آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۳۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
چین بر این باور است که با پیشبرد برنامه های تجاری و بازرگانی و افزایش مراودات با فلسطین و مرتبط ساختن آن با طرح نوین راه ابریشم از به حاشیه رفتن مساله فلسطین اشغالی جلوگیری می شود.
تلاش چین برای جلوگیری از به حاشیه رفتن مساله فلسطین اشغالی

چین بر این باور است که با پیشبرد برنامه های تجاری و بازرگانی و افزایش مراودات با فلسطین و مرتبط ساختن آن با طرح نوین راه ابریشم از به حاشیه رفتن مساله فلسطین اشغالی جلوگیری می شود.

به گزارش سایت ندا، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در جریان سفر محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به پکن و دیدار با وی ،بین روزهای 17 تا 20 ماه جاری میلادی پیشنهادهای چهارگانه ای در باره حل مساله خاورمیانه ارایه کرد.
چین تاکید کرده است که سیاست های دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نسبت به مساله فلسطین سختگیرانه است و بن بست در مذاکرات بین دو طرف خاورمیانه موجب شده تا مساله فلسطین در ماه های گذشته در حاشیه قرار گیرد.
به همین سبب یکی از پیشنهادهای چین مرتبط کردن فلسطین با برنامه راه ابریشم و پیشبرد این طرح و افزایش مراودات و همکاری های تجاری دو طرف و ایجاد کشور مستقل فلسطین بوده است تا اجازه داده نشود این موضوع مهم خاورمیانه مورد کم توجهی قرار گیرد.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که چین با استفاده از طرح راه ابریشم می خواهد زمینه ورود فلسطین به این برنامه را هموار کند که این می تواند راهبردی مقابله جویانه با سیاست های رژیم صهیونیستی و ترامپ برای به حاشیه راندن فلسطین باشد.
تارنمای یی سی چین در همین باره می نویسد که مردم فلسطین نمی خواهند در حاشیه قرار گیرند. آنها می خواهند دنیا توجه جدی تری به این مساله داشته باشد و کمک های خود را از فلسطین دریغ نکند و چین برای این منظور تلاش می کند.
رییس جمهوری خلق چین در پیشنهاد خود از ایجاد دو دولت و ایجاد کشور مستقل فلسطین با مرزهای 1967 میلادی و با پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت کرده است.
وی همچنین گفته است که شرکت های چینی تشویق خواهند شد تا همکاری های اقتصادی را با فلسطین افزایش داده و در فلسطین شهرک های صنعتی ایجاد کنند و با طرف های فلسطینی مراودات تجاری فزاینده داشته باشند.
قرار است برای حل برخی از مشکلات گمرکی و کاستن از محدودیت هایی که رژیم صهیونیستی برای تجارت با فلسطین و در مرزها در نظر گرفته است ، چین کنفرانس صلح فلسطین را تا قبل از پایان سال جاری میلادی میزبانی کند.
وو اینهونگ کارشناس مسایل خاورمیانه می گوید که پکن به دنبال ایفای نقشی فعالتر از گذشته و حتی میانجیگری در خاورمیانه است و در واقع در حال تزریق اندیشه های نوین به خاورمیانه است تا صلح در منطقه به پیش سوق داده شود و یکی از رکن های آن هم همکاری های تجاری و اقتصادی با طرفین خواهد بود.
وی تاکید کرد که چین باید نقشی سازنده در حل مساله خاورمیانه برعهده گیرد. ماموریت آینده چین جلوگیری از تنش های فزاینده در خاورمیانه است و برای این منظور پیشنهادهای رییس جمهور برای حل مساله فلسطین اهمیت فراوانی دارد.

منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: