آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰

راهپیمایی بازگشت کیان صهیونیست‌ها را به خطر انداخته است و اگر استمرار یابد و آنها احساس ناامنی بیشتری از آن کنند احتمال اینکه به نوار غزه حمله نظامی کنند وجود دارد.

در جریان راهپیمایی‌هایی که از سالروز روز زمین در 30 مارس 2018 شکل گرفت، هر جمعه عده زیادی از فلسطینیان ساکن نوار غزه به سمت مرزهای این منطقه محاصره شده با فلسطین اشغالی می‌آیند. ویژگی این راهپیمایی‌ها این است که کاملا مسالمت آمیز برگزار می‌شوند. اما با وجود اینکه از همان نخست فلسطینیان مسالمت آمیز بودن راهپیمایی‌ها را اعلام کرده‌اند اما هر هفته تعدادی از فلسطینی های حاضر در راهپیمایی هدف گلوله مستقیم، نظامیان اشغالگر قرار گرفته، به شهادت می رسند. علاوه بر شهادت ده‌ها فلسطینی، تعداد زیادی از فلسطینیان نیز در این راهپیمایی‌ها مجروح و زخمی می‌شوند. تعداد مجروحان بسیار زیاد و قابل توجه است.

خطری که صهیونیست‌ها احساس می‌کنند

اگر به عنوان یک فرد عادی به راهپیمایی‌های بازگشت نگاه کنیم این جریان را یک واقعه عادی خواهیم دید که نگاهی نسبتا اعتراضی به برخی امور دارد، اما اگر از نگاه یک یهودی ساکن فلسطین اشغالی به این راهپیمایی‌ها نگاه کنیم کاملا مسئله متفاوت است. در فلسطین همه چیز از حالت عادی خارج می‌شود و وجه حیاتی پیدا می‌کند. راهپیمایی‌ها بازگشت مسئله‌ای است که کیان یهودیان ساکن فلسطین اشغالی را به خطر می‌اندازد.

صهیونیست‌ها سال 1948 با اعلام تشکیل دولت مجعول اسرائیل در فلسطین اشغالی مالکیت این سرزمین را از صاحبان اصلی آنها غصب کردند و یهودیان مهاجر از دیگر کشورهای جهان را در آنجا ساکن کرده‌اند. حال اگر از منظر یک یهودی که در این سرزمین‌های غصب شده به مسئله نگاه کنیم می‌بینیم که راهپیمایی بازگشت، تلاش صاحبان اصلی سرزمین غصب شده برای بازگشت به سرزمین خودشان است. سرزمینی که سال‌ها است این یهودیان به زور اشغال در آن سکنی گزیده‌اند.

معنی دقیق تر راهپیمایی بازگشت این پیام به یهودیان مهاجر فلسطین اشغالی است که : « از سرزمین ما بیرون بروید ما می‌خواهیم در خانه‌های دوباره زندگی کنیم». این همان خطری است که صهیونیست‌ها احساس می‌کنند.

در چه صورت جنگ وقوع خواهد یافت؟

استمرار راهپیمایی بازگشت

براساس برآورد صهیونیست‌ها، راهپیمایی بازگشت پس از سالروز تشکیل رژیم صهیونیستی (یوم النکبة) پایان خواهد یافت. حال سؤال این است که اگر پایان نیابد چه خواهد شد؟ یکی از احتمالات این است که صهیونیست‌ها برای خاموش کردن این راهپیمایی‌ها به غزه حمله کنند تا جنگ مانع ادامه این راهپیمایی‌ها شود.

تلاش برای عبور از مرزهای غزه

یکی از نکات بسیار حساس برای صهیونیست‌ها در این راهپیمایی‌ها این است که هیچ فلسطینی از مرزهای موجود بین نوار غزه و فلسطین اشغالی عبور نکند حال اگر این مسئله اتفاق بیفتد، صهیونیست‌ها چه خواهند کرد. کمی بی معنی است که بگوییم اگر چند جوان از این مرزها عبور کنند صهیونیست‌ها به غزه حمله خواهند کرد. در روزهای عادی سال بسیار اتفاق می‌افتد که برخی اهالی غزه به انگیزه‌های مختلف تلاش می کنند از مرزهای غزه به سمت فلسطین اشغالی بروند. اما می‌توان گفت اگر عبور از مرزهای غزه به یک برنامه عادی در جریان این راهپیمایی‌ها تبدیل شود و یا اگر مردم به گونه‌ای از مرزها عبور کنند و به سمت داخل سرزمین‌های اشغالی حرکت کنند، صهیونیست‌ها به سمت حمله به غزه بروند تا این امر را متوقف کنند.

انجام عملیات مسلحانه و نظامی

مقامات رژیم صهیونیستی از این مسئله واهمه دارند که این راهپیمایی‌ها پوششی برای انجام عملیات‌های مقاومت باشد. با اطلاع از این دیدگاه صهیونیست‌ها می‌توان گفت در صورتی که عملیات مسلحانه در قالب نظامی در جریان این راهپیمایی‌ها صورت گیرد، صهیونیست‌ها به نوار غزه حمله خواهند کرد.

آغاز راهپیمایی در کرانه باختری

یکی از مواردی که صهیونیست‌ها از آن واهمه دارند، انجام اقدامات مقاومتی در کرانه باختری است. کرانه باختری به دلیل اینکه به نقاط استراتژیک صهیونیست‌ها بسیار نزدیک است برای آنها بسیار اهمیت دارد. لذا تشکیلات خودگردان را به گونه‌ای مطیع خود کرده‌اند تا هرگونه اقدام مقاومتی را در آنجا سرکوب کنند. موانعی که در کرانه باختری ایجاد کرده‌اند تا از انتفاضه جلوگیری کند بسیار قوی و متعدد است. حال با این وضعیت و با توجه به اهمیت کرانه باختری اگر این راهپیمایی‌ها به کرانه نیز بخواهد سرایت کند آنها به این سمت خواهند رفت که این راهپیمایی‌ها را متوقف کنند که یکی از راه‌های آن، حمله به غزه است.

جمع بندی

با توجه به خطری که صهیونیست‌ها از جانب راهپیمایی های بازگشت احساس می‌کنند، ممکن است برای خاموش کردن آن متوسل به راه‌های مختلفی شوند که یکی از قوی‌ترین این راه ها حمله نظامی به نوار غزه است. اگر وضعیتی در این راهپیمایی‌ها به وجود آید که امنیت صهیونیست‌ها را به زعم آنها به خطر اندازد آنها ممکن است به عنوان یک گزینه برای خاموش کردن راهپیمایی بازگشت به نوار غزه حمله کنند.

براساس شواهد موجود صهیونیست‌ها خود را برای این سناریو آماده کرده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی طی هفته‌های اول راهپیمایی بازگشت مانورهایی را در مناطق اطراف غزه برگزار کرد که به منظور ایجاد رعب و وحشت و همچنین آمادگی برای هرگونه جنگ احتمالی برگزار شد.

پس می‌توان گفت اگر راهپیمایی بازگشت استمرار یابد، یا به عبور از مرزهای منجر شود، یا به کرانه باختری سرایت کند و یا اینکه سبب انجام عملیات‌های مقاومتی شود صهیونیست‌ها را به سمت حمله نظامی به نوار غزه سوق خواهد داد.

منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: