آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۷
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
گردان های قدس (سرایا القدس)

پیدایش جنبش جهاد اسلامی در فلسطین مرحله مهمی در تاریخ جدید فلسطین محسوب می‌شود؛ زیرا در این مرحله جنبش جهاد اسلامی خواستار فعال کردن نقش اسلام گرایان در مبارزه و جهاد مسلحانه علیه اشغالگران صهیونیستی در فلسطین و مقابله با تلاش‌های سازش و تسلیم شد.  جنبش جهاد اسلامی در فلسطین، جهاد و مقاومت را به عنوان تنها راه رسیدن به آزادی، استقلال، وحدت و نهضت مطرح کرد و مسئله جهاد را به عنوان مسئله اصلی در تمام استراتژی‌های اسلامی در فلسطین معرفی کرد و برای بازپس گیری سرزمین اشغال شده اسلامی تلاش کرد.

جنبش جهاد اسلامی این موضع گیری و انتخاب خود را بر اساس تصور دینی اسلامی که معتقد است جهاد و مقاومت در فلسطین یک تکلیف شرعی است و بر هر مسلمانی واجب است که در مقابل دشمن بایستد و بر اساس تصوری ملی که خواستار دفاع از وطن است، اتخاذ کرد.

 گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در فلسطین است و بر خط مشی جهاد و مقاومت در مقابله با اشغالگران صهیونیستی در فلسطین تاکید می‌کند؛ زیرا این اشغالگران با زور، ترور و خشونت در صدد اعمال دیکتاتوری خود هستند و چیزی جز زبان زور و جهاد مقدس را نمی‌فهمند.

از سویی دیگر جهاد همان راه حل استراتژیکی است که منجر به از بین رفتن طرح‌های تسلیم و  استفاده از ظرفیت‌های ملت برای درگیری در بیت المقدس می‌شود و با این رویکرد جنبش جهاد اسلامی و شاخه نظامی آن از همان لحظات اولیه تاسیس اقدام به سربازگیری و تشکیل هسته نظامی خود نمود. از آغاز دهه 80 این گردان به اجرای عملیات‌های نظامی پرداخت و این عملیات‌ها به جنبش جهاد، اعتبار دینی و ملی بخشید.

تجربه گردان‌های قدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تجربه بسیار غنی می‌باشد و این گردان‌ها مراحل مختلفی را پشت سر گذاشتند. از عملیات فردی ضربه زدن با چاقو که به انقلاب چاقو در سال‌های 82 و 83 معروف است، آغاز شد تا مرحله جدیدی از تشکیل گروههای نظامی به ریاست شهید فتحی الشقاقی، موسس جنبش فتح را آغاز نماید.

 این گردان تعدادی عملیات مسلحانه در اماکن مختلفی از کرانه باختری و نوار غزه را انجام داد که از مهم‌ترین آنها حمله با بمب در محل تجمع سربازان صهیونیستی در غزه بود که منجر به کشته شدن تعدادی از صهیونیست ها شد. به دنبال این عملیات نظامی معلم شهید دکتر فتحی الشقاقی به اتهام قاچاق اسلحه به نوار غزه و آشوب به چهار سال حبس محکوم شد و دیگر افراد بین 4 سال تا حبس ابد محکوم شدند.

 با این وجود فعالیت‌های حنبش جهاد اسلامی متوقف نشد بلکه با قدرت و نشاط بیشتری ادامه یافت. در سال 1986 و 1987 تعدادی عملیات چاقو، تیراندازی به سمت صهیونیست‌ها و گشتی‌های صهیونیستی به وقوع پیوست و گردان‌های قدس در اثنای ماه می  و نوامبر 1986 حدود 10 عملیات را انجام داد و به همین دلیل مقامات اشغالگر اقدام به بازداشت‌های گسترده در صفوف جهاد اسلامی نمودند و دهها نفر از اعضای این جنبش از جمله شهید مصباح الصوری که درگیری شجاعانه‌ای را به راه انداخت و خالد الجعدی  که با اجرای عملیات ضربه زدن با چاقو باعث مرگ 4 تن از افسران ارشد دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی شد، دستگیر شدند.

از سویی دیگر عملیات پرتاب بمب به سمت یگان نظامی صهیونیستی موسوم به « یگان جفعاتی» در کنار دیوار براق در قدس یکی از بزرگترین عملیات های جنبش جهاد در اکتبر سال 1986 بود و این عملیات منجر به زخمی شدن 70 سرباز و کشته شدن یک سرباز اسرائیلی شد.

 با وجود بازداشت‌های گسترده اعضای جنبش جهاد اسلامی و شاخه نظامی آن در 17 مه ،1987 9 تن از رزمندگان این جنبش توانستند از زندان‌ صهیونیستی در غزه فرار کنند و یک سری عملیات‌های گسترده از جمله قتل یک شهرک نشین صهیونیستی به نام «جليل گروسين» و قتل«رون طال» فرمانده پلیس نظامی در غزه  را فرماندهی کنند و به محاصره صهیونیست‌ها بپردازند.

 گروه شهيد مصباح الصوری ومحمد الجمل به همراه همرزمان شان به یک منبع اصلی ترس و وحشت برای اشغالگران و به یک اسطوره در نزد جوانان فلسطینی تبدیل شدند. این گروه مجاهد در 16 اکتبر 1987 به مدت چند ساعت با یک گشتی رژیم صهیونیستی درگیر شد و در این درگیری دو نفر از رزمندگان این گروه و یکی از افسران اسرائیل به نام « ویکتور ارجوان» کشته و تعدای زخمی شدند.

با انتشار خبر درگیری شجاعانه این جنبش، مردم فلسطین در تظاهرات علیه اسرائیل شرکت کردند و درگیری‌ها تا آغاز انتفاضه اول فلسطین که دارای هویت اسلامی و ملی بود، ادامه یافت. با آغاز انتفاضه اول، فعالیت نظامی جنبش جهاد سازمان یافته تر شد.

این فعالیت با نام « نیروهای اسلامی مجاهد» و در راس آن شهید محمود الخواجا و شهید هانی عابد صورت گرفت. شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تا سال 1995 بیش از 200 عملیات نظامی از جمله تیراندازی، پرتاب بمب، منفجر کردن ماشین و.. انجام داد و بیش از 10 عملیات شهادت طلبانه را رهبری کرد.

از مهم‌ترین این یورش‌های نظامی در اثنای انتفاضه اول در 19 فوریه 1992، حمله به پایگاه صهیونیستی « گلعاد» واقع در حد فاصل کرانه باختری و مناطق اشغالی سال 1948  بود. این عملیات منجر به کشته شدن 4 سرباز اسرائیلی و زخمی شدن تعدادی از آنها شد. علاوه بر این می‌توان به عملیات شهید رائد الریفی در مارس 1992 در قلب قدس اشاره نمود.

در این عملیات ریفی با شمشیر خود به یک تجمع صهیونیستی حمله کرد و یک صهیونیستی را کشت و 21 نفر از آنها را زخمی کرد. علاوه بر این در دسامبر 1992 شهید عصام براهمه به همراه گروه خود در نزدیکی روستای عنزه در جنین وارد درگیری نظامی با صهیونیست ها شد و توانست فرمانده یگان ساشون  رژیم صهیونیستی را بکشد و 6 نفر از افراد گشتی رژیم صهیونیستی را زخمی کند.

عملیات‌های نظامی جنبش جهاد اسلامی فقط محدود به سرزمین فلسطین نبود. بلکه گروههای نظامی جنبش جهاد اسلامی در داخل مرز اشغالی لبنان در آن زمان عملیات‌هایی را انجام دهند که از مهم‌ترین این عملیات‌ها، عملیات آوریل سال 1992 بود.

در این عملیات تعدادی از اعضای جنبش جهاد اسلامی به وسیله بمب‌های موشکی و مسلسل  به یک گشتی صهیونیستی نزدیک روستای مرزی حولا حمله کردند و این حادثه منجر به کشته شدن دو سرباز صهیونیستی و زخمی شدن 6 تن دیگر شد.

اما مهم‌ترین عملیات شهادت طلبانه جهاد، عملیاتی است که صلاح شاکر و انور سکر در 22 ژانویه 1995 در ایستگاه اتوبوس سربازان صهیونیستی در منطقه بیت لید آن را به اجرا در آوردند. این عملیات منجر به کشته شدن 23 صهیونیستی و مجروح شدن بیش از 80 سرباز صهیونیستی شد. این عملیات بزرگ شهادت طلبانه بر پوشالی بودن قرارداد اسلو تاکید کرد و همزمان با یک عملیات شهادت طلبانه جنبش حماس صورت گرفت.

به دنبال این عملیات یک کنفرانس بین المللی در شرم الشیخ به منظور محاصره جنبش جهاد برگزار شد و به سرعت نتایج این کنفرانس مبنی بر بازداشت و محاصره رزمندگان جهاد  آشکار شد. حتی این مسئله منجر به ترور رهبران و اعضای جنبش جهاد شد. به عنوان مثال شهید محمود الخواجا و شهید هانی عابد از فرماندهان ارشد جنبش جهاد ترور شدند.

اما توطئه صهیونیست‌ها به همین حد اکتفا نکرد بلکه در 26 اکتبر 1995 اقدام به ترور شهید دکتر فتحی الشقاقی دبیر کل جنبش جهاد  نمود تا بدین وسیله جنبش جهاد اسلامی بعد از این حادثه به همراه شاخه نظامی‌اش دچار رنج و محنت زیادی شود. جنبش جهاد اسلامی بین تفکر، تربیت و جهاد جمع کرده است.

این جنبش فقط یک جنبش سیاسی، تربیتی و فکری محض نیست بلکه جنبشی مجاهد و مبارز است که در راه خدا به جهاد می‌پردازد و گردان‌های قدس شاخه نظامی این جنبش ماموریت دفاع از وطن، ملت و مقدسات را بر عهده دارند. دکتر معلم فتحی الشقاقی از زمان تاسیس این جنبش به این مسئله توجه داشت که این جنبش دارای یک شاخه نظامی باشد که ماموریت جهاد و مقابله با دشمن را بر عهده داشته باشد.

جنبش جهاد اسلامی در انجام عملیات جهادی نظامی در آغاز دهه 80 پیشگام بود و در این دهه به انجام عملیات شجاعانه خود مبنی بر پرتاب بمب به سمت گشتی‌های دشمن و تیراندازی به سمت سربازان و نیروهای اطلاعاتی اسرائیل و در راس آن رون طال و ویکتور ارجوان افسران ارتش نظامی اسرائیل در نوار غزه پرداخت.

 این عملیات به دست سامی شیخ خلیل صورت گرفت. هم‌چنین عملیات شجاعانه مسلحانه 6 اکتبر 1987 از مهم‌ترین عملیات‌های این جنبش در مقابله با دشمن محسوب می‌شود.
 
منبع: nedains.com/ar