آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۴۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۶
ملکی در نشست هم اندیشی موسسه ندا:
صد و سی و یکمین نشست هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی و علمی ندا با موضوع «بررسی پیامدهای منطقه ای کودتای نافرجام ترکیه»، با سخنرانی آقای دکتر صادق ملکی کارشناس ارشد مسائل ترکیه و با حضور کارشناسان، مسئولان حوزه هنری، علاقمندان به مباحث خاورمیانه و فلسطین-رژیم صهیونیستی برگزار شد.
تداوم سیاست خارجی منطقه ای ترکیه علی رغم کودتای نافرجام

به گزارش سایت ندا صد و سی و یکمین نشست هم اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی و علمی ندا با موضوع «بررسی پیامدهای منطقه ای کودتای نافرجام ترکیه»، با سخنرانی آقای دکتر صادق ملکی کارشناس ارشد مسائل ترکیه  و با حضور کارشناسان، مسئولان حوزه هنری، علاقمندان به مباحث خاورمیانه و فلسطین-رژیم صهیونیستی برگزار شد.
در ابتدای بحث آقای ملکی به این امر اشاره کردند که ترکیه وارث امپراتوری عثمانی است و ملاک قدرتمندی آن بعد نظامی بود.

حتی ترکها ورودشان به اسلام از کانال نظامی بود. این خصیصه تا جایی در تاریخ مشخص بود که برای آن حدیث ساختند و در آن زمان، غازی های عثمانی را تشویق می کردند که بیزانس را فتح کنند و بستری را فراهم آورند تا برای رسیدن به این مهم جان فشانی کنند.

 حدیث این بود که سربازان یا فرماندهانی که بیزانس را فتح کنند جزء بزگترین فرماندهان خواهند بود. آتاتورک هم  خود از عثمانی هایی بود که حکومت جمهوری را تاسیس کرده و به جای کابینه سیاسی، یک تیم نظامی را روی کار آورد و برای خودشان در راس هرم قدرت جایگاه خوبی تعیین کرده بودند و در تحولات سیاسی و اجتماعی ترکیه نظامی ها محبوبیت زیادی داشتند تا جائی که ترک ها  هم اکنون نیز برای کسی که به خدمت سربازی اعزام می شود جشن می گیرند و آن را مقدس می دانند. حتی در تمامی آمارگیری ها در قبل و اواسط حکومت حزب عدالت و توسعه، نهاد نظامی، اولین یا دومین نهاد محبوب بین مردم محسوب می شد.

این کارشناس مسائل ترکیه در ادامه افزود: «بعد از فوت آتاتورک در سال 1937 و به دنبال آن، تحولات بعد از جنگ جهانی دوم ، ترکیه را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد روابط ویژه ای بین ترکیه و آمریکا به وجود بیاید. آمریکا از طریق طرح مارشال که بر کمک های مالی و یا اقتصادی متمرکز بود می خواست فضای سیاسی ترکیه را باز کند.

 این باز شدن فضا، ترکیه را وارد سیستم چند حزبی کرد که در پی آن حزب دموکرات شکل گرفت ، در انتخابات شرکت کرده و پیروز شد و تحت حمایت امریکا حدود 10 سال حکومت کرد. ولی بعد از آنکه گرایش های خاصی پیدا نموده و از خط و خطوط آمریکا عدول کرد و سپس فضای ترکیه ناامن شد و نظامی ها کودتا انجام دادند و در راس قدرت قرار گرفتند».

آقای ملکی پس از یادآوری دوران آتاتورک و اهمیت نظامیان در ترکیه، عنوان کرد که بعد از 1980 فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، نقش نظامی ها در ترکیه پایان یافت، که به دنبال آن دو تحول صورت گرفت: یکی تحول سیاسی و دیگری تحول اقتصادی . این تحول اقتصادی موفق بوده  و از زمان اوزال شروع شد و اردوغان از 2002 به بعد از آن استفاده بهینه کرد و ترکیه تحت حکومت حزب عدالت و توسعه، روند تغییرات را به سرعت طی کرد.

در سال 2003 که نظامی ها قصد کودتا داشتند و مسجد سلطان احمد را بمباران کردند، فتح الله گولن متحد اردوغان بود و با هم همکاری کردند. امام بعدها اردوغان احساس کرد که جریان گولن یک جریان نخبه است یعنی در سیستم سیاسی و نظامی، مدیر پرور است به همین خاطر تصفیه ها شامل گولن شد و در کودتای اخیر هم اردوغان جریان گولن را جریان اصلی کودتا معرفی کرد.

این تحلیلگر مسائل ترکیه در رابطه با مسئله فلسطین عنوان کرد که در دوره لائیک ها، ترکیه با فلسطین ارتباط داشت و در سال 2001 حتی اسرائیل را به نسل کشی در این منطقه محکوم کرد. وی افزود: «اردوغان می خواهد بحث فلسطین و اسرائیل را در مسیر نظام جهانی ارزیابی کند و نقش میانجی را بر عهده بگیرد.» ملکی در رابطه با اسرائیل گفت: « مهم ترین کانال ارتباطی ترکیه و اسرائیل بعد امنیتی – نظامی است نه بعد اقتصادی و این ارتباطات خیلی تاثیر گزار نیست.»

ایشان در پایان اظهارات خود درباره پیامدهای منطقه ای این کودتا بیان داشت که ارتش و به خصوص نظامی ها دیگر قدرت کودتا ندارند و اردوغان قبل و بعد از کودتا تفاوت می کند. او پتانسیل های نظامی، اقتصادی و سیاسی ترکیه را تلف کرد.

به عنوان نمونه ارزش لیر سقوط کرد. توریسم به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد. ترکیه اگر می خواهد در منطقه قدرت برتر باشد، بایستی از لحاظ نظامی و اقتصادی قوی باشد. ترکیه  بر اساس واقعیت عمل می کند و با اینکه می خواهد الگوی غربی در منطقه باشد بایستی بتواند کمترین تنش را در منطقه ایجاد کند.

اردوغان در این 5 سال اخیر از لحاظ اقتصادی اگرچه تضعیف نشده است ولی از لحاظ دموکراسی منطقه ای ضعیف شده است و پرستیژ سابق را ندارد. به عنوان نکته آخر، ترکیه از این کودتا برای تنگنا قرار دادن مخالفان خود و حتی نظامیان استفاده کرد و با این کار فضای نا امنی را به وجود آورد که این امر جامعه را چند قطبی خواهد کرد.

حضور در این سلسله نشست های تخصصی برای علاقمندان به مباحث کارشناسی روز در مورد رویدادهای مرتبط با فلسطین و رژیم صهیونیستی آزاد است و آنان می توانند در این جلسات که در سالن همایش های موسسه ندا برگزار می شود، شرکت نمایند.نام:
ایمیل:
* نظر: