطینی» ،که مخالف راه حل های سازشکارانه بود، نسبت به برنامه مرحله ای و معروف به برنامه نکات دهگانه در عرصه فلسطین، عضویت خود را در موسسه های م.ت.ف به حالت رکود درآورد  و پس از مشارکت در برنامه های شورای ملی که در تاریخ 15-23/12/1979 در دمشق برگزار شد و به دنبال توافق بر سر یک  برنامه جدید  سیاسی که در راستای اهداف مرحله ای بود ،  به همکاری خود با موسسه های م.ت.ف ادامه داد.

بر این اساس جبهه مبارزه مردمی برای تحکیم شکل و مضمون وحدت ملی فلسطین مبارزه می کرد  و بر اساس اصول دموکراسی و در چارچوب سازمان آزادیبخش فلسطین به فعالیت خود ادامه می داد. سازمانی که تنها نماینده ملت فلسطین بود و  تعبیر ی از  شخصیت و هویت ملی فلسطین به شمار می آمد و برای احقاق حقوق ملت فلسطین از جمله حق بازگشت، تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس تلاش می کرد.

جبهه مبارزه مردمی در تحلیل خود از اوضاع موجود به روش بحث و جدل روی آورد. شالوده این روش برگرفته از تفکر سوسیالیستی و رویکردهای فکری عقلانی است و تاکید می کند که  میراث فرهنگی عربی، چهارچوب هویت فرهنگی ملت فلسطین را تشکیل می دهد و بر تحکیم رویکردهایی که بر مبنای عقل، عقلانیت، عدل، آزادی ، دموکراسی و حقوق بشر است، اصرار می ورزد. جبهه مبارزه مردمی، ساختار داخلی خود را بر مبنای اصول دموکراسی بنا کرده است و در روابط داخلی خود زمینه ابتکار، تعدد آراء و اندیشه، آزادی اندیشه و بیان دیدگاهها و انتقاد در چهارچوب قوانین سازمان را فراهم کرده است. 

این امر ضامنی است که مانع رکود فکری و عقیدتی حزب می شود و تمام اشکال استبداد بوروکراتیک را از بین می برد. چنانچه تصمیمات اکثریت و اقلیت در خصوص برنامه سیاسی و نظام داخلی و مصوبه های کلی کنفرانس ها و هیئت های مرکزی، تضمین کننده پویایی سازمان و از بین برنده شکاف های موجود در روابط داخلی سازمان با گروههایی است که ساختار اصلی دموکراسی را تشکیل می دهند.

جبهه مبارز مردمی معتقد است که حفظ وحدت سازمان میسر نمی شود مگر با استناد به اسناد و قطعنامه های اساسی سازمان و انتخابات آزاد و اینکه به اقلیت اجازه داده شود که عقاید و انتقادات خود را بیان کنند. جبهه مبارز مردمی در راستای تحکیم فعالیت های دموکراسی خود از آغاز تاسیس این جبهه،  9 کنفرانس  برگزار کرد.

 هم چنین این جبهه معتقد است که نیروهای دموکراسی فلسطین باید تلاش کنند از طریق باز کردن باب گفتگو ، پایه های وحدت حقیقی و موثر را در چهارچوب حزب چپ گرای دموکراتیک تقویت کنند و در فضای آزاداندیشی، تعدد آراء و نقد سازنده در راه تحقق حقوق ملت، حفظ و تقویت  وحدت ملی در چارچوب سازمان آزادیبخش فلسطین و دفاع از دستاوردهای این سازمان در داخل و خارج فلسطین از هیچ کوششی دریغ نکنند.

در مورد تشکیل دولت مستقل فلسطین، جبهه مبارزه مردمی معتقد است که ساختار سیاسی منسجم با تجربه مبارزاتی جنبش ملی فلسطین و ساختاری که آرمان های ملت فلسطین را تحقق می بخشد، همان تشکیل نظام پارلمانی مبتنی بر تعدد احزاب و تعدد افکار سیاسی است.

در چنین نظامی، قدرت به صورتی صلح آمیز، دست به دست می چرخد و بر مبنای اصول دموکراسی و اصل جدایی شورای قانونگذاری، شورای قضایی و شورای اجرایی و  تضمین حقوق تمام هم وطنان صرف نظر از نژاد، جنس و دینشان   عمل می شود و بر تشکیل جامعه فلسطین بر مبنای اصل عدالت، مساوات و بر اساس اصول دموکراسی منسجم با واقعیت اقتصادی، فرهنگی و تاریخی ملت فلسطین تاکید می شود.

با توجه به حقیقت ارتباط جدلی بین دو بعد ملی و قومی مسئله فلسطین، جبهه مبارزه ملی بر ضرورت بازنگری در ارتباط بین گروههای جنبش ملی فلسطین و جنبش آزادی ملی عربی  به منظور فراگیری دروس مبارزاتی، از بین بردن اشتباهات گذشته و تقویت ارتباط سرنوشت ساز بین این گروهها و رسیدن به آزادی، دموکراسی، پیشرفت اجتماعی و اقتصادی تاکید می کند.

در این راستا یک ویژگی تاریخی وجود دارد که ارتباط بین دو ملت فلسطین و اردن با آن متمایز گشته است و این ویژگی مستلزم برقرای روابط ویژه بین دو ملت بر اساس وحدت و تحقق آرمان های دو ملت  بر مبنای  انتخاب داوطلبانه و آزاد برای هر دو طرف می باشد.

 از سویی دیگر جبهه مبارزه مردمی بر اهمیت تقویت همبستگی عربی برای حفاظت از حقوق عربی و فلسطینی و فعال کردن نقش اتحادیه عرب، سازمان ها و هیئت های وابسته به آن در تمام زمینه های سیاسی، اقتصادی  و نظامی و نیز تقویت هبستگی مبارزاتی بین ملت فلسطین و تمام ملت ها و دولت های طرفدار صلح، آزادی و دموکراسی بر مبنای اصل تقویت اعلام همبستگی بین المللی با مبارزات عادلانه ملت فلسطین و همبستگی با تمام رویکردهای ضد نژادپرستی و ضد فاشیسم و طرفداری از رویکردهایی که حامی حقوق بشر و همکاری بین المللی هستند برای ایجاد تمدنی انسانی که برابری و صلح را برای همه ملت های جهان به ارمغان می‌آورد،  تاکید می کند. 

عملیات سیاسی:

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که همپیمان بزرگ جنبش ملی فلسطین بود و اخلال در توازن نیروها در سطح بین المللی، تحولات سیاسی جدیدی در سطح جهانی به خصوص در منطقه خاورمیانه و در مسئله فلسطین به وجود آمد. به دنبال این تحولات، جبهه مردمی فلسطین به بازنگری نقشه سیاسی خود پرداخت و از این تحولات درس عبرت گرفت. این جبهه به این باور رسید که مشارکت در عملیات سیاسی به معنای تثبیت حضور ملت فلسطین در قلب نظام بین المللی جدید است. حتی اگر این نظام به نفع ملت فلسطین نباشد. چنانچه در قرارداد سایکس- پیکو در جنگ جهانی اول و کنفرانس یالطا بعد از جنگ جهانی دوم این اتفاق افتاد.

 این جبهه، عملیات  سیاسی را  عرصه مبارزه سیاسی برمی شمرد و معتقد است که عرصه مبارزه سیاسی به همراه دیگر اشکال مبارزاتی تکامل می یابد و  در نهایت طرحی را برای تعیین سرنوشت ملت فلسطین ارائه می دهد و حق بازگشت و تشکیل دولت فلسطین را تضمین می کند. بر اساس این دیدگاه و طبق کنفرانس های استثنائی که در 15-20/5/ 1993 در تونس برگزار شد، جبهه مبارزه مردمی، موضع گیری خود را در قبال عملیات سیاسی و مشارکت فعال در آن بیان کرد. بعد از امضای قرارداد اسلو بین سازمان آزادیبخش و اسرائیل، این جبهه، ملاحظاتی را  نسبت به برخی از بندهای این قرارداد پیشنهاد داد و بعضی از بندهای این قرارداد را ناعادلانه توصیف کرد و تاکید کرد به همان اندازه که قرارداد اسلو ناعادلانه و به نفع اسرائیل است، در عین حال  جبهه مبارزه مردمی معتقد است که این قرارداد از طریق تشکیل حکومت خودگردان فلسطین ( تشکیلات خودگردان)، زمینه تثبیت حضور فلسطیینان در سرزمین فلسطین را فراهم می کند.  بر اساس این مفهوم جبهه مبارزه مردمی در تمام سازمان های تشکیلات خودگردان و در انتخابات شورای قانونگذاری شرکت کرد. تا آنجا که د. سمیر غوشه، دبیر کل این جبهه به عنوان وزیر کار منصوب شد و تا  تا پایان سال 1998 به فعالیت خود در وزارتخانه ادامه داد اما به دلیل اختلافات داخلی از منصب خود استعفا داد.

جبهه مبارزه مردمی به از سرگیری مشارکت خود در دولت های فلسطینی به استثنای دولتی که حماس آن را تشکیل داد، پرداخت و در حال حاضر از طریق مشارکت احمد مجدلانی، دبیر کل این جبهه با تشکیلات خودگردان همکاری می کند و  مسئولیت وزارتخانه کار را بر عهده دارد. بعد از بازگشت رهبری جبهه به سرزمین فلسطین، این جبهه، تعدادی اقدامات سازمانی انجام داد و این اقدامات منجر به تحول عملکرد جبهه در سطح سیاسی، سازمانی، صنفی و تبلیغاتی شد.

به طوری که در استان های کرانه باختری و غزه، مراکزی را برای انجام فعالیت های خود تاسیس کرد. ائتلاف صنفی دانشجویان، کارگران، زنان، جوانان و اتحادیه های شغلی به منظور همکاری در چهارچوب جامعه مدنی فلسطین و انجام وظایف ملی، اجتماعی و دموکراسی از سوی این جبهه تشکیل شد و در عرصه سیاسی و تبلیغاتی نیز به فعالیت های خود ادامه داد.

در حال حاضر مجله "نضال الشعب” یکی از مجلات دوره ای منظم در داخل سرزمین فلسطین محسوب می شود.

منبع: nedains.com/ar