آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰
سازمان ها و گروه ها
گروه های فلسطینی
جنبش جهاد اسلامی

جنبش جهاد اسلامی در فلسطین در دهه هفتاد به دست دکتر فتحی الشقاقی تاسیس شد. این جنبش خواستار از سرگیری جهاد مسلحانه اسلام گرایان علیه اشغالگران صهیونیستی شد.

جنبش جهاد اسلامی مخالف تسلیم در برابر اشغالگران بود و بر  احقاق حقوق قانونی و تاریخی ملت فلسطین تاکید می کرد.

این جنبش جهاد و مقاومت را تنها راه حل رسیدن به آزادی، استقلال ، وحدت و نهضت می دانست و مسئله جهاد را به عنوان مسئله ای مرکزی در تمام استراتژی های اسلامی در فلسطین مطرح نمود. این جنبش این موضع گیری و این انتخاب را بر اساس دیدگاه دینی و اسلامی اتخاذ نمود.

دیدگاهی که معتقد است جهاد و مقاومت برای فلسطینیان یک واجب شرعی است و بر هر مسلمانی واجب است که برای مقابله با دشمن جهاد کند. هم چنین این موضع گیری جنبش جهاد بر مبنای دیدگاهی ملی است که به دفاع از وطن و حریم آن دعوت می کند.

گردان های قدس ( سرایا القدس) شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در فلسطین دائما بر روش جهاد و مقاومت در مقابله با اشغالگران صهیونیستی در فلسطین تاکید می کردند.

 به اعتبار اینکه اشغالگران با اقدامات خشونت آمیز و تروریستی خود فلسطین را اشغال کردند و هیچ چیز جز زبان زور و جهاد مقدس نمی فهمند. این گردان ها، جهاد را تنها راه حل استراتژیک برای از بین بردن طرح های تسلیم و استفاده از ظرفیت های امت برای درگیری علیه اشغالگران در بیت المقدس و اطراف بیت المقدس می دانند.

بر اساس این رویکرد، جنبش جهاد اسلامی و شاخه نظامی آن یعنی سرایا القدس از همان لحظات اولیه تاسیس اقدام به سربازگیری و تشکیل گردان های نظامی نمود. تجربه سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد، تجربه مهمی است که به دیگر تجربه های مقاومت و جهادی اضافه می شود.

در این راستا شهید دکتر فتحی الشقاقی در اثر این عملیات های نظامی و به اتهام آشوب و قاچاق اسلحه به نوار غزه به چهار سال زندان محکوم شده بود و دیگر افراد به چهار سال حبس و بعضی دیگر از مجریان این عملیات به حبس ابد محکوم شدند.

با آغاز انتفاضه اول، عملیات نظامی جنبش جهاد سازمان یافته تر شد. این اقدام تحت شعار نیروهای اسلامی مجاهد و در راس آن با نام شهید  محمود الخواجا و هانی عابد صورت گرفت.

این شاخه نظامی تا سال 1995 بیشتر از 200 عملیات نظامی انجام داد. از تیراندازی گرفته تا بمب گذاری، عملیات شهادت طلبانه و منفجر کردن ماشین ها. این جنبش بیش از 10 عملیات شهادت طلبانه انجام داد.

نیروهای اشغالگر شهيد دکتر فتحي الشقاقي، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی را در مالطا در 26 اکتبر 1995 ترور کردند تا جنبش جهاد و شاخه نظامی اش به خاطر این حادثه در تنگنا قرار بگیرند. جنبش جهاد اسلامی با قرارداد اسلو مخالفت کرد و شرکت در عملیات سیاسی را رد کرد؛ به همین دلیل انتخابات قانونگذاری فلسطین را تحریم کرد.

منبع: nedains.com/ar