آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
جنبش آزادی بخش میهنی- فتح 
جنبش فتح سر واژه معکوس «حركة التحرير الوطنی الفلسطينی» است. این جنبش، بخش اصلی طیف سیاسی فلسطین را تشکیل می دهد و بزرگترین گروه در کنفدراسیون احزاب فلسطینی موسوم به سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) است.

جنبش فتح جنبشی چپ گرا، میانه رو و نیز جنبشی ملی است که در 1 ژانویه 1965 "روز انفجار انقلاب فلسطین" تاسیس شد.  جنبش فتح یکی از مهم ترین جنبش های ملت فلسطین در داخل و خارج فلسطن است و در اسلو و واشنطن وارد مذاکرات صلح با اسرائیل شد و خاستگاه تشکیلات خودگردان فلسطین است.

این جنبش  در اصول خود به این اصل استناد می ورزد که فلسطین، سرزمین تمام  فلسطینیان است و یک سرزمین عربی است که باید تمام عرب ها برای آزادسازی آن مشارکت کنند. جنبش فتح، قوی ترین جناح نظامی در طول سال های 1965 تا سال 1982 بود.

پس از آن جناح‌های مختلف جنبش فتح مثل گردان های شهدای الاقصی بازوی نظامی جنبش فتح،  تشکیل شد و این گردان ها فعالیت خود را با آغاز انتفاضه دوم فلسطین آغاز کردند. علاوه بر این "جماعة الفهد الأسود" و(گروه یوزپلنگ سیاه) و "الجيش الشعبي" ( ارتش ملی ) تشکیل شد و در اثنای انتفاضه اول فلسطین فعالیت خود را آغاز کرد.

تاسیس

اسناد زیادی برای چگونگی تاسیس جنبش فتح غیر از خاطرات شخصی ابی ایاد و یاسر عرفات و ابی جهاد در سال های اولیه شکل گیری این جنبش وجود ندارد. ریشه های جنبش فتح به پایان دهه 50 قرن گذشته یعنی به حدود سال های 1958 بر می گردد. زمانی که یاسر عرفات و ابوجهاد در آن دوره به کویت رفتند و روزنامه "فلسطيننا" را در اکتبر 1959منتشر کرد. ياسر عرفات، خليل الوزير، سليم الزعنون، يوسف غميره، عبد الله الدنان وعادل عبد الكريم از بنیانگذاران جنبش فتح بودند و با گروه دیگری از فلسطینیانی که در قطر کار می‌کردند مثل يوسف النجار وكمال عدوان وعبد الفتاح اسماعيل ومحمود عباس در ارتباط بودند. عبد الفتح حمود (ابو صلاح) و ابو هشام در عربستان سعودی گروه اولیه جنبش فتح را در عربستان سعودی تشکیل دادند. هم چنین هانی الحسن و هایل عبدالحمید، گروه اولیه جنبش فتح را در  آلمان تشکیل دادند. از سویی دیگر این گروه در سال 1959 در اسپانیا و اتریش از سوی صلاح خلف وعلی الحسن ورفيق النتشه  تشکیل شد. در آغاز دهه 60 خالد الحسن (ابو السعيد) ومحمود مسوده (ابو عبيدة) وفتحی عرفات برادر ياسر عرفات برای آزادی فلسطین به فعالیت های خود ادامه دادند. یاسر عرفات تا زمان وفاتش در سال 2004 هم چنان رهبری این جنبش را به عهده داشت. بعد از وفات یاسر عرفات سازمان‌هایی که وی ریاست آنها را بر عهده داشت، تقسیم شد و محمود عباس به عنوان جانشین یاسر عرفات انتخاب شد و ریاست تشکیلات خودگردان را بر عهده گرفت.

فتح و حیات پارلمانی

در انتخابات قانونگذاری در 20 ژانویه 1996، نمایندگان جنبش فتح بیشتر کرسی‌ها را به دست آوردند. یعنی از 80 کرسی، 55 کرسی را از آن خود کردند. در انتخابات قانونگذاری در 25 ژانویه 2006 جنبش فتح شکست خورد و جنبش حماس توانست بیشتر کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد. اما جنبش فتح توانست ریاست تشکیلات خودگردان را برای خود حفظ کند.

فتح و فرآیند صلح

سازمان آزادیبخش فلسطین حق اسرائیل را در زمین های اشغالی قبل از سال  1967 به رسمیت شناخت و روش مذاکره را برای بازپس گیری زمین های اشغالی سال 1967 انتخاب کرد تا طبق قوانین بین المللی که بر حق بازگشت آوراگان تاکید می کند و طبق قطعنامه 194 و مصوبات مربوط به عقب نشینی اسرائیل  از زمین های سال 1967 و با حفظ حق طبیعی ملت ها در مقابله با اشغالگران دولت فلسطین را تشکیل دهد. این جنبش از دهه 70 دچار دودستگی های زیادی شد. در سال 1974 صبری البنا رهبر جنبش فتح در عراق جدا شد. در سال1980 تعددی از اعضای جنبش تحت رهبری عبد الكريم حمدی (ابو سائد) از موسسین جنبش فتح از این جنبش جدا شدند. در ماه می 1983 کمتر از یک سال  پس از خروج نیروهای سازمان آزادیبخش از فلسطین گروهی از رهبران با حمایت سوریه از جنبش فتح جدا شدند. از مهم ترین این افراد، ابوصالح، معاون نماینده نیروهای العاصفه ( طوفان) و سرهنگ   ابو موسى و سرهنگ ابو خالد العملة بودند. این دودستگی و جدایی باعث شعله ور شدن درگیری هایی در البقاع، طرابلس و اردوگاهها شد و این درگیری ها چند سال ادامه داشت و گروههای فلسطینی و لبنانی و ارتش سوریه در این درگیری ها شرکت داشتند.

فتح و قرارداد اسلو

در سال 1988 شورای ملی سازمان آزادیبخش با رهبری جنبش فتح و با حضور بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا در کنار مبارزه مسلحانه با مذاکرات با اسرائیل برای رسیدن به صلح همه جانبه و عادلانه موافقت کرد و اسرائیل و موجودیت این رژیم به رسمیت شناخته شد. به این ترتیب جنبش فتح در کنار مبارزه مسلحانه ، بند مذاکرات را هم به مفاد خود اضافه کرد. این روزها جنبش فتح به خصوص بعد از وفات یاسر عرفات، جدا شدن غزه از کرانه باختری، شکست این جنبش در انتخابات و دو دستگی بین رهبران این جنبش در مورد فرآیند صلح و دیگر رویکردهای جنبش، نقش منطقه ای خود را از دست داده است.

منبع: nedains.com/ar