آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن در تحلیلی در واکنش به بهبود روابط مصر با حماس و نزدیک شدن این جنبش به 'محمد دحلان' رقیب محمود عباس نوشت: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تحریم و محاصره شدید نوار غزه قصد مقابله با جنبش حماس داشت اما معادلات او اشتباه از آب در آمد و اکنون خود از هر طرف در حصر و تنگناست.
روزنامه عرب: محمود عباس درمعادلات خود اشتباه کرد/ مصر و دحلان تشکیلات خودگران را در تنگنای سختی قرار داده اند

به گزارش سایت ندا، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن در تحلیلی در واکنش به بهبود روابط مصر با حماس و نزدیک شدن این جنبش به 'محمد دحلان' رقیب محمود عباس نوشت: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تحریم و محاصره شدید نوار غزه قصد مقابله با جنبش حماس داشت اما معادلات او اشتباه از آب در آمد و اکنون خود از هر طرف در حصر و تنگناست.

روزنامه رای الیوم در سرمقاله روز سه شنبه خود نوشت: به نظر می رسد که روابط 'محمود عباس' رئیس تشکیلات خودگردان با رهبران مصری در حال قطع شدن است بخصوص اینکه مسئولان مصری سه روز پیش استقبال از او را در سفر آفریقایی عربی و اروپایی اش نپذیرفتند.

این روزنامه می افزاید مسئولان مصری که در ماه مارس میلادی گذشته از محمود عباس استقبال کردند به نظر می رسد این دیدار، دیدار آخر بود و وی درحال حاضر از هر طرف برای سازش با دشمن و رقیب سرسخت و دیرینه خود 'محمد دحلان' تحت فشار است. رای الیوم ادامه داد که مسئولان مصری به راهکار جایگزینی اندیشیده اند که محمود عباس فکر آن را نکرده بود ، آنها سعی در آشتی دادن حماس با محمد دحلان دارند تا از این طریق با یک تیر دو نشان بزنند که مهم ترین آن دور کردن حماس از دولت قطر به عنوان حامی اصلی آن است. در ثانی مرزهای مصر با نوار غزه نیز امن شده و گروههای تروریستی در سینا محصور می شوند.

در مقابل از فشار محاصره بر جنبش مقاومت اسلامی (حماس ) در نوار غزه کاسته و گذرگاه رفح به شکل دایمی از ماه سپتامبر(شهریور ماه) باز شده و حماس دیگر زیر فشار تشکیلات خودگران یا اسرائیل نخواهد بود. (بخصوص به لحاظ سوخت برای تدام جریان برق در این باریکه)
این روزنامه عرب زبان در ادامه می افزاید دیدارهای بین اعضای جنبش حماس به نمایندگی 'یحیی السنوار' رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه و 'موسی ابومرزوق' معاون دفتر سیاسی حماس با محمد دحلان در قاهره با حضور اعضای نزدیک این جناح از جمله 'سمیر مشهراوی'که خبرهایی درباره احتمال انتقال دایمی او به نوار غزه در روزهای آینده وجود دارد، صورت گرفته است.

گزینه های پیش روی حماس محدود است، محاصره شدیدی که مسئولان رژیم صهیونیستی از یک طرف و مصر از سویی و محمود عباس از سمت دیگر براین جنبش تحمیل کرده اند، زندگی را برای مردم فلسطین در نوار غزه به جهنم تبدیل کردند . تغییرات در داخل جنبش حماس از جمله انتخاب 'اسماعیل هنیه' به عنوان ریاست دفتر سیاسی حماس باعث تغییر سیاست های حماس و هماهنگی این جنبش با جناح دحلان و رسیدن به یکسری تفاهمات شده است.

رای الیوم نوشت: محمود عباس در برآوردهای خود اشتباه کرد و دشمنی و سرکشی او باعث از دست دادن مصر و پررنگ شدن نقش رقیبش دحلان و کشیده شدن او به سوی جنبش حماس شد و از سوی دیگر جناح دحلان از بسیاری از اتهام ها و انتقاداتی که با آن مواجه بود نیز تبرئه شد.
این روزنامه ادامه داد که معلوم نیست که عباس چگونه با این کودتای دحلان که منجر به حاشیه رفتن او و تشکیلاتش در رام الله شده و درهای مصر و چه بسا کشورهای عرب دیگر روی او بسته شده، برخورد خواهد کرد اما چیزی که مسلم است، این است که تشکیلات خودگردان در موقعیت ضعیفی است و به مرور پایه ها و اعتبار خود را از دست خواهد داد.

رای الیوم می نویسد که 'یاسر عرفات' به خوبی اهمیت نقش محوری مصر در منطقه عربی را می دانست به همین دلیل باوجود اهانت های مسئولان مصری به وی از جمله محمد انور السادات که قطعنامه کمپ دیوید را به امضا رساند و حسنی مبارک که هنگام امضای توافق امنتیی در طابا در سال 1994 او را مورد اهانت قرار داد ، اما وی همیشه به حفظ روابط با قاهره تاکید داشت. اما محمود عباس همه این پل ها را خراب کرد به این دلیل که او تاریخ مصر را به خوبی نمی داند و همین مسئله باعث اشتباه او است.

روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در پایان نوشت که محمود عباس قصد داشت که جنبش حماس را مجازات کند و آن را تحت محاصره قرار دهد و مردم فلسطین را برعلیه آن برانگیزد. در همین راستا در آمدها را در این منطقه کاهش و اسرائیل را به قطع برق آنها تحریک کرد اما همه اقدامات او تاکنون نتیجه برعکس داده است. این بدین معنا نیست که ائتلاف حماس با جناح دحلان 100 در صد درست است اما دحلان و حماس، محمود عباس را در تنگنایی قرار می دهند که خروج از آن بسیار سخت خواهد بود.
منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: