آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
حسین رویوران

در جریان سقوط جنگده اف۱۶ رژیم صهیونیستی ما شاهد این هستیم که جبهه مقاومت کاملا مصمم و با آمادگی کامل نسبت به تمام احتمالات دست به این اقدام زد اما در طرف مقابل جناح آمریکایی- صهیونیستی هم غافلگیر و هم دچار شکاف در روابط شدند.

پاسخ سخت سوریه به رژیم صهیونیستی و هدف قرار دادن دو فروند جنگنده اف 16 این رژیم که منجر به سرنگونی یک فروند از آنها شد از یک سو موجب وحشت صهیونیست ها و هم پیمان استراتژیک آنها یعنی آمریکا شد و از سوی دیگر میدان بازی را در منطقه به شدت تغییر داد. خبرگزاری تسنیم در میزگردی اقدام به بررسی این تحول مهم با حضور کارشناسان ارشد و تحلیلگران منطقه ای کرده است. در بخش دوم این میزگرد تحلیل دکتر حسین رویوران، تحلیلگر نام آشنای مسائل منطقه ای حضورتان تقدیم می گردد. وی معتقد است این رخداد تغییری استراتژیک در منطقه به وجود آورده است و معادله جدیدی را در منطقه حاکم کرده است که بر آینده منطقه تأثیر شگرفی خواهد گذاشت.

مروری بر حملات رژیم صهیونیستی به سوریه طی بحران اخیر  

از سال 2011 که بحران سوریه آغاز شده است تا کنون رژیم صهیونیستی 27 حمله به سوریه انجام داده است. در این مدت معادله ای با این فحوا شکل گرفته بود که رژیم صهیونیستی هر هدفی را بخواهد، هدف قرار می دهد. ضمن اینکه توافقانی ضمنی با روسیه داشته است مبنی بر این که هیچ گونه برخوردی با روس ها نداشته باشد و این به معنای خنثی سازی واکنش روسیه است. یعنی روس های چشم پوشی کنند.

ابزار رژیم صهیونیستی در این عملیات هواپیمای استراتژیک اف16 است. هواپیمای اف16 شاهکار صنعت نظامی آمریکا است. این هواپیما به «هواپیمای شبح» مشهور است. این هواپیما رادار گریز است، از سامانه جنگ الکترونیک برخوردار است و می تواند در پهنای وسیعی سیستم های رادار و بی سیم را از کار بیاندازد و توان فرار از موشک های حرارتی را نیز دارد. به همین دلیل رکن اصلی معادله آزاد بودن رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را تشکیل می داد. سرنگونی هواپیمای اف16 به این معادله پایان می دهد. کسی که یک بار این هواپیما را سرنگون کرده، می تواند بارها این کار را انجام دهد و این اقدام قابل تکرار است. در حال حاضر یک معادله وحشت برقرار شده است. صهیونیست ها جرأت به کارگیری این هواپیما را ندارند چون طرف مقابل توانایی متناسب برای مقابله با آن را دارد و ممکن است دوباره هدف قرار گیرد.

پایان دوران حمله یک طرفه

با سرنگونی جنگنده اف16 دوره حمله یک طرفه به پایان رسید. در این مسئله معادله جدید این طرف توان سرنگونی مجدد دارد و صهیونیست ها هم وحشت از سرنگونی مجدد دارند. این دو رکن اصلی معادله جدید است.

نوع رفتار و عملکرد رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی به شدت تلاش می کند که نگوید سوریه جنگنده اف16 این رژیم را سرنگون کرده است و این ایران است که دست به این اقدام زده است. ایران هم هیچ پاسخی نمی دهد و اعلام می کند ما در سوریه وضعیت مستشاری داریم. زمانی که جنگنده اف16 رژیم صهیونیستی سقوط می کند به فاصله 2 ساعت یک فرمانده نظامی ارشد به روسیه سفر می کند. که اولین قسمت این معما را مبنی بر پابرجا بودن توافقات رژیم صهیونیستی حل کند. روسیه هم اعلام کرد که توافق بر سر جای خود باقی است و روسیه هیچ نقشی در سرنگونی این جنگنده نداشته است. لذا اجرای عملیات به ایران و دولت سوریه محدود شد.

وضعیت روسیه در زمان سرنگونی جنگنده اف16 رژیم صهیونیستی

البته از لحاظ تحلیلی این مسئله وجود دارد که 13 پهبادی که به پایگاه دولت سوریه در ادلب- که روسیه در آنجا حضور داشتند- حمله کردند و هم سرنگون شدن هواپیمای سوخوی روسیه با موشک استینگر آمریکا برای روسیه مسائل مهمی بود و روسیه در پی تلافی آنها بود. برخی می گویند ممکن است روسیه سامانه ای موشکی را به سوریه داده است و یک هواپیمای آمریکایی با هویت اسرائیلی را سرنگون کرده است. اما خود صهیونیست ها می گویند موشکی که به هواپیما اصابت کرده، سام5 است. روسیه چنین سامانه ای در سوریه ندارد. روسیه سامانه اس400 را به سوریه آورده و نوع موشک هایی که این سامانه اس 400 استفاده می کند از این نوع نیست.

وقتی نیروهای هوایی رژیم صهیونیستی و فن آوری آمریکایی شان تحقیر می شود

موشک سام 5 در جنگ 1973 (جنگ رمضان) به کار برده شده که نزدیک 60 تا 70 هواپیمای صهیونیست ها را سرنگون کرده است. در جنگ 1982 این موشک مهمترین رکن سامانه شد. (سامانه مرکب از سیستم موشک، رادار و نرم افزار هماهنگ کردن این 3 با یکدیگر است) . رژیم صهیونیستی در آن موقع با فانتوم های اف4 و اف5 این سامانه را منهدم کرده است. بدون اینکه سام 5 بتواند هواپیماهای آن زمان را سرنگون کند. حال که صهیونیست ها می گویند سام5 جنگنده اف16 را سرنگون کرده است این واقعا برای آمریکا و رژیم صهیونیستی یک توهین است. با موشک سام 5 چگونه این اتفاق افتاده است. صهیونیست ها می گویند دولت سوریه از زمان های قبل سامانه اس200 دارد. که صحیح است اما اس 200 نمی تواند جنگنده اف16 را سرنگون کند. سؤال اینجا است از آنجا که سامانه اس200 نیمه هوشمند است، چه کسی توان هوشمند سازی این سیستم را دارد؟ صهیونیست ها می گویند، تنها کسی که می تواند ایران است. صهیونیست ها می گویند سوری ها توان این را ندارند که این سیستم را هوشمند کنند.

معادله جدید

به نظر می رسد معادله جدیدی برقرار شده است. آمریکا برای تحقیق در خصوص سرنگونی این جنگنده اف16  یک گروه تحقیق و تفحص اعزام کرد. معنی این اقدام این است که برای آمریکایی ها هم این قابل قبول نیست که چنین هواپیمایی که قیمتش بالای 110 میلیون دلار است و اوج تکنولوژی شمرده می شود اینگونه سقوط کند.

تلاش صهیونیست ها برای خرید هواپیماهای اف35

صهیونیست ها اخیرا با آمریکایی ها در خصوص خرید اف35 مذاکراتی کرده بودند. آمریکا اعلام کرده بود هر تجهیزاتی که صهیونیست ها بخواهند در اختیارشان خواهند گذاشت. این در حالی است که آمریکا اف 35 را به ناتو نفروخته بود. زمانی که حزب الله اعلام کرد در صورت وقوع جنگ تمام فرودگاه های و باندهای پرواز را هدف قرار خواهد داد ،فرودگاه ها را از کار خواهد انداخت و برتری هوایی را از صهیونیست ها خواهد گرفت، صهیونیست ها متوجه شدند با در اختیار گرفتن اف35 بالای 300 میلیون دلاری نمی توانند کاری از پیش ببرند. اگر فرودگاه تعطیل شود دیگر هیچ کدام از این ها نمی توانند کار کنند. این مشکل را صهیونیست ها به آمریکایی های منتقل کردند.

آمریکایی ها در مقابل گفتند می توانند اف35 هایی که به سفارش صهیونیست ها تولید می کنند عمود پرواز تولید کنند. (اف35 هایی که از روی ناوهای آمریکایی پرواز می کنند همه عمود پرواز اند و نیاز به باند ندارند.) تا اگر حزب الله فرودگاه ها را از کار انداخت صهیونیست این نقطه اتکا را در اختیار داشته باشند.

تهدید هایی که صهیونیست ها را خلع سلاح می کنند

در حال حاضر با تهدیدهایی که حزب الله علیه رژیم صهیونیستی اعلام کرده و گفته است تا بندر ایلات در جنوبی ترین نقطه فلسطین اشغالی تحت آتش حزب الله قرار دارد، در سرزمین های اشغالی و شهرهای اسرائیلی وحشتی ایجاد کرده است. صهیونیست ها در مانور اخیرشان شبیه سازی کرده اند و موشک یاخونت را به کار گرفته اند و یک سکو در دریا قرار داده اند پس از به کارگیری تمامی تدابیری که می تواند مانع اصابت موشک شود دیدند که موشک به سکو اصابت کرد، لذا نتیجه ای که به مقاماتشان اعلام کردند این بود تمام سکوهایشان در معرض خطر قطعی قرار دارد و اینکه تصور کنند تدابیری که اتخاذ کرده اند می تواند موجب حفظ سکوهایشان شود نادرست است.

افزایش آسیب پذیری رژیم صهیونیستی

آنچه در حال حاضر مطرح می شود بحث افزایش میزان آسیب پذیری رژیم صهیونیستی است. مسئله سکوهای شان را خودشان آزمایش کردند. حزب الله هم مسئله از کار انداختن فرودگاه ها را مطرح کرد. سقوط اف16 ضربه جدیدی را مطرح می کند. صهیونیست ها اخیرا اعلام کرده اند که در آب های یونان، از سیستم اس300 و اس400 با همین جنگنده اف16 عبور کرده اندچه تغییری ایران در این سیستم ایجاد کرده که اف16 با همه امکانات ناوبری اش نتوانست از آن عبور کند؟ در گزارش اولیه ای که ارائه کرده اند همه تقصیر را از خلبان اعلام کرده اند چون این هواپیما را به آسانی نمی توانند زیر سؤال ببرند. و اعلام کرده اند که توصیه هایی برهمین اساس کرده اند تا دوباره چنین مسئله ای اتفاق نیفتد. ولی من تصور می کنم اینها دچار وحشت جدی شده اند. اینکه توان ایران در مدیریت و تغییر سامانه های موشکی تا حدی است. این سؤالی است که آنها به دنبال پاسخ آن هستند.

آیا سرنگونی اف16 می تواند همچون انفجار پایگاه مارینز موجب فرار آمریکایی ها شود؟

حمله آمریکا به دیرالزور که در آن بیش از 10 تجمع نیروهای روسی و سوری را هدف قرار داد یک رخداد مهم بود. این حمله، هوایی بود به علاوه حمله توپخانه و هواپیمایی که در این حمله به کار گرفته شد، هواپیمای اف16 بود. زمانی که یک هواپیمای اف 16 ساقط می شود این پیام را به آمریکایی ها منتقل می کند که ایران یا سوریه توان ساقط کردن این فن آوری را دارند. این پیام بسیار بزرگ است و بازدارندگی ایجاد می کند و موجب می شود که آمریکا در بسیاری از مواضع خودش تجدید نظر کند.

در عملیات مارینز در یک حمله قریب 300 نیروی آمریکایی کشته شدند لذا آمریکا عقب نشینی کرد. اما آمریکا در حال حاضر یک نقطه اطمینان دارد و آن هم پیمانش با روسیه است. هم چنان ارتباط تلفنی «خط داغ» با روسیه ادامه دارد. آمریکا احتیاط خواهد کرد و تجدید نظر هم ممکن است بکند اما اینکه فرار کند و صحنه را خالی کند بعید است.

سرنگونی اف16 موجب ایجاد شکاف بین آمریکا و رژیم صهیونیستی شد

از زمانی که ترامپ روی کار آمد، آمریکا به طور 100% منطبق بر خواست رژیم صهیونیستی عمل می کند. به ترامپ هم گفته اند که اینگونه عمل کرده ای و پاسخ او این است که همین گونه عمل خواهد کرد. معاون اول ترامپ، مایک پنس هم که حاضر شد همین مطلب را ابلاغ کرد که تصمیم آمریکا در خصوص معامله قرن باید اجرا شود. هر کس هم که مخالف است عربستان باید با پول راضی اش کند. که در همین رابطه پادشاه اردن اعلام کرد عربستان به ما پیشنهاد داده در مقابل دریافت 10 میلیارد دلار در مقابل مسئله قدس سکوت کنیم ولی ما نمی توانیم در مقابل قدس این کار را انجام دهیم. طی هفته های گذشته آنچه حزب لیکود در کنگره سالانه اش در خصوص الحاق شهرک های کرانه باختری به سرزمین های اشغالی 1948 تصویب کرده بود را به عنوان لایحه به کنست رژیم صهیونیستی داد. پس از ارائه این لایحه به کنست اعلام کردند هماهنگی با آمریکا هم در خصوص این قضیه اتفاق افتاده است. اینکه خود ترامپ و کاخ سفید اعلام کند هیچ گونه هماهنگی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود ندارد و آمریکا در زمینه حمله به سوریه با رژیم صهیونیستی همراه نیست، نشان می دهد در آن انطباق کامل بین آمریکا و رژیم صهیونیستی زاویه پیدا شده است.

یعنی با این مسئله انطباق کامل آمریکا و رژیم صهیونیستی پایان یافته است. در جایی توافق دارند و در جایی توافق ندارند.

آمادگی جبهه مقاومت و عدم آمادگی جبهه آمریکایی- صهیونیستی ترسیم کننده آینده

در سرنگونی هواپیما یک تصمیم گرفته شده است. طرفی که این تصمیم را اتخاذ کرده، سوریه است. کسی که تصمیم گرفته برخورد کند قطعا عواقب آن را نیز در نظر گرفته است. اینکه ممکن است این اقدام منجر به جنگ شود، ممکن است صهیونیست ها اقدام به حمله کنند و سیکل حمله تبدیل به جنگ شودو ... . به هرحال خود را برای همه احتمالات آماده کرده است.

در طرف مقابل دولت رژیم صهیونیستی پس از سرنگونی جنگده اف16 اعلام کرد به دلیل تعطیلی روز شنبه (روز سرنگونی اف16) در جلسه روز یکشنبه تصمیم خواهیم گرفت. گفتگوی سران رژیم صهیونیستی با آمریکا نشان داد که این کشور آمادگی حمایت از هرگونه حمله این رژیم به سوریه را ندارد. چون از رژیم صهیونیستی خواست که خویشتنداری کند. در جلسه کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کردند باید از این حادثه عبور کنیم و آمادگی جنگ وجود ندارد. این نکته که «آمادگی» وجود ندارد بسیار مهم است. یعنی نشان دهنده این است که الآن در یک جبهه یک طرف با آمادگی و دور اندیشی و درک همه احتمالات وارد شده است. در طرف مقابل نه هماهنگی وجود دارد نه آمادگی. این شرایط بخشی از آینده را ترسیم خواهد کرد.

سرنگونی جنگنده اف16 معادلات استراتژیک را تغییر داده است. وقتی تصمیم به سرنگونی گرفته شد این اقدام انجام گرفت. یک موشک هم شلیک نشد چند ده موشک شلیک شده است تا اطمینان حاصل شود. طرفی که پس از 27 مرتبه، تصمیم به برخورد می گیرد این طرف عواقب آن را هم حساب کرده است. اما طرف مقابل آماده نیست و ناگهانی با این اتفاق مواجه شده است. اول به آمریکا نگاه کردند. جلسه را بهانه کردند و گفتند در جلسه کابینه امنیتی تصمیم می گیرند و در کابینه اعلام کردند که آماده نیستند. این ما به ازای استراتژیک دارد که در معادله تأثیر خواهد گذاشت.

حادثه ای که حد و مرزهای استراتژیک دو طرف را تعیین کرد

این رخداد تنها یک حادثه نظامی نیست بلکه تعیین کننده حد و حدود راهبردهای استراتژیک دو طرف است. چون یک حادثه راهبردی است. یکی از دو طرف کاملا مصمم است. چرا که دیدیدم وقتی جنگنده اف16 سقوط کرد ایران اعلام کرد در هر شرایطی از سوریه حمایت می کند اما در طرف مقابل آمریکا حمایت نمی کند. این نشان می دهد که رژیم صهیونیستی در این ابعاد استراتژیک دچار مشکلات جدی شده است. این مسئله وزن استراتژیک سوریه را در مقابل رژیم صهیونیستی بالا خواهد برد.

کاری که رژیم صهیونیستی انجام می دهد یک اقدام غیر قانونی است. هیچ کشوری نباید حاکمیت کشور دیگر را نقض کند و احترام به حاکمیت دولت و عدم دخالت در امور داخلی جزء قواعد آمره حقوق بین الملل است. اینکه رژیم صهیونیستی از موضع قدرت این مسئله را نقض کرده و 27 مرتبه به سوریه حمله کرده است از سر قلدری این رژیم است. چون اگر این قاعده در حقوق بین الملل باب شود کره شمالی می تواند بگوید، آمریکا دشمن من است و الآن در کره جنوبی حضور دارد من باید آنها را هدف قرار دهم. روسیه باید بگوید، آمریکا دشمن من است و راهبرد خودش را علیه من اعلام کرده است و روس و چین را در اولویت مبارزه خود قرار داده و الآن در شرق اروپا وارد شده است، پس روسیه باید آمریکا را هدف قرار دهد. ما می توانیم بگوییم که در خلیج فارس پایگاه های آمریکایی علیه ما هستند لذا آنها را هدف قرار دهیم.

رژیم صهیونیستی در دوره ای این قاعده غیر قانونی را جا انداخت. در مقطع کنونی با سرنگونی جنگنده اف16 این قاعده غیر قانونی شکسته شده و معادله وحشت جایگزین آن شده است.


منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: