آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۷۷۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸
سید رضا صدرالحسینی

به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، گروه‌های فلسطینی پس از دو سال از آغاز بحران سوریه مقابله خود را با داعش به صورت رسمی آغاز کردند. تیپ قدس فلسطینیان مستقر در سوریه در جریان آزادسازی حلب مجاهدت زیادی داشت.

«سید رضا صدرالحسینی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص نامه اسماعیل هنیه به مقام معظم رهبری، با اشاره به اینکه جریان اصیل حماس همیشه با جمهوری اسلامی ایران همراه بوده است، بیان داشت: تاریخچه حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و قدس شریف را می‌توان در دهه چهل و گفتار حضرت امام خمینی (ره) مشاهده کرد که ایشان از ابتدای حرکت و قیام خود علیه رژیم پهلوی و مقابله با سلطه آمریکایی‌ها موضوع رژیم صهیونیستی و غاصب بودن این رژیم را اعلام می‌کردند.

وی با توجه به اینکه اولین اقدام حضرت امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستور سپردن لانه جاسوسی رژیم صهیونیستی به فلسطینیان بود، یادآوری کرد: مسئله فلسطین پس از پیروزی انقلاب یکی از آرمان‌های جریان‌های انقلاب بود. البته بعضی از جریان­های سیاسی به دلیل دور ماندن از آرمان فلسطین، از انقلاب نیز دور شدند؛ اما جمهوری اسلامی ایران در تاریخ چهل‌ساله خود لحظه‌ای از حمایت از فلسطین و جریان‌های مقاومت دست برنداشت.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نقطه عطف حمایت از فلسطین به موضوع حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت سوریه برمی‌گردد، اشاره داشت: برخی تصور می­‌کردند گروه‌های فلسطینی به دلیل حمایت ایران از سوریه، از جمهوری اسلامی دور شدند؛ اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به سعه‌صدر خود هیچ‌گاه از این گروه‌ها دور نشد. گرچه بعضی از افراد در حماس با نگرش خاص خود که معطوف به اخوانی‌ها بود، کمی از جمهوری اسلامی دور شدند؛ اما کسانی که در جریان مقاومت بودند، می‌دانستند جمهوری اسلامی دست از حمایت خود از جریان­های اصیل مقابله‌کننده با رژیم صهیونیستی برنمی‌دارد و حماس نیز یکی از این جریان­ها بود.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های فلسطینی پس از دو سال از آغاز بحران سوریه مقابله خود را با داعش به‌صورت رسمی آغاز کردند، تأکید داشت: تیپ قدس فلسطینیان مستقر در سوریه در جریان آزادسازی حلب مجاهدت زیادی داشت. این حماسه‌آفرینی همچنان نیز ادامه دارد. حماس و برخی از مسئولان این جنبش در فضای سیاسی به‌شدت تحت‌فشار رسانه‌ای قرار داشتند که از ایران دور شده‌اند؛ اما این امر غیرواقعی بود. حماس علیرغم اینکه ملاحظاتی برای اعلام نزدیکی با جمهوری اسلامی داشت؛ اما مجموعه اصیل این جنبش در همه شرایط با جمهوری اسلامی همراه بوده است.

صدرالحسینی با توجه به تداوم پشتیبانی ایران از حماس گفت: جمهوری اسلامی و خصوصاً مقام معظم رهبری جریان­ها و گروه‌های مقاومت را مورد نظر داشته است. حمایت ایشان از همه جریان­های مقاوم نیز اعلام شده است. صف‌بندی‌ها در مقابله با طرح انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت‌المقدس شکل گرفت و غربالگری جدی در منطقه با محوریت فلسطین پدید آمد. در واقع بیت‌المقدس و قدس شریف به نقطه‌ای برای دوری و نزدیکی از حرکت اصیل مقاومت تبدیل شد.

وی با تأکید بر نامه اخیر هنیه که سال‌ها از مسئولان و مجاهدان حماس بود، افزود: این نامه به مقام معظم رهبری واصل شد که در آن موضوع حمایت همه‌جانبه جمهوری اسلامی از قدس شریف مشهود بود. چهره منافقانی که در قالب حمایت از فلسطین سالیان سال شعارهای دروغین می‌دادند و چهره نفاق خود را پنهان کرده بودند، در حال حاضر مشخص شده است. هنیه که در حماس از اعتبار قابل‌توجهی برخوردار است، اعلام کرد که جمهوری اسلامی مهم­ترین نقطه اتکای این جنبش بوده است. او از تلاش‌ها و حمایت­های جمهوری اسلامی و درایت و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری قدردانی کرد.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه تحرکات جدیدی در غزه ایجاد شده که از آن به انتفاضه چهارم تعبیر می‌کنند، تأکید داشت: مقاومت نسل سوم و چهارم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری در راستای حمایت از قدس شریف و یکپارچگی فلسطین است. قرابت مجدد مجموعه حماس با جمهوری اسلامی ایران خط بطلانی بر مرتجعان منطقه است که اخیراً روابط خود را با رژیم صهیونیستی آشکار کرده‌اند.


منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: