آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
سیدحسن نصرالله


«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه انتخابات تمام شده است بر ضرورت کاهش تنش ها و گسترش همکاری همه برای حل مشکلات لبنان تاکید کرد.

وی عصر دوشنبه در سخنرانی که از شبکه تلویزیونی المنار پخش می شد، برگزاری انتخابات پارلمانی را دستاورد بزرگ ملی برای لبنان دانست و گفت: این دستاورد بزرگ برای رئیس جمهوری و دولت بود. این دستاوردی برای همه نیروهای سیاسی و ملت لبنان بود که همکاری کردند که انتخابات برگزار شود.

انتخابات پارلمانی لبنان روز یکشنبه 16 اردیبهشت برگزار شد. بر اساس آمار اولیه حزب الله و همپیمانانش توانسته اند بیش از نیمی از 128 کرسی پارلمان را بدست آورند.

دبیرکل حزب الله نتایج انتخابات را پیروزی سیاسی و معنوی بزرگ برای مقاومت خواند.

نصرالله با اشاره به برگزاری انتخابات بر اساس الگوی «نسبیت» گفت: قانون نسبیت فرصت بزرگی برای بسیاری از قدرت های سیاسی و شخصیت ها است که شرکت کنند و سهم خود را بگیرند. باید این قانون را مورد نظر قرار دهیم و جایز نیست که بازگشت به گذشته داشته باشیم. قانون نسبی بهتر است و فرصت های واقعی می دهد.

وی همچنین وضعیت امنیت انتخابات را بسیار خوب توصیف کرد و گفت:حکومت و دولت لبنان توانست در یک روز در سراسر لبنان انتخابات برگزار کند که این دستاوردی بزرگ برای دولت و ارتش و حکومت است.
دبیرکل حزب الله هدف نخست این حزب در انتخابات را دستیابی به تعداد نمایندگان بیشتر در پارلمان عنوان کرد و گفت: این مساله برای حمایت سیاسی از مقاومت لازم است و از این طریق می توانیم حضور گسترده ای در نهادهای کشور و دولت داشته باشیم.

وی تشکیل فراکسیون قوی را هدف دوم حزب الله در انتخابات دانست و گفت: از این طریق می توانیم برنامه انتخاباتی خود را اجرا کنیم از جمله اصلاحات و مبارزه با فساد و .. که درباره آن صحبت کرده ایم.

نصرالله تاکید کرد: براساس نتایج اولیه منتشر شده می توان گفت که آنچه بدنبال آن در مبارزات انتخاباتی و ائتلاف های خود داشتیم، بدست آوریم.

وی افزود: این امر به یاری خداوند و یاری مردم و وفاداران صورت گرفت. می توانیم امروز با درجه بالایی از اطمینان و یقین صحبت کنیم. ما می توانیم بگوییم که ترکیب مجلس جدید ضمانت و قدرت بزرگی برای حمایت از این گزینه راهبردی (مقاومت) است.

نصرالله بر مثلث «ارتش، ملت و مقاومت» تاکید کرد و گفت: حضور نمایندگی قوی در مجلس آینده می تواند به تحقق برنامه های انتخاباتی ما کمک کند.

وی افزود: در طول سال های گذشته، با اعمال فشار، اتهامات و شایعاتی علیه ما مطرح کردند و رسانه های عربی خصوصا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس این اتهامات را جدی گرفتند و تلاش کردند که به چهره ما خدشه وارد کنند و حمله و فشار اقتصادی و اجتماعی وارد کردند و به همپیمانان فشار وارد کردند که هدف از همه اینها این بود که ما را مایوس کنند و خسته کنند که تا بدنبال گزینه دیگری باشیم.

نصرالله با اشاره به کنفرانس های برگزار شده در مناطق مختلف جهان برای یافتن راهی برای ضربه زدن به مقاومت گفت که آنها در نتیجه به این منطقه رسیدند که باید به بستر حامی مقاومت ضربه بزنند و برای آن هم هزینه های زیادی کردند.

دبیرکل حزب الله گفت: وقتی زمان انتخابات رسید، می خواستند با کسب کرسی از مناطق حامی مقاومت از جمله بعلبک و هرمل به نفع خود، از آن به عنوان دستاویزی استفاده کنند تا با آن به حزب الله حمله کنند، اما این نقشه شکست خورد و این نقشه نتایج معکوس داد زیرا میزان مشارکت بویژه در بعلبک و هرمل بیشتر از قبل شد و آنها از مقاومت حمایت بیش از پیشی کردند

نصرالله تاکید کرد که این میزان مشارکت عالی پاسخ مستقیم به کسانی بود که تلاش می کردند که بگویند که حزب الله در بستر حامی خود ضعیف و مایوس شده است.

دبیرکل حزب الله در بخش دیگر سخنانش گفت: انتخابات تمام شد و نتایج هرچه بود این است که یک واقعیت در کشور است که همه به هم نیاز دارند. کسی نمی تواند کسی را کنار بزند. شاید اختلافات داشته باشیم حتی در سطح راهبردی اما می خواهیم مشکلات خود را حل کنیم و دستاوردهای خود را حفظ کنیم.

نصرالله خواستار آرام شدن فضای کشور پس از انتخابات شد و گفت: انتخابات تمام شد. ما پارلمان جدیدی را پیش رو داریم و باید دولت تشکیل بدهیم و از الان باید بحث درباره تشکیل دولت را آغاز و باید از همه فرصت ها استفاده کنیم.

وی افزود: باید به سمت تشکیل دولت حرکت کنیم و باید همکاری کنیم و جراحت ها را ترمیم کنیم.

نصرالله در بخش دیگر سخنانش با اشاره به نگرانی برخی نسبت به در خطر بودن هویت عربی بیروت گفت: بیروت عربی و حامی مقاومت باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به متنوع بودن بیروت گفت: بیروت برای همه لبنانی ها و متعلق به همه لبنان است و همواره پایتخت مقاومت و حمایت از مقاومت و فلسطین خواهد بود.

نصرالله بر همزیستی مشترک و ائتلاف های بزرگ در داخل و در سطح منطقه تاکید کرد.

وی همچنین از حامیان مقاومت و حضور آگاهانه و گسترده در انتخابات تقدیر کرد.

دبیرکل حزب الله در پایان سخنانش گفت: ما در مرحله جدیدی قرار داریم. مرحله آینده مرحله برعهده گرفتن مسئولیت است. امروز باید نمایندگان این مسئولیت بزرگ را در ازای کشور برعهده بگیرند. این مسئولیتی بزرگ در برابر خداوند و مردم است.

منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: