آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
رسانه ها و مطبوعات رژیم اسرائیل به تحلیل نتایج تجاوز سه جانبه آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه و میزان تاثیر آن بر معادلات این کشور پرداختند.
تحلیل رسانه‌های اسرائیلی از نتایج تجاوز به سوریه

رسانه ها و مطبوعات رژیم اسرائیل به تحلیل نتایج تجاوز سه جانبه آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه و میزان تاثیر آن بر معادلات این کشور پرداختند.

روزنامه رای الیوم روز دوشنبه در گزارشی به قلم "زهیر اندراوس" به بررسی واکنش مسئولان و مطبوعات رژیم صهیونیستی به تجاوز اخیر سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه و درصد تاثیر آن در تغییر معادله در سوریه از نظر صهیونیستها پرداخت.

این نویسنده و تحلیلگر عرب نوشت: همگان اتفاق نظر دارند که رسانه های اسرائیل منعکس کننده نقطه نظرات و دیدگاههای تصمیم گیران در این رژیم هستند.

این روزها مطبوعات و رسانه های اسرائیل روی این مسئله تمرکز دارند که حمله آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه چیزی بیش از تلاش غرب برای حفظ آبروی خود و خودداری از خشمگین کردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نبود.

در همین راستا، الکس ویشمن تحلیلگر امور امنیتی روزنامه یدیعوت آحارنوت و سخنگوی غیررسمی تشکیلات نظامی اسرائیل نوشت: "به جای اول برگشتیم. اسرائیل در مقابله با ایران.. تنها ماند. این مقابله در حال خطرناک تر شدن است."

این رسانه ها از ناخرسندی از حمله آمریکا و فرانسه و انگیس به سوریه پا را فراتر گذاشته و خشم خود را از محدود بودن این حمله ابراز داشتند زیرا نتیجه چندانی نداشت.

الکس ویشمن در تحلیل خود به دو نکته اشاره کرد که نگرانی ارکان رژیم اسرائیل را به همراه داشته است، نخستین نکته، ترس شدید اسرائیل از انتقام ایران از این رژیم به خاطر حمله به فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص سوریه در اوایل هفته گذشته است که به شهادت هفت مستشار ایرانی منجر شد. ارزیابی نظامی واحد اطلاعات نظامی اسرائیل تاکید می کند که ایرانی ها علیه اسرائیل عملیاتی نظامی خواهند کرد.

ویشمن دومین نکته را نگرانی و ترس رژیم اسرائیل از اقدام روسیه در تجهیز ارتش سوریه به سامانه دفاع موشکی اس 300 می دانند.

وی افزود: سطح نگرانی اسرائیل به دو علت در برهه اخیر به شدت افزایش یافته است. علت نخست، تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه و دوم، اعلام وزیر دفاع روسیه برای تجهیز سوریه به سامانه دفاع موشکی اس 300 است.

ویشمن گفت: این سامانه امروز در سوریه مستقر است اما راه اندازی آن با کارشناسان روس می باشد و این سامانه تاکنون برای کاستن از آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در سوریه بکار گرفته نشده است.

مطبوعات رژیم صهیونیستی نوشتند که اسرائیل به روسیه گفته است که فروش سامانه اس 300 به سوریه گذر از خط قرمز به شمار می رود.

ویشمن به نقل از منابع امنیتی در تل آویو که آنها را بسیار عالی رتبه توصیف کرد، نوشت که اگر ارتش سوریه به این سامانه موشکی دست یابد، " تحولی راهبردی خواهد بود زیرا این سامانه می تواند آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل بر فراز حریم هوایی سوریه را بسیار دشوار کند و در نتیجه، اسرائیل را با این مشکل مواجه کند که آیا باید به این سامانه موشکی قبل از عملیاتی شدن در سوریه حمله کند یا خیر؟

از سوی دیگر، تحلیلگر امورعربی روزنامه هاآرتس نیز نوشت: اسرائیل نگران است که رئیس جمهور روسیه عملیات انتقامجویانه ای انجام دهد که آزادی پرواز اسرائیل بر فراز حریم هوایی سوریه را بسیار محدود کند.

در همینا راستا، حیمی شایلو تحلیلگر امور آمریکا در روزنامه هاآرتس نوشت: با قاطعیت می توان گفت که ترامپ از محققانی که درباره پرونده هایش تحقیق می کنند؛ بسیار بیشتر از بشار اسد رئیس جمهور سوریه هراس دارد.

این روزنامه افزود: حمله غرب به سوریه، یک پیروزی برای اسد در افکار عمومی جهان عرب رقم زد.


منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: