آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
گردان های شهید عز الدین القسام

گردان های شهید عز الدین القسام چه گردانی است؟

گردان های شهید عز الدین القسام، شاخه نظامی جهادی جنبش مقاومت اسلامی ( حماس) است که با هدف آزادی فلسطین، در برابر سلاح و قدرت اشغالگران صهیونیستی مقاومت می کنند.

هدف کلی گردان های شهید عزالدین القسام:

هدف گردان های قسام، آزادی تمام فلسطین از دست اشغالگران صهیونیستی ای است که از سال 1948 به زور آن را اشغال کردند و نیز به دنبال احقاق حقوق ملت فلسطین می باشد. گردان های قسام به عنوان جزئی از جنبش قانونی آزادی ملی با تمام توان برای بسیج و رهبری ملت فلسطین و جمع آوری منابع، نیروها و تمام امکانات، تحریک و بیدارسازی امت عربی و اسلامی در مسیر جهاد در راه خدا و برای آزادی فلسطین تلاش می کند.

محل فعالیت:

گردان های قسام فقط در محدوده مرزهای تاریخی فلسطین که از شهر راس الناقوره در شمال تا شهر ام الرشراش در جنوب و از رود اردن در شرق تا دریای مدیترانه در غرب کشیده شده است و مساحت آن 27 هزار کیلومتر مربع  و پایتخت آن قدس است، فعالیت می کنند.

وسایل و ابزارهای مقاومت:

گردان های قسام معتقدند که جهاد و مقاومت تنها وسیله موثر برای باز پس گیری حقوق و آزادسازی سرزمین فلسطین _ حتی اگر مدت زیادی طول بکشد- می باشد. در نتیجه این گردان ها با تمام وسایل و ابزارهای قانونی مقاومت و بر اساس حق طبیعی ای که دستورات الهی و قوانین عادلانه  زمینی در اختیارشان قرار داده است، مقاومت می کنند.

رویکردها و اصول اساسی:

1    آزادی فلسطن هدف ما، مقاومت، وسیله ی ما، قدس، پایتخت ما، پناهندگان، خانواده و ملت ما هستند و بازگشت آنها  حق آنها است. اسرا، قهرمانان فلسطن و شمع های آزادی هستند و آزادسازی آنها در راس اولویت های ما قرار دارد و برای آزادی آنها حاضریم هر بهایی را بپردازیم. اینها اصول اساسی و ثابت ماست و ممکن نیست که از این اصول دست بکشیم.

2    مقاومت ما در واکنش به اشغالگران آغاز شده است  و دشمن ما فقط زبان زور را می فهمد، هیچ چیز جز مقاومت نمی تواند مانع اشغالگران شود. به همین دلیل ما به مقاومت خود ادامه می دهیم. نبرد نوعی رقابت و مقابله است و  درگیری، طولانی است. ما با خدا عهد بستیم که در راه مبارزه با طرح صهیونیسم و مزدروان صهیونیستی در سرزمین عربی اسلامی فلسطین، طلایه دار امت و در صف اول جنگ با اسرائیل باشیم.

رویکردهای دینی:

3    ایمان به خدا، التزام به اسلام و سبک زندگی  اسلامی ما را ملزم می کند که برای تحکیم دین و آزادی وطن تلاش کنیم.

4    مبارزه با ظلم و ستم و دفاع از حقوق، مال، جان، آبرو و وطن، وظیفه شرعی هر مسلمانی است و جهاد در راس تمام امور قرار دارد، جهاد ما در فلسطین واجب تر از هر جهاد دیگری است.

5    استفاده از تمام ظرفیت ها و امکانات در راه جهاد علیه دشمن، وظیفه ای است که اسلام آن را واجب کرده  و یک امر شرعی است. ترک جهاد، معصیت و شرک محسوب می شود.

6    درگیری ما با صهیونیست ها است؛ زیرا آنها فلسطین را اشغال کردند. ما با مذهب یهود مشکلی نداریم.

7    فلسطین، سرزمینی اسلامی است و جایز نیست که متجاوز به رسمیت شناخته شود و امتیازاتی به او داده شود.

8    وحدت صفوف مردمی برای مقابله با دشمن، یک امر شرعی محسوب می شود و به هیچ وجه نباید در این زمینه کوتاهی کرد.

9    یهودیان در سرزمین ما به جایگاه رفیعی رسیدند و تمام حدود را زیر پا گذاشتند اما ما ایمان داریم که ظلم و ستم دوام نمی آورد.

10    ایمان به خدای متعال و انجام سنن و واجبات دینی بهترین مونس در مسیر جهادی ما برای آزاد سازی فلسطین محسوب می شود.

11    به سنت کشمکش بین مردم و دولت ها برای حفظ سرزمین در برابر فساد و مقابله با یکه تازی ایمان داریم.

12    جهاد نیازمند یک صف الهی است که دارای درجه ای عالی از فهم، التزام، تقرب الهی و اخلاق می باشد.

اصول فکری:
1     درگیری موجود در سرزمین فلسطین اساسا یک درگیری فرهنگی است.

2    درگیری موجود در سرزمین فلسطین یک درگیری جهانی است که یهودیان صهیونیستی در این درگیری از تمام امکانات و ظرفیت های خود استفاده می کنند؛ به همین دلیل ما هم باید مثل آنها از تمام امکانات و ظرفیت های خود استفاده کنیم.

3    تایید و مشارکت غربی مسیحی – صهیونیستی در تشکیل دولت یهودی صهیونیستی در سرزمین فلسطین همان بذر رژیمی جعلی محسوب می شود.

4    معتقدیم که به هیچ وجه امکان همزیستی دائمی بین طرح اسلامی ملی و طرح صهیونیستی در سرزمین فلسطین وجود ندارد.

5    ملت فلسطین با تمام گروهها و اقشار اجتماعی خود در هر نقطه ای که باشند، یک جسم واحد جداناشدنی را تشکیل می دهند و در کنار هم و با تمام ابزارهای موجود در برابر اشغالگران مقاومت می کنند.

6    برای تحقق تمام حقوق قانونی ملت مان و در راس آن آزادسازی وطن در مرزهای تاریخی فلسطین تلاش می کنیم.

7    برای تحریک و بیدارسازی امت عربی و اسلامی که عمق استراتژک طرح ما محسوب می شوند، تلاش می کنیم.

8    مقصود ما از قدرت همه جانبه، شامل تمام قدرت ها است و از قدرت معنوی و اعتقادی شروع می شود و به قدرت نظامی ختم می شود.

9    به اصل در نظر گرفتن اولویت ها و منافع ملی در چهارچوب تمییز بین اصول اساسی و ثابت و اصول متغیر ایمان داریم.

10    حرکت جهادی تنها عاملی است که به اذن خداوند متعال به درگیری را به نفع امت اسلامی  پایان می دهد.

ارتباط با رهبران سیاسی:

ارتباط ما با رهبری جنبش مقاومت اسلامی ( حماس) ارتباط تکاملی سازمان یافته است؛ زیرا ما بخشی از ساختار جنبش حماس هستیم و در تصمیم گیری های این جنبش طبق نظام داخلی آن شرکت می کنیم. اما در زمینه عملیاتی و فعالیت نظامی به صورت جداگانه عمل می کنیم.

تاسیس:

گردان های  قسام در سال 1984 قبل از اعلام تشکیل جنبش حماس با این نام (حماس) تاسیس شد و تا سال 1991 تحت عناوین مختلف به فعالیت خود ادامه داد. در اواسط سال 1991 با نام گردان های شهید عزالدین القسام معروف شد.

مفهوم مرحله ای:

در مسیر جهادی  و  مقاومت  برای آزادی فلسطین به آزادی مرحله ای بخش های سرزمین فلسطین معتقدیم و با آرامش مرحله ای و موقت باید از درد و رنج ملت مان بکاهیم. بدون اینکه از موضع خود و از حقوق و اصول خود کوتاه بیاییم و بدون اینکه رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت بشناسیم.

منبع: nedains.com/ar