آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
مهاجران در آمریکا بدون جرم بازداشت می‌شوند/استراتژی نظامی تجزیه‌طلبانه آمریکا در خاورمیانه همایش «ایالات متحده، حقوق بشر و گفتمان سلطه» با حضور و سخنرانی اساتید خارجی و داخلی در دانشگاه تهران برگزار شد.


مهاجران در آمریکا بدون جرم بازداشت می‌شوند/استراتژی نظامی تجزیه‌طلبانه آمریکا در خاورمیانه
همایش «ایالات متحده، حقوق بشر و گفتمان سلطه» با حضور و سخنرانی اساتید خارجی و داخلی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 همایش بین المللی «ایالات متحده، حقوق بشر و گفتمان سلطه»  به مناسبت «هفته حقوق بشر آمریکایی» و با تلاش مرکز تحقیقات سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی دانشگاه تهران و با حضور تعدادی از استادان و متخصصان حقوق بشر دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور برگزار شد.

دراین همایش چند تن از اساتید خارجی سخنرانی کردند که گزیده ای از این سخنرانی‌ها را در زیر می‌خوانید.

آمریکا مالک کلمه تروریسم است

در ابتدای این همایش پروفسور بوگروسکاپ، استاد اقتصاد سیاسی بین الملل در گروه علوم سیاسی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا با بیان جمله‌ای مبنی بر اینکه یک نفر از منظر شخص تروریست و از منظر شخص دیگر مبارز راه آزادی است، گفت: این جمله نقطه آغاز و پایان هر گونه مباحثه جدی درباره تروریسم و یک کلیشه پوچ و خطرناک است زیرا در این تعریف حقایق قدرت پنهان شده است. با توجه به گسترش تروریسم در زندگی مدرن، این دیدگاه در بهترین حالت مایه تاسف و در بدترین شکل بسیار خطرناک است.

وی افزود: چه کسی مالک کلمه ترور است؟ برای توضیح این پرسش به مقاله کوتاه «نیکلاس کلاسن» اشاره می کنم. کلاسن اقرار می کند که ما دردنیای دولت و ملت ها زندگی می کنیم که تمام این ملت ها به صورت بالقوه از مالکیت برخوردارند اما قدرتمندترین کشور در دنیای کنونی ما یعنی آمریکا مالک کلمه ترور است.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: به طور مثال اگر کشوری مانند لوکزامبورگ موضوع جنگ علیه ترور را اعلام کند کسی به آن توجه نخواهد کرد اما هنگامی که یکی از کشورهای قدرتمند به خصوص آمریکا این موضوع را مطرح کند آن موقع معنی پیدا می کند زیرا کشورهای قدرت مالک کلمه ترور هستند.

پروفسور بوگروسکاپ در خصوص نحوه فرار آمریکا از برچسب تروریست، گفت: آمریکا یک چارچوب منطقی سازی برای فرار از این برچسب اتخاذ کرده که جامعه پذیری سیاسی یکی از ابزارهای آمریکا برای این کار است.

وی ادامه داد: از نظر آمریکا تروریست ها افراد و کشورهایی هستند که از تروریسم دفاع کرده و اعمال تروریستی انجام می دهند. استدلال آمریکا این است که آمریکا، انگلیس و فرانسه هیچ گاه حامی تروریست نیستند آن هم به این دلیل که جزو کشورهای لیبرال دموکرات هستند.

این استاد دانشگاه با توجه به گفتمان سلطه اظهار داشت: گفتمان سلطه گفتمانی است که برای افراد قابل توجیه و قابل قبول است. هنگامی که از کلمات تسلیحاتی استفاده می کنیم بسیاری از افراد معنی آن را نمی دانند از این رو به این اقدام پاکسازی زبان می گویند که منجر به ایجاد جنگ جهانی (تمیز) می شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا نه تنها از برچسب تروریست فرار می کند بلکه اعلام می دارد که ما کارهای انسان دوستانه انجام می دهیم. از طرفی در مبارزات انتخاباتی 2016، آمریکا عنوان کرد که کشورهایی مانند ایران تروریست هستند اما درواقع این آمریکاست که اعمال تروریستی انجام می دهد.

مهاجران در آمریکا بدون ارتکاب جرم بازداشت می شوند

در ادامه این همایش پروفسور تانیا گلاش بوزا استاد جامعه شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، در خصوص سیاست های مهاجرتی آمریکا، گفت: طی40 سال گذشته، تعداد افرادی که دولت آمریکا به عنوان مهاجر بازداشت و اخراج کرده افزایش یافته است. در سال 1973 دولت فدرال به صورت متوسط روزانه 2 هزار و 370 مهاجر را بازداشت کرد. این رقم در سال 1994 به بیش از دو برابر یعنی به 5 هزار و 532 نفر رسید و تا سال 2009 نیز به 34 هزار نفر افزایش یافت. امروزه بیش از 40 هزار نفر از این افراد پشت میله های زندان هستند. بنابراین می توان گفت که این الگوهای اخراج از یک روال مشابه پیروی کرده است.

وی در خصوص مسئله بازداشت مهاجران در آمریکا، گفت: هنگامی که فردی وارد آمریکا می شود و اسناد لازم را برای اثبات شهروندی آمریکا ندارد به یک مرکز بازداشت مهاجرین انتقال می یابد. این مراکز که زیر نظر امنیت ملی آمریکا فعالیت می کنند بسیار شبیه به زندان هستند اما از نظر حقوقی این مراکز زندان محسوب نمی شوند.

این استاد دانشگاه افزود: این افراد بدون ارتکاب جرمی در این مراکز بازداشت شده و بدون هیچ دادگاه و محاکمه ای مورد بازجویی قرار می گیرند. بنابراین هیچ گونه قوانین سیستم قضایی برای آنها اعمال نمی شود.

پروفسور تانیا گلاش بوزا در ادامه بیان کرد: موضوع بازداشت پناهجویان و مهاجرین در آمریکا بسیار مهم است به طوری که حتی اگر شهروندان آمریکایی نتوانند آمریکایی بودن خود را اثبات کنند دستگیر می شوند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در آمریکا بازداشت پناهجویان امری مجازاتی نیست بلکه از سر احتیاط صورت می گیرد و ابزاری برای حصول اطمینان برای ورود قانونی افراد است تا تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا نباشد.

وی اظهار داشت: براساس پنجمین اصلاحیه قانون اساسی آمریکا، این حق به افراد داده شده  که محرومیت از حیات، آزادی و اموال بدون دادرسی ممکن نیست. طراحان قانون اساسی آمریکا دریافتند که محرومیت از اختیار عمل یعنی نادیده گرفتن آزادی، به همین دلیل دو ماده حمایتی بسیار مهم یعنی دادرسی و حکم آزادی را در قانون اساسی گنجاندند.

پروفسور تانیا گلاش بوزا گفت: این دو ماده تضمین می کند که بازداشت باید براساس قوانین صورت گیرد و مشمول بررسی های حقوقی باشد. از طرفی حکم آزادی اعلام می کند که افراد حق مراجعه به دادگاه را دارند تا در صورت لزوم به حکم بازداشتشان اعتراض کرده و آن را به چالش بکشند.

این استاد دانشگاه افزود: وزارت امنیت داخلی آمریکا بازداشت غیرآمریکایی ها را با ادعایی مبنی براینکه بازداشت شدگان در جلسات دادگاه مهاجران شرکت خواهند کرد و اگر حکم به اخراج صادر شود آنها اخراج خواهند شد، توجیه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بازداشت مهاجران در آمریکا به گونه ای صورت می گیرد که کمترین اقدامات حمایتی در قبال آنها اعمال می شود.

حضور ترامپ در عربستان و تامین تسلیحاتی عامل ایجاد داعش درمنطقه است  

پروفسور «آنتونی جیمز هال» استاد مطالعات جهانی شدن در دانشگاه لتبریج کانادا در این همایش، گفت: چرا آمریکا اینگونه رفتار می کند و وزیر امور خارجه آمریکا به سادگی اعلام می دارد که ما قصد داریم رژیم را در ایران تغییر دهیم. این بسیار عجیب است که دولتی اعلام کند که قصد تغییر رژیم کشور دیگری را دارد.

وی افزود: همه در مورد بیانیه استقلال آمریکا شنیده اند، پدیده پیچیده ای که در حال حاضر با عنوان جنگ جهانی علیه تروریست به وجود آمده است ریشه در استقلال آمریکا دارد و این ریشه ها به حادثه 11 سپتامبربرمیگردد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: جهانیان شاهد هستند که خشونت های رژیم صهیونیستی کاملا توجیه شده اما مقاومت کنندگان فلسطینی که به درستی از حق خود دفاع می کنند تروریست نامیده می شوند. در اینجا سوالی مطرح می شود که چگونه اسرائیل حق دفاع از خود را دارد ولی فلسطینی ها این حق را ندارند؟

جیمز هال در ادامه سخنرانی خود گفت: این جنگ علیه ترور از زمان توسعه طلبی های امریکا و خشونت علیه سرخپوستان آغاز شده است. در حال حاضر که کمونیست سرخ از بین رفته دشمن جدید آمریکا چه کسی می تواند باشد؟ دشمن جدید آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر اسلام و مسلمانان هستند. آنها در اذهان جوامع جهانی اسلام هراسی و اینکه اسلام دشمن جدید است را توسعه و گسترش می دهند.

وی گفت: اخیرا  ما شاهد حضور ترامپ در عربستان سعودی و تامین تسلیحات این کشور بوده ایم، این همان چیزی که باعث به وجود آمدن داعش در منطقه شده است.

این استاد دانشگاه در پایان صحبت های خود خاطرنشان کرد: 11 سپتامبر حادثه ای بسیار پیچیده بود که قطعا نمی تواند از غاری در افغانستان به وجود بیاید. جالب اینجاست که امروزه اعلام شده القاعده این حوادث را رقم زده در حالی اگر القاعده این اقدام را انجام داده باشد چرا هنوز آمریکا از القاعده در افغانستان دفاع می کند؟

استراتژی سیاسی آمریکا نفوذ به منظور بی ثباتی و تضعیف امنیت ایران است

پروفسور جیمز پتراس استاد علوم اجتماعی دانشگاه بینگهامتون نیویورک در سخنرانی خود در این همایش، اظهار داشت: طراحان آمریکایی بر سیاست دو مسیره یعنی ترکیب و تلفیق سلاح های نظامی و ایدئولوژیک اتکا می کنند.

وی افزود: استراتژی نظامی آمریکا بر تجزیه کردن خاورمیانه استوار است، یعنی تهاجم و فتح تمام کشورها و دولت هایی که با سیاست استقلال و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران مشترک هستند. آمریکا، عربستان و اسرائیل همگی حامی گروه های ترویستی هستند که به دانشمندان ایرانی، نمایندگان منتخب و رهبران نظامی و همچنین مکان های مقدس آن در داخل ایران حمله کرده اند.

این استاد دانشگاه گفت: این استراتژی سیاسی و ایدئولوژیک شامل نفوذ و سازمان دهی نیروهای محلی به منظور بی ثباتی و تضعیف امنیت ایران، توان دفاعی و همچنین متحدان آن در خارج است.

وی افزود: هدف از طراحی دخالت تبلیغاتی آمریکا در روند انتخابات ایران، پیشبرد تغییر رژیم از طریق انقلاب رنگی است که مورد حمایت احزاب و نامزدهای نئولیبرال و طرفدار غربی است که به دنبال حمایت آمریکا برای رسیدن خود به قدرت هستند.

جیمز پتراس گفت: استراتژی های امپراتوری آمریکا به این نتیجه رسیده که نمی تواند کشورهای مستقل نظیر ایران را با اندازه جغرافیایی، توانایی دفاعی، پیوستگی داخلی و متحدان منطقه ای در یک مرحله فتح کنندبلکه فتح ایران از طریق نابودی متحدانش است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: به طور کلی استراتژی آمریکا از بین بردن تمام بازمانده های عراق در جنگ آمریکا به منظور بازسازی خاورمیانه بود. بعد از لیبی و عراق، هدف بعدی تجاوز آمریکا سوریه یعنی متحد ایران بود.

وی در پایان صحبت های خود خاطرنشان کرد: ایران نیز برای مقابله با تهدیدات و تحریم های آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی به توسعه توافق نامه های نظامی و فنی با روسیه و چین روی آورد.

در پایان این همایش رابرت فانتنیا روزنامه نگار در حوزه صلح و عدالت اجتماعی اظهار داشت: بیانیه حقوق بشر قید می کند که شکنجه و رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده ممنوع است و براساس این بیانیه هر کسی از حق حیات برخوردار است.

وی افزود: در سال 2014 دولت آمریکا در اقدامی درست، سر بریدن داعش را محکوم کرد. از طرفی درآگوست سال 2014 دست کم 22 نفر در عربستان اعدام و حداقل 8 نفر دیگر سرشان قطع شد. این در حالی است که در سفر رسمی جان کری وزیر وقت امور خارجه آمریکا به عربستان هیچ صحبتی از این سربریدن ها نشد ظاهرا سر بریدن اقدامی قابل قبول است و فقط به این بستگی دارد که چه کسی آن را انجام دهد.

وی افزود: در سال 2014 زمانی که اسرائیل مشغول بمباران باریکه غزه بود باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا گفت که حمله به اسرائیل نابخشودنی است. این در حالی است که مقامات آمریکایی همواره می گویند اسرائیل حق دارد از خود در برابر حملات موشکی حماس دفاع  کند.

این روزنامه نگار در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال چنین ستمگری تکان دهنده و نقض قوانین بین المللی و حقوق بشری تا ابد ادامه نخواهد یافت. مردم سراسر جهان روزی که بی عدالتی های آمریکا پایان یابد خرسند خواهند شد.

منبع:فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: