آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
اگر در حال حاضر دیپلماسی فعالی داشته باشیم الان فرصت نابی برای منزوی کردن رژیم صهیونیستی و آمریکا و ترامپ در صحنه بین‌الملل است.


در این میزگرد آقایان دکتر صادق رمضانی گل افزانی، دبیر کمیته حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین و رئیس مرکز مطالعات فلسطین و آقای دکتر هادی برهانی استاد گروه مطالعات فلسطین دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران حضور داشتند. میزگرد مذکور همانگونه که در موضوع و خبر مقدماتی منتشر شده نیز اشاره شده است، به دو محور مهم می پردازد: نخست اینکه انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس در سالروز اشغال فلسطین چه پیامدهایی می تواند داشته باشد؟ دوم آنکه، آیا امکان اینکه این مسئله را از یک تهدید به یک فرصت تبدیل کنیم وجود دارد؟ اگر این امکان وجود دارد این راهکارها کدام اند؟

در بخش نخست، ابتدا سخنان دکتر هادی برهانی را به استحضار علاقه‌مندان می رسانیم و در شماره بعد دیدگاه ها و سخنان دکتر رمضانی را ارائه خواهیم کرد.

دکتر هادی برهانی استاد رشته مطالعات فلسطین در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، در بخش نخست سخنان خود ضمن اشاره به برخی اقدامات استعمار علیه جهان اسلام در فلسطین، مسئله انتقال سفارت را با برخی حوادث تلخ همچون اشغال فلسطین همپا دانست. سپس در ادامه با بررسی چرایی این تصمیم، عوامل اتخاذ این اقدام را بیان کرد و در بخش آخر نیز فرصت هایی که این اقدام ایجاد می کند و می تواند مورد استفاده قرار گیرد، برشمرد.

ضربه سوم استعمار بر جهان اسلام

این تحول، بسیار خطیر و خطرناک است و بسیار جا دارد که در مورد آن صحبت و تحلیل شود و به افکار عمومی هم منعکس شود. از خبرگزاری تسنیم، تشکر می کنم که این حساسیت و دقت را دارند که این بحث چه اهمیتی دارد.

از نگاه بنده این اقدام، ضربه سوم استعمار بر جهان اسلام در فلسطین است. اگر یوم النکبة را در سال 1948 و یوم النکسة در سال 1967 ضربه اول و دوم بدانیم، من معتقدم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس در یوم النکبة ضربه سوم است. ابعاد آن آنقدر وسیع و خطرناک است که این را با دو حادثه 1948 و 1967 قابل مقایسه می دانم.

نگاهی به چرایی انتقال سفارت آمریکا به قدس

از نگاهی کلی ضعف عمده و بی سابقه جهان اسلام و قوت رژیم صهیونیستی است. اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم، الآن رژیم صهیونیستی در موضعی قرار دارد که هیچ وقت نمی توانسته به شکل کنونی سیاست هایش را به منطقه دیکته کند. جهان اسلام هم به دلیل تشتت و تفرق و درگیری و اینکه همه به هم مشغول هستند به وضعیتی رسیده که عملا قدرت سابق را هم در دفاع از خود ندارد و در دفاع از خود به ضعفی بی سابقه مبتلی شده است و این مسئله زمینه را برای انسان جسوری مثل ترامپ آماده کرده که این اقدام را انجام دهد.

چرا ترامپ دست به این اقدام زد

اگر تا به حال رؤسای جمهور آمریکا تا به حال مصوبه کنگره آمریکا را اجرا نکردند عمدتا به دلیل ترس از واکنش کشورهای اسلامی است. به هر حال با همه مشکلاتی که در جهان اسلام داشتیم درجه ای از همکاری در برخی حوزه ها میسر و ممکن بود و انجام می شد. اما در حال حاضر نه تنها همکاری و هماهنگی نیست، بلکه به دنبال خنثی کردن یکدیگر هم هستند و نوعی رقابت بین برخی کشورهای اسلامی به وجود آمده و این موجب شده است ترامپ این جسارت را انجام دهد.

عوامل اجرای این طرح

حامیان ترامپ در افکار عمومی آمریکا

حامیان ترامپ در آمریکا اِوَنجلیکان ها هستند. آنها معتقدند که قبل از ظهور مسیح، قدس باید در دست یهودیان باشد و این پدیده برای آنها بسیار مهم است و این مسئله به ترامپ در اتخاذ این تصمیم کمک کرد.

روانشناسی ترامپ

ترامپ به عنوان یک انسان جاه طلب، بدون آنکه صلاحیت های لازم را داشته باشد می خواهد بگوید، من دست به کاری می زنم که هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا انجام نداده اند. اینکه بگوید از سال 1995، رؤسای جمهور آمریکا نتوانستند این کار را انجام دهند اما من انجام دادم.

فرصت هایی که در این برهه وجود دارند

تشریح مسئله برای افکار عمومی دنیا

این مسئله برای افکار عمومی دنیا تبیین و تشریح شود که فرآیند صلحی که این همه برایش تبلیغ شد و همواره ما را با این سؤال که «مگر شما طرفدار صلح نیستید» تحت فشار قرار می دادند و همواره می گفتند مگر شما جنگ طلب هستید و با فرآیند صلح همکاری نمی کنید، نتیجه اش هم اکنون مشخص شده است. اینکه فرآیند سازش سراب و طرحی بوده برای فریب دادن دنیا و حال که رژیم صهیونیستی از آن مرحله عبور کرد و بهره ای که می خواست از فرآیند صلح ببرد محقق شد و افکار عمومی را سال ها به آن مشغول کرد، حال منکر آن شده است. لذا الآن فرصتی است تا ما حقانیت خود را اثبات کنیم و آن انتخاب درستی که برای مخالفت با فرآیند سازش کرده ایم تبیین و تشریح شود. اینکه ما شاید تنها کشوری بودیم که با روند سازش مخالفت کردیم و به آن اعتماد نکردیم و این مسئله باید درسی برای همگان باشد که به رژیم صهیونیستی و آمریکا نباید اعتماد کرد.

اتفاق نظر در تمام کشورهای اسلامی بر سر مسئله قدس

همه کشورهای اسلامی در خصوص قدس اتفاق نظر دارند و برای آن احترام قائلند. این فرصتی است تا همگان دوباره دور هم جمع شوند. کما اینکه سازمان کنفرانس اسلامی [که الآن به سازمان همکاری اسلامی تغییر نام داده است] بر سر مسئله قدس تأسیس شد. پس از آتش سوزی مسجدالاقصی بود که تمام جوامع اسلامی برآشفته شدند و دولت های اسلامی واکنش نشان دادند و سازمان کنفرانس اسلامی تأسیس شد. الآن هم ما در چنین برهه ای هستیم. اگر جو مناسبی به وجود آید و افکار عمومی به درستی مطلع شوند و همه دولت ها نیز به گونه ای مواضع خود را تعدیل کنند که راهی برای همکاری در خصوص این مسئله به وجود آید. آنگاه می توانیم شاهد یک تحولی مثل تشکیل سازمان کنفرانس اسلامی باشیم.

فرصتی مناسب برای انزوای آمریکا و رژیم صهیونیستی

اقداماتی که ترامپ و نتانیاهو انجام می دهند در میان ملت ها، حتی دولت های جهان و غربی طرفداری ندارد. لذا اگر در حال حاضر ما دیپلماسی فعالی داشته باشیم الآن فرصت نابی برای منزوی کردن رژیم صهیونیستی و آمریکا و ترامپ در صحنه بین الملل است.

تأکید بر در خطر بودن موقعیت مشروع بین المللی قدس

تهدیدی که الآن وجود دارد علیه قدس است و قدس برای بخش اعظمی از مردم دنیا هم مقدس و هم مرکز توجه است. این کلید فرصتی است که ما در اختیار داریم. اگر این مسئله خوب منتشر بیان شود که موقعیت بین المللی و مشروع قدس با این تصمیم ها در معرض خطر قرار گرفته است حتی اگر قطعنامه های سازمان ملل را در این خصوص در نظر بگیرید و بعد بتوانید این را به قلوب منتقل کنید می توان انتظار داشت که تحولی جدی برای استفاده از این فرصت صورت گیرد.

لزوم اقدام در سطوح مختلف

افکار عمومی مسیحیان

در این بخش باید هم افکار عمومی اسلامی و هم افکار عمومی مسیحی را در نظر گرفت. قدس برای ما سومین مکان مقدس است اما برای مسیحیان اولین مکان مقدس محسوب می شود. در همین قضیه اخیر در قدس که صهیونیست ها اقدام به تعطیلی کلیساها در قدس کردند چقدر سریع رژیم صهیونیستی در این خصوص واکنش نشان داد و از تصمیم خود برگشت. برای رژیم صهیونیستی خیلی مهم است که مسیحیان چگونه فکر می کنند. اکثر دولت هایی که از رژیم صهیونیستی حمایت می کنند همین کشورهای مسیحی هستند اگر مسیحیان دنیا به این نتیجه برسند که در سایه تصمیمات ترامپ و نتانیاهو، قدس و موقعیت مذهبی، قانونی و حقوقی آن در معرض تهدید است قطعا متأثر خواهند شد و این تأثر می تواند ابعاد بیشتری پیدا کند و به دولت و نخبگان برسد.

من آرزو داشتم رژیم صهیونیستی از تصمیمی که برای کلیساها گرفته بود عقب نشینی نکند و این بحران کلیساها ادامه یابد و توجه دنیای مسیحیت بیشتر جلب شود ولی این اتفاق نیفتاد با این حال فرصت های دیگری همچنان در این زمینه وجود دارد.

در افکار عمومی دنیای اسلام نیز وجه دیگر قضیه است. ملت های مسلمان در طول تاریخ برای هیچ شهری به اندازه این شهر نجنگیده اند. لذا اگر این هم به افکار عمومی جهان اسلام منتقل شود که قدس در سایه این تصمیم در خطر است و شما دارید قدس را از دست می دهید. اگر می خواهید نوعی وفاداری و دفاع از مقدسات باشد الآن وقت آن است که اقدام کنید.

دولت های اسلامی

دولت های اسلامی به دلیل فشار افکار عمومی و ملت هایشان، یا به دلیل اینکه خودشان هم با درجات مختلف به قدس، توجه و ارادتی دارند. بنابراین باید کانال برای یک نوع همفکر و هماهنگی با دولت های اسلامی که بتوانند اقدامی دست جمعی انجام دهند فراهم شود. به عنوان مثال مشکلی که ما در کشور داریم در خصوص رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی شاید بتوان الآن از آن استفاده کرد.

اگر اقدامی دست جمعی صورت گیرد یکی از تهدیدهایی که می تواند علیه صهیونیست ها مصوب شود این است که اگر ترامپ نقشه خودش را علیه سفارت عملی کند دیگر ورزشکاران کشورهای اسلامی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی روبرو نخواهند شد. این مسئله می تواند دست کم بررسی شود.

لزوم توجه به فضای کشورهای غربی

علاوه بر کشورهای اسلامی در کشورهای غربی هم فرصت های بسیاری برای تأثیر گذاری و کار وجود دارد. که شامل افکار عمومی و دولت ها می شود. حساسیت برخی دولت ها نسبت به دیگران بیشتر است. به عنوان مثال کشوری مثل سوئد یا سوئیس که مقررات بین المللی برایشان مهم است و قطعنامه سازمان ملل را چیزی شبیه وحی مُنزَل می دانند. اینکه از قطعنامه مصوب سازمان ملل تخطی آشکار می شود برای آنها خیلی مهم است. این یک فرصت است. اگر ما بتوانیم یک دیپلماسی فعال داشته باشیم. می توانیم اقدامات خوبی انجام دهیم.

الزاما هم این نیست که ما دیپلماسی فعال داشته باشیم. ما در موقعیتی هستیم که محدودیت هایی هم داریم. می توانیم کشورهای دیگری را که آنها فرصت های بیشتری را برای کار در صحنه بین المللی دارند، مثل ترکیه و مالزی که دوستان ایران هم هستند را تشویق و حمایت کنیم که این نقش را ایفا کنند و اگر حمایت کنیم سودش به ما هم خواهد رسید.

صلح بی ارزش دشمن و راهکار ارزشمندِ رفراندوم که مقاومت ارائه کرده است

صلحی که محصول تحمیل قدرت های جنگ طلب باشد صلح نیست و ارزشی ندارد. موضع جمهوری اسلامی هم از ابتدا همین بوده است و مقاومت ارزشمندی هم در این راه داشته تا اینکه ما به این نقطه رسیده ایم که پوچی این صلح و بی ارزش بودنش برای همه دنیا مشخص شده است. صلحی ارزش دارد که محصول انتخاب آحاد مردم، فلسطینی ها و صاحبان حق در سرزمین فلسطین باشد. که راه عملی تحقق چنین صلحی هم همان رفراندوم است که موضع رسمی جمهوری اسلامی در برابر چنین مسائلی است.منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: