آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
جنبش مقاومت اسلامی حماس

حماس، مخفف حرکت مقاومت اسلامی است. این جنبش خواستار آزدای فلسطین از نهر تا بحر است. ریشه های اسلامی این جنبش به جماعت اخوان المسلمین باز می گردد. هدف این جنبش، بازپس گیری سرزمین فلسطین است و معتقد است که فلسطین وطن تاریخی قومی فلسطینایان است و پایتخت آن قدس است.

تاسیس جنبش حماس

شیخ احمد یاسین بعد از حادثه کامیون صهیونیستی در 6 دسامبر 1987 تاسیس این جنبش را اعلام کرد. هفت نفر از اعضا و مقامات جماعت اخوان المسلمین فعال در عرصه فلسطین از جمله احمد ياسين، ابراهيم اليازوری، محمد شمعه (نمایندگان شهر غزه)، وعبد الفتاح دخان (نماینده خاورمیانه)، عبد العزيز الرنتيسی (نماینده خان يونس)، عيسى النشار (نماینده شهر رفح) و صلاح شحاده (نماینده منطقة شمال) تشکیل جلسه دادند. این جلسه نقطه عطف تشکیل جنبش حماس و نخستسن جرقه اقدامات مردمی علیه اشغالگران بود. حماس اولین بیانیه خود را در سال 1987 در آغاز انتفاضه فلسطین که در طی سال های 1987 تا 1994 شروع شده بود، منتشر کرد. سپس منشور این جنبش در اگوست 1988 منتشر شد. اما وجود رویکرد اسلامی در فلسطین دارای وجه تسمیه های دیگری است که به قبل از سال 1948 باز می‌گردد. به طوری که حماس خود را در امتداد جماعت اخوان المسلمين که در سال 1928 در مصر تاسیس شد و در صحنه فلسطین با نام   "مرابطون در سرزمین اسرا" فعالیت می‌کرد، می‌داند.

تفکر حماس
حماس هیچ حقی برای یهودیانی که در سال 1948 دولت‌شان را در فلسطین تشکیل دادند، قائل نیست. اما مخالفتی با پذیرش آتش بس در مرزهای 1967 ندارد. حماس معتقد است  یهودیانی که به فلسطین آمدند، هیچ حقی در سرزمین تاریخی فلسطین ندارند. حماس درگیری خود را با اشغالگران صهیونیستی درگیری بر سر موجودیت معرفی می‌کند نه درگیری بر سر مرزها. حماس بر این باور است که اسرائیل بخشی از طرح استعماری غربی صهیونیستی است که هدف آن تجزیه جهان اسلام، طرد فلسطینیان از دیارشان و از بین بردن وحدت اسلامی است.

 جنبش حماس معتقد است که جهاد با انواع و اشکال مختلف آن تنها راه آزادی خاک فلسطین است و مذاکرات صلح با اسرائیلی‌ها تلف کردن وقت و وسیله برای ضایع کردن حقوق فلسطینیان محسوب می‌شود.  حماس معتقد است که فرآیند صلح بین عرب‌ها و  اسرائیل که به صورت رسمی در کنفرانس مادرید سال 1991 آغاز شد، بر مبنای اصولی غلط شکل گرفت.

 از سویی دیگر حماس معتقد است که مفاد قرارداد بین سازمان آزادیبخش فلسطین و اسرائیل که در سال 1993 به امضا رسید و قبل از آن اعترافات متقابل و تغییر منشور سازمان آزادیبخش، حذف جملات و عباراتی که خواستار نابودی دولت اسرائیل است حق عرب‌ها و مسلمانان را در سرزمین تاریخی فلسطین ضایع کرده است.  حماس معتقد است که اسرائیل ملزم است که اول حق فلسطینیان را در سرزمین‌شان و حق بازگشت آوراگان  به رسمیت بشناسد. حماس در بیداری دینی و سیاسی و ارائه خدمات پزشکی و اجتماعی فعال است و رهبران سیاسی این جنبش در داخل و خارج فلسطین فعالیت می‌کنند.

عملیات نظامی

عملیات نظامی جنبش حماس، رویکردی استراتژیک برای مقابله با طرح صهیونیستی به دنبال از بین رفتن طرح همه جانبه  آزادسازی اسلامی عربی محسوب می‌شود. حماس از طریق شاخه نظامی خود " گردان‌های عزالدین القسام" تعدادی عملیات نظامی انجام داد. به طوری که عملیات‌های شهادت طلبانه حماس باعث ایجاد جنجال‌های بین المللی زیادی شد. حماس نقشی مهم در انتفاضه الاقصی که در سپتامبر 2000 آغاز شد، داشت و در انتفاضه اول در سال 1987 نیز حضوری فعال داشت.

مشهورترین رهبران سیاسی حماس

احمد یاسین، اسماعيل ابو شنب-خليل القوقا- عبد العزيز الرنتيسی-محمود الزهار-خالد مشعل-إسماعيل هنيه-سعيد صيام-ابراهيم المقادمه-حسين احمد بو عجوة-حسن يوسف خليل-موسى ابو مرزوق-نزار ريان-خالد ابو طوس.

مشهورترین رهبران گردان های قسام:

صلاح شحاده - محمد ضيف- احمد الجعبری- عدنان الغول- يحيى عياش -محمود ابو هنود-عماد عقل- ياسر الحسنات-عبد الرحمن حماد "محمد سعيد"-محيی الدين الشريف-إحسان شوا هنه-محمد الحنبلی

رابطه جنبش حماس با جماعت اخوان المسلمین

در بیانیه اول جنبش فتح اعلام شد که این جنبش یکی از جناح های اخوان المسلمین است و در ماده 2 منشور جنبش حماس تصریح شده است که جنبش مقاومت اسلامی یکی از جناح های اخوان المسلمین در فلسطین است. در نتیجه ارتباط این جنبش با اخوان المسلمین ارتباطی فکری و ساختاری است.

حماس و انتخابات قانونگذاری فلسطین

جنبش حماس در سال 2005 در انتخابات قانونگذاری فلسطین شرکت کرد. در حالی که در انتخابات شورای قانونگذاری سال 1996 و در 26 ژانویه 2006 شرکت نکرده بود.  در این انتخابات حماس با به دست آوردن 76 کرسی از مجموع 132 کرسی به پیروزی رسید و این مسئله بیانگر محبوبیت گسترده حماس در بین مردم فلسطین است.

منبع: nedains.com/ar