آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
سخنران: محمد البحیصی
چکیده
- تصمیم ترامپ ناگهانی نبوده و برنامه‌ریزی شده بود. همیشه امت اسلام از این برنامه‌ها شگفت‌زده می‌شود. گویی یک اتفاق ناگهانی است اما این تعجب بی‌مورد است. چراکه این تصمیم یک مرحله از سیر تاریخی غصب حقوق فلسطینیان است. سیری که از قرن 17 توسط کرامول انگلیسی و بناپارت شروع شده تا کنون ادامه داشته است.

- از سال 1973 به بعد، کم‌کم نور مقاومت خاموش می‌شد، تا اینکه با انقلاب اسلامی ایران، مقاومت جان گرفت. ایران توانست قضیه فلسطین را به صدر اولویت‌های منطقه بازگرداند. نمونۀ آن سخنان ارزشمند و تاریخی حضرت آیت الله خامنه‌ای در کنفرانس انتفاضه است.
- ریشه‌های تصمیم ترامپ به کنفرانس ریاض برمی‌گردد. دراین کنفرانس بود که ترامپ با حمایت برخی از حاکمان عربی، گروه‌های مقاومت لبنان و فلسطین و ایران را تروریست نامید. در حقیقت شروع آنچه که این روزها با عنوان «قرارداد قرن» می‌شنویم به نشست سران عرب و موافقت آنها با طرح‌های ترامپ باز می‌گردد.
- جبهه مقاومت باید خلأ رهبری در فلسطین را پر کند.

مقدمه

دوشنبه 20 آذر 1396 در موسسۀ تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی عملی ندا، جلسه هم‌اندیشی با موضوع «انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس؛ پیامدها و فرصت‌ها» برگزار شد. میهمان این جسله آقای «محمد البحیصی» مسئول انجمن دوستی فلسطین و ایران بود. در ادامه، مشروح سخنان وی ذکر می‌شود.

مشروح جلسه:

با تشکر از این دعوت و تقدیر فراوان از موسسه ندا که حول محور فلسطین فعالیت می‌کند.

بحث امضای قانون انتقال سفارت آمریکا و انتخاب قدس واحد به عنوان پایتخت همیشگی اسرائیل را در چند محور بیان می‌کنیم.

خداوند در قرآن می‌فرماید: (كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ) البقره/ 216.

اشارۀ تاریخی:

برخی بر این باورند که تصمیم ترامپ ناگهانی بوده در صورتی که اصلاً این‌گونه نیست و برنامه‌ریزی شده بود، اما همیشه امت اسلام از این برنامه‌ها شگفت‌زده می‌شود. گویی یک اتفاق ناگهانی است اما این تعجب بی‌مورد است. چراکه این تصمیم یک مرحله از سیر تاریخی غصب حقوق فلسطینیان است. سیری که از قرن 17 توسط کرامول انگلیسی و بناپارت شروع شده تا کنون ادامه داشته است». وی تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت را در راستای اعلام دولت یهودی اسرائیل دانست. زیرا دولت یهودی، بدون قدس معنی ندارد.

اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، یک تصمیم شوم است و می‌توان آن را با پیمان بالفور که 100سال پیش امضا شد مقایسه کرد.

در حقیقت طرح سازش با قراردادهایی چون کمپ دیوید و صلح سادات با اسراییل و قراردادها و پیمان‌های پس از آن، دایره درگیری عربی اسراییلی را به درگیری فلسطینی- اسراییلی کاهش داد و در نهایت با سازش بخشی از فلسطینی‌ها این دایره تنگ‌تر شد به طوری که در نهایت قضیه به درگیری برخی گروه‌های فلسطینی با این رژیم محدود شد.

انقلاب اسلامی و محور مقاومت

از سال 1973 به بعد، کم‌کم نور مقاومت خاموش می‌شد، تا اینکه با انقلاب اسلامی ایران، مقاومت جان گرفت. ایران توانست قضیه فلسطین را طی سال‌های گذشته بارها به صدر اولویت‌های منطقه بازگرداند. نمونۀ آن سخنان ارزشمند و تاریخی حضرت آیت الله خامنه‌ای در کنفرانس انتفاضه است. این درحالی است که غرب پیوسته درصدد خاموشی این نور بود. جنگ 2006 لبنان و طرح خاورمیانۀ جدید هم در این راستا است.

ظهور داعش

پروژه بعدی اسرائیل در منطقه، ایجاد اسرائیل دوم یعنی داعش بود. (اقلیم کردستان درحقیقت اسرائیل سوم است). رژیم صهیونیستی از ایجاد داعش به چند نحو بهره‌برداری کردند. اول اینکه وجود داعش، سپر بلای اسرائیل شده بود و دیگر اینکه طی 7 سال بحران سوریه، مسأله فلسطین به حاشیه کشیده شد. در تمام این سال‌ها تنها ایران بود که از حقوق فلسطین حمایت کرد.

همراهی سران عرب با ترامپ

اکنون تصمیم ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت در مقابل تلاش‌های جبهۀ مقاومت انجام گرفته که طرحی بسیار خطرناک است و ریشه‌های این تصمیم به کنفرانس ریاض با عنوان ائتلاف سنی -که البته نه تنها از سنت که از اسلام بویی نبردند- برمی‌گردد. در این کنفرانس برخی کشورهای عربی با حمایت از سخنان اغراق‌آمیز ترامپ در خصوص مقاومت که در آن، گروه‌های مقاومت لبنان و فلسطین و ایران را تروریست نامید پایه‌های این اقدام را شکل دادند و در حقیقت شروع آنچه که این روزها با عنوان «قرارداد قرن» می‌شنویم به نشست سران عرب و موافقت آنها با طرح‌های ترامپ باز می‌گردد.

اهمیت قدس و لزوم پایداری جبهۀ مقاومت

آنها باید بدانند که قدس معراجگاه پیامبر و سمبل وحدت مسلمانان است و منشأ جنبش‌ها طی دهه‌های گذشته بوده و باید اقرار کنیم که صحیح‌ترین شاخص در این قضیه همان است که امام خمینی(ره) سال‌ها پیش فرمود و آمریکا را شیطان بزرگ و اسرائیل را غده سرطانی نامید. بنابراین لازم است محور مقاومت ارتباط خود را محکم‌تر کند و مقاومت را به مسلمانان دیگر کشورها نیز تسری دهد؛ چرا که در این زمانه برخی کشورهای عربی آشکارا اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل می‌کنند و متأسفانه این اقدامات سران تشکیلات خودگردان و برخی رهبران فلسطین را دچار توهم کرده است اما مردم فلسطین شجاع هستند و رهبران فعلی برازنده ملت شجاع فلسطین نیستند، با این وجود آنها باید انتفاضه را پی بگیرند و از آن خسته نشوند و درگیری آنها با صهیونیست‌ها باید همچنان ادامه داشته باشد و من یقین دارم که ادامه انتفاضه می‌تواند این تصمیم ترامپ را خنثی کند و این لطف خداست که بار دیگر قضیه فلسطین به صدر اولویت‌های منطقه بازگشته است.

رهبری؛ نقطۀ ضعف فلسطین

تنها نقطه ضعف فلسطین همین رهبران ضعیف است -همان چیزی که نقطه قوت ایرانی‌هاست و باعث پیروزی‌های آنها شده است.- فلسطین 80 سال است که خون می‌دهد، ولی یک نقطه ضعف بزرگ دارد و آن رهبری است. ما شاهد بودیم که انتفاضه 1987 به پیمان اسلو ختم شد و انتفاضۀ 2000 توسط ابومازن، بی‌نتیجه ماند. زمانی که یک ملت رهبری شجاع و بصیر مثل رهبر ایران داشته باشد، پیروز خواهد شد.

جبهه مقاومت باید این مشکل را حل کند و مقاومت را علاوه بر اینکه در همه جا تقویت می‌کند، در فلسطین نیز آن را رهبری کند.

نابودی اسرائیل

انتفاضه به ثمر خواهد نشست و وعده خداوند که فرموده: جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا /(81 الإسراء) محقق خواهد شد و رژیم جعلی اسراییل نابود خواهد شد. تنها مسأله، مسأله زمان است.


این گزارش تلخیصی از سخنرانی آقای دکتر محمد البحیصی (مسئول انجمن دوستی فلسطین و ایران)در صد و چهل و دومین جلسه هم‌اندیشی موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی علمی ندا در تاریخ دوشنبه 1396/09/20است.
تهیه و تنظیم:محمدحسین سلطانیان،مترجم و پژوهشگر حوزه فلسطین و رژیم صهیونیستی

نام:
ایمیل:
* نظر: