آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
فاطمه کاظمی
چکیده
مرکز مطالعات امنیتی رژیم صهیونیستی (INSS) اخیراً گزارشی تحت عنوان «راهپیمایی بازگشت، دستاوردهای عملیاتی و شکست استراتژیک، تجربه یک مورد جنگ شناختی» منتشر کرد. بر اساس این گزارش در طول راهپیمایی بزرگ بازگشت و طی اعتراضات فلسطینیان نسبت به انتقال سفارت آمریکا به قدس، رژیم صهیونیستی موفق شد مانع نفوذ فلسطینیان به داخل مرزهای خود شود. با این حال اسرائیل از منظر شناختی و تبلیغاتی متحمل شکست استراتژیک شد؛ زیرا تصاویر اعتراضات فلسطینیان و تلفات انسانی آنها در مرز نوار غزه به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و این امر ابراز همبستگی جهانیان با ملت فلسطین را به دنبال داشت، به طوری که مسئله فلسطین در دستور کار جامعه جهانی قرار گرفت و افزایش محکومیت بین‌المللی علیه اسرائیل و مصوبه‌های ضد اسرائیلی را در برداشت، به همین دلیل مرکز (INSS) بر لزوم آمادگی اسرائیل برای مقابله با جنگ شناختی در دوره‌های عادی و در دوره تنش یا زلزله‌های امنیتی تأکید می‌نماید و خواستار استفاده از توانمندی‌های تمام یگان‌های مربوطه در سازمان امنیتی اسرائیل و وزارتخانه‌های مختلف و ایجاد هماهنگی بین نهادهای مختلف برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی و بین‌المللی می‌شود. این گزارش با فرض اینکه رژیم صهیونیستی در صدد تقویت استراتژی شناختی و تبلیغاتی خود جهت تأثیرگذاری روی فلسطینی‌ها، افکار عمومی داخلی جامعه اسرائیل و جامعه بین‌المللی است به بررسی چالش‌های اقدامات شناختی اسرائیل و راهکارهای اسرائیل برای مقابله با فلسطینیان می‌پردازد.

مقدمه
از همان هفته‌های آغازین راهپیمایی بازگشت، رژیم صهیونیستی از طریق ایجاد یک جنگ تبلیغاتی و رسانه ای تلاش کرد راهپیمایی بازگشت را که به صورتی مسالمت‌آمیز برگزار می شود، اقدامی خرابکارانه از سوی حماس توصیف و بر لزوم مقابله با فلسطینیان تأکید نماید. از طرف دیگر نظامیان رژیم صهیونیستی، تظاهرات مسالمت‌آمیز هفتگی فلسطینیان در مرز نوار غزه را به خاک و خون کشیدند.
 تا تاریخ 18 ژوئن 2018، شمار شهدای فلسطینی راهپیمایی بازگشت به 135شهید و شمار مجروحان به 15000 نفر(1) رسید. واکنش‌های بین‌المللی و محکوم کردن اقدامات اسرائیل در برخورد با تظاهر کنندگان بیانگر شکست آشکار رژیم صهیونیستی در عرصه افکار عمومی جهانی است. این گزارش با فرض اینکه رژیم صهیونیستی در صدد تقویت استراتژی شناختی و تبلیغاتی خود جهت تأثیرگذاری روی فلسطینی‌ها، افکار عمومی داخلی جامعه اسرائیل و جامعه بین‌المللی است به بررسی چالش‌های اقدامات شناختی اسرائیل و راهکارهای اسرائیل برای مقابله با فلسطینیان می‌پردازد.

1- جنگ شناختی بین اسرائیل و حماس
اسرائیل در جنگ شناختی(2) خود علیه راهپیمایی بازگشت تلاش کرد در نحوه نگرش افکار عمومی داخلی و بین‌المللی تغییر ایجاد نماید. این رژیم از طریق ایجاد یک جنگ تبلیغاتی و رسانه ای سعی کرد راهپیمایی بازگشت را که به صورتی مسالمت‌آمیز برگزار می شود، اقدامی خرابکارانه از سوی حماس توصیف و بر لزوم مقابله با فلسطینیان به بهانه حفاظت از مرزهای خود تأکید نمایند. اسرائیل از طریق رسانه‌های خود به روند تخریب وجهه مقاومت فلسطین در عرصه بین‌المللی ادامه داد و تظاهرکنندگان فلسطینی را افرادی تروریست و شورشی معرفی کرد تا بدین وسیله هم‌چنان اشغال فلسطین را انکار نماید و به جنایاتش در عرصه بین‌المللی مشروعیت بخشد.

مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل (INSS) اخیراً گزارشی تحت عنوان «راهپیمایی بازگشت، دستاوردهای عملیاتی و شکست استراتژیک، تجربه یک مورد جنگ شناختی» نوشته نوو برند Nevo Brand، پنینا شوکر Pnina Shuker و دیوید سیمان تاو David Siman-Tov منتشر کرد. بر اساس این گزارش، راهپیمایی بازگشت یک سری تظاهرات فلسطینیان است که عمدتاً روزهای جمعه در امتداد حصار مرزی نوار غزه برگزار می‌شود. اوج این تظاهرات روزی بود که سفارت آمریکا به قدس منتقل شد و بیش از 40000 تظاهر کننده فلسطینی به سمت حصار مرزی حرکت کردند و برخی از آنها سعی داشتند از حصار مرزی عبور کنند، در این روز بیش از 60 فلسطینی کشته شد. ارتش اسرائیل، نیروهای دفاعی خود را به عنوان دیوار آهنی در مرز نوار غزه مستقر کرد و با موفقیت مانع نفوذ فلسطینیان به داخل «اسرائیل» شد.(3)

بر اساس گزارش مرکز (INSS) در حوادث راهپیمایی بازگشت، عنصر جنگ شناختی و تبلیغاتی محور بیانیه‌های دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بود. حماس اعتراضات فلسطینیان را راهپیمایی مردمی و مسالمت‌آمیز برشمرد و تلاش کرد مقابله با اسرائیل را از عرصه نظامی به عرصه غیر نظامی منحرف کند با این هدف که حق اعتراضات مردمی را برجسته نماید. در مقابل اسرائیل این تظاهرات را به عنوان اقدامی تروریستی و خرابکارانه برای از بین بردن حاکمیت اسرائیل و استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی معرفی نمود.(4)

2- چالش‌های اقدامات شناختی و تبلیغاتی اسرائیل برای مقابله با فلسطینیان از دیدگاه مرکز (INSS)
طبق گزارش مرکز (INSS) تلاش های شناختی و تبلیغاتی اسرائیل علیه فلسطینیان با چندین چالش مواجه است. این چالش‌ها عبارتند از:
2-1- تمایل افکار عمومی به حمایت از طرف ضعیف
بر اساس گزارش مرکز (INSS) افکار عمومی تمایل دارند که از طرف ضعیف حمایت کنند و این یک چالش برای اسرائیل محسوب می‌شود. فلسطینی‌ها در نوار غزه تحت محاصره اسرائیل و مصر زندگی می‌کنند و در یک شرایط بحرانی فجیع به سر می‌برند؛ به همین دلیل آنها تلاش می‌کنند که سختی‌ها و مشکلات خود را در دستور کار جهانی قرار دهند. همان طور که صفحه فیس بوک راهپیمایی بزرگ بازگشت پیش از برگزاری راهپیمایی اعلام کرد «راهپیمایی هزاران خانواده در مرز باعث می‌شود اشغالگران در تنگنا قرار بگیرند و همدردی رسانه‌ها با درد و رنج مردم ما را در بر خواهد داشت.» در مقابل اسرائیل به عنوان دست برتر و قوی با استفاده از زور علیه نظامیان شناخته شد.

از سوی دیگر مرکز (INSS) خاطر نشان می‌کند که بسیج کردن اهالی نوار غزه و قرار دادن زنان و کودکان در مقابل سربازان ارتش اسرائیل بیانگر عدم توازن بین دو طرف است، به طوری که هر گونه استفاده از خشونت، امری افراطی محسوب می‌شود و باعث ایجاد روایت قهرمانانه فلسطینی‌ها می‌شود. حماس، رویارویی را از ابعاد نظامی که در آن نسبت قدرت به صورت آشکار به نفع طرف اسرائیلی است به سمت ابعاد غیر نظامی و شناختی منحرف کرد. چنانچه «احمد ابو رتیمه» از سازمان دهندگان اصلی راهپیمایی بازگشت که عضو حماس هم نیست، بر این مسئله تأکید نمود که فلسطینی‌ها اعتماد بیشتری به قدرت نرم که در اختیارشان است، پیدا کرده‌اند. این اعتراضات مسالمت‌آمیز، زرادخانه گسترده‌ای را که در اختیار دولت اشغالگر است، خنثی می‌کند. از طرف دیگر گزینه استفاده از زور به هنگام برخورد با 5000 معترض، مفید است اما استفاده از زور برای برخورد با 200 هزار معترض بسیار دشوار است. راهپیمایی بازگشت دارای یک شفافیت اخلاقی است که شانس موفقیت آن را افزایش می‌دهد، تظاهر کنندگان فلسطینی به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز خواستار بازگشت آوارگان به خانه خود هستند.

2-2- یک تصویر ارزش هزار کلمه را دارد
بر اساس گزارش مرکز (INSS) یک تصویر خوب برای رسیدن به تأثیر شناختی و تبلیغاتی کافی است. حوادث راهپیمایی بازگشت به طور همزمان تصاویر متعددی را روی صفحه نمایش تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان قرار داد. تصویر تظاهر کنندگان فلسطینی در نوار غزه در برابر گلوله سربازان ارتش اسرائیل، تصویر جشن افتتاح سفارت آمریکا در قدس با حضور مقامات اسرائیل و ایالات متحده آمریکا. طبق دیدگاه مرکز (INSS) این تصاویر باعث افزایش ابراز همدردی جهانی با فلسطینیان شد و این مسئله به ضرر اسرائیل است.

2-3- فعالیت‌های تروریستی یا اعتراضات قانونی غیر نظامی
مرکز (INSS) تأکید می‌کند که تلاش اسرائیل برای محکوم کردن اعتراضات فلسطینیان و قرار دادن این تظاهرات به عنوان یک فعالیت تروریستی با شکست مواجه شد. این شکست از همان ابتدا پیش از آنکه سازمان دهندگان این راهپیمایی اعلام کنند که به دنبال برگزاری راهپیمایی مسالمت‌آمیز هستند، قابل پیش بینی بود اما دخالت حماس منجر به بروز خشونت شد و واکنش اسرائیل و زخمی ‌شدن شمار زیادی از فلسطینیان را در برداشت. اسرائیل از این دخالت حماس به نفع خود بهره‌برداری کرد و این پیام را به تظاهر کنندگان فلسطینی مخابره کرد که حماس مسئول نهایی زخمی‌شدن تظاهرکنندگان فلسطینی است. از سویی اسرائیل تلاش کرد باعث کاهش حجم تظاهرات شود و برای این منظور پیام‌هایی را برای فلسطینیان ارسال نماید و آنها را از نزدیک شدن به حصار مرزی بر حذر دارد. در نهایت تظاهرات تا اندازه‌ای کاهش یافت که این امر به دلیل تصمیم حماس و ظاهراً در نتیجه فشار مصر -که با باز شدن گذرگاه مرزی رفح برای یک مدت زمانی معین همراه شده بود-، فشار قطر و عدم تمایل تمایل جوانان نوار غزه برای ادامه تظاهرات به دلیل افزایش تعداد قربانیان و متقاعد شدن به اینکه تظاهرات بی فایده است، بود.

2-4- تصویر وضعیت موجود از منظر جامعه بین‌المللی
به گزارش مرکز (INSS) تا قبل از روز 14 می 2018 (24 اردیبهشت 1397) که در آن روز بیش از 60 فلسطینی در اثر درگیری در امتداد حصار مرزی کشته شدند، فشار بین‌المللی روی اسرائیل نسبتاً متوسط بود؛ زیرا شمار تلفات انسانی در بیشتر تظاهرات نسبتاً پایین بود و این امر به دلیل اهتمام جامعه بین‌المللی به مسائل دیگر از جمله عقب‌نشینی آمریکا از توافق هسته‌ای و تشدید درگیری بین ایران و اسرائیل در سوریه و امکان برگزاری نشست بین آمریکا و کره شمالی بود، با این حال روزی که سفارت آمریکا به قدس منتقل شد تظاهرات به اوج خود رسید. کشته شدن ده‌ها فلسطینی باعث افزایش فشارهای بین‌المللی روی اسرائیل شد و اقدامات شدید دیپلماتیک مثل بازگشت سفیر ترکیه و سفیر جنوب آفریقا به کشور خودشان، انتقادات شدید بین‌المللی، محکوم کردن اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی و نیز محکومیت اسرائیل در کنفرانس‌های بین‌المللی و تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای حوادث غزه در شورای حقوق بشر سازمان ملل را به دنبال داشت.(5)

3- راهکارهای رژیم صهیونیستی برای مقابله با فلسطینیان
بعد از راهپیمایی بزرگ فلسطینیان در روز دوشنبه و سه‌شنبه 14 و 15 می (24 و 25 اردیبهشت 1397) که در نوار غزه و کرانه باختری بود که همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در قدس و در هفتادمین سالگرد روز نکبت نیز به صورت گسترده برگزار شد، مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی (INSS) راهکارهایی را برای مقابله با فلسطینیان ارائه داد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:
3-1- در سطح افکار عمومی
در سطح افکار عمومی «اسرائیل»، مرکز (INSS) خاطر نشان می‌کند که حکومت اسرائیل و دستگاه امنیتی اسرائیل موفق شد افکار عمومی داخل اسرائیل را متقاعد نماید که ارتش اسرائیل به شیوه‌ای قانونی به وظیفه خود عمل می‌کند و این امر نیازمند تلاش زیادی نبود؛ زیرا اکثریت اسرائیلی‌ها از نیروهای امنیتی و مقابله این نیروها با تظاهرات در محدوده مرز جنوبی اسرائیل حمایت می‌کنند و معتقدند که حماس به عنوان یک سازمان تروریستی مسئول خشونت‌ها و شورش‌هایی است که در نزدیک حصار مرزی به وقوع پیوسته است. اظهارات یک مقام مسئول حماس مبنی بر اینکه بیشتر شهدا از اعضای جنبش حماس بودند بیانگر آن است که اعتراضات نوار غزه صرفاً اعتراضات مدنی ناشی از رنج و ناامیدی نبوده است. متأسفانه اسرائیل نتوانست این پیام آشکار را به مردم فلسطین و جامعه بین‌المللی مخابره نماید به خصوص اینکه پشت پرده اعتراضات، محاصره طولانی و وضعیت نابسامان غزه بوده است. از طرفی دیگر تصویر تک تیراندازان اسرائیل برای مقابله با تظاهرکنندگان و مقابله با بادبادک‌های آتش زا باعث تقویت تبلیغاتی شد که فلسطینیان در صدد انتشار آن بودند.(6)
به عبارت دیگر در اینجا مرکز (INSS) بر این مسئله تأکید می‌کند که بایستی اعتراضات   نوار غزه به عنوان اعتراضاتی صرفاً مدنی مطرح نشود بلکه حماس به عنوان یک سازمان تروریستی مسئول خشونت‌ها و شورش‌هایی که در نزدیک حصار مرزی به وقوع پیوسته، معرفی شود. هم چنین بر این مسئله تأکید شود که ارتش اسرائیل به شیوه‌ای قانونی به وظیفه خود عمل می‌کند.

3-2- در عرصه فلسطین
در مورد مردم فلسطین، مرکز (INSS) تأکید می‌کند که اگر مفاهیم اصلی بین دوره‌های درگیری و نقش حماس در بحران‌های پی در پی در نوار غزه برای فلسطینیان تبیین نشود، تلاش‌های شناختی اسرائیل در طی دوره بحران هیچ ارزشی نخواهد داشت. به همین دلیل مرکز (INSS) خواستار تأثیرگذاری بر افکار عمومی فلسطین و ایجاد کانال‌های ارتباطی برای رساندن پیام‌های اسرائیل به نوار غزه می‌شود. راهکار این مرکز آن است که بایستی اقدامات چند جانبه و مداوم در سطح عوامل اقتصادی، مدنی، دیپلماتیک، روابط عمومی و تبلیغاتی برای تأثیرگذاری روی افکار عمومی نوار غزه در جهت دلخواه اسرائیل و تشویق اهالی غزه برای ایجاد ارتباط علنی و غیر علنی با اسرائیل در صورت وقوع درگیری در آینده صورت بگیرد.(7)

3-3- در سطح شبکه‌های اجتماعی
به گزارش مرکز (INSS) شبکه‌های اجتماعی، عرصه‌ای مهم برای مبارزه شناختی و تبلیغاتی محسوب می‌شود و استمرار عملیات، پیوستگی و دامنه این مبارزه از مهم‌ترین عوامل در شکل دادن به تصورات و مفاهیم به شمار می‌آید. بر این اساس لازم است اسرائیل به طور مرتب با هدف ایجاد شکاف و افزایش اختلاف میان حماس و اهالی نوار غزه اقدام به انتشار یک سری پیام‌ها در رسانه‌های اجتماعی نماید و روی انتقادها و ایراداتی که در مورد مسائل مختلف علیه حماس مطرح می‌شود از جمله حفر تونل و هزینه حفر تونل آن هم با توجه به وضعیت نابسامان انسانی نوار غزه تمرکز نماید. این پیام‌ها که با هدف تخریب حماس مطرح می‌شود برای افرادی که این اقدامات حماس را نادیده می‌گیرند می‌تواند باعث افزایش انتقادها علیه حماس شود و به این ترتیب افرادی که منتقد سیاست‌های حماس هستند آزادانه می‌توانند به بیان دیدگاه‌های خود علیه حماس بپردازند.(8)

3-4- در سطح جامعه بین‌المللی
به گزارش مرکز (INSS) در سطح جامعه بین‌المللی به منظور تقویت روایت طرفدار منافع اسرائیل بایستی با انتشار اخبار و پیام‌های طرفدار اسرائیل و ارائه واقعیت‌ها و تحلیل‌های مربوطه وارد یک جنگ تبلیغاتی شویم، این اقدامات بایستی قبل از وقوع حوادث و در اثنای وقوع آن صورت بگیرد. این جنگ تبلیغاتی مستلزم آن است که اسرائیل تعداد زیادی از افراد خبره را برای پیروزی در این جنگ استخدام نماید تا این افراد با برخی از عناصر که دولت اسرائیل و فعالیت‌های این دولت را محکوم می‌کنند مبارزه نمایند و مشروعیت دشمن را زیر سوال ببرند.
از سویی دیگر این مرکز تأکید می‌کند که اسرائیل بایستی به طور مرتب، سازمان‌هایی مثل سازمان ACT.il که یک انجمن داوطلبانه فعالان طرفدار اسرائیل در سراسر جهان است را تقویت نماید تا این سازمان از طریق رسانه‌های اجتماعی و به وسیله نفوذ و قدرت خود، روی افکار عمومی بین‌المللی تأثیر مثبت بگذارند و از دولت اسرائیل حمایت کنند؛ زیرا فلسطینی‌ها به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و مصاحبه‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های مختلف منتشر می‌کنند و برخی از این فیلم‌ها هم جعلی است از سویی دیگر بیشتر اقدامات رسانه‌های اسرائیل در مورد حوادث حصار مرزی محدود به بیانیه‌های رسمی سخنگوی ارتش اسرائیل در رسانه‌های سنتی است و از حماس عقب مانده‌اند.(9)

3-5- کاهش استفاده از نیروی مرگبار علیه فلسطینیان
به گزارش مرکز (INSS) اسرائیل بایستی استفاده از نیروهای مرگبار علیه فلسطینیان را به حداقل برساند. در این زمینه افزایش تعداد مجروحان فلسطینی می‌تواند اثری بازدارنده به فلسطینیان ببخشد و در عین حال ممکن است به نوعی موجب افزایش خشونت شود. از طرفی دیگر در عرصه بین‌المللی نیز افزایش شمار زخمی‌های فلسطینی بدون در نظر گرفتن این مسئله که آیا آنها غیر نظامی هستند یا از اعضای حماس هستند به ضرر اسرائیل است و باعث می‌شود جامعه بین‌المللی با دیدی منفی به اسرائیل بنگرد.(10)

3-6- تقویت استراتژی شناختی اسرائیل
طبق دیدگاه مرکز (INSS) جنگ میان اسرائیل و حماس اساساً جنگ بین اسرائیل و نوار غزه است هم چنان که در ماه‌های اخیر این جنگ در راهپیمایی بازگشت ظاهر شد. راهپیمایی بازگشت، آزمایش استراتژی شناختی اسرائیل بود و از آنجا که این مسئله دنباله تحولات اخیر و در رقابت بین دو طرف در عرصه شناخت و تکامل صورت گرفت اسرائیل بایستی استراتژی شناختی خود را در ارتباط با سه گروه مخاطب یعنی فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها و جامعه بین‌المللی تقویت کند و در این درگیری به صورت علنی و غیر علنی به ایجاد هماهنگی با طرف‌های نظامی و مدنی بپردازد.(11)

4- برنامه‌ها و اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی
از دیگر اقدامات رژیم صهیونیستی برای مقابله با فلسطینیان که اخیراً از سوی مقامات رژیم صهیونیستی مطرح شده، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
4-1- سیاست تضعیف حماس
یکی از سیاست‌هایی که اسرائیل در صدد اجرای آن است سیاست تضعیف حماس می‌باشد. در همین راستا عاموس گلعاد، رئیس سابق اداره امنیتی و سیاسی وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در گفتگو با معاریو گفت: فرضیه مناسب برای برخورد با بحران نوار غزه، استمرار تضعیف حماس آن هم بدون اشغال نوار غزه است. درصورت درگیری بین حماس و اسرائیل در نوار غزه، مسئله مهمی که اسرائیل بایستی در محافل سیاسی و نظامی خود به آن توجه کند این است که امکان توافق با حماس وجود ندارد، زیرا هدف حماس نابودی اسرائیل است و برای این منظور از همه توانمندی‌های نظامی خود استفاده می‌کند. وی تأکید کرد: برخی از اسرائیلی‌ها معتقدند که ما بایستی بار دیگر غزه را اشغال نماییم اما جایگزین برتر، تضعیف حماس است، زیرا اگر غزه را اشغال نماییم مجبور می‌شویم که برای اهالی غزه، غذا و امکانات لازم را فراهم نماییم و هیچ سازمان بین‌المللی در زمینه اداره اوضاع انسانی و معیشتی اهالی غزه به اسرائیل کمک نمی‌کند. پیشنهاد دیگری که گلعاد مطرح کرد این بود که مصر، مسئولیت نوار غزه را بر عهده بگیرد اما مصری‌ها معتقدند که نوار غزه بخشی از راه حل دو دولت است و به همین دلیل مصر مسئولیت نوار غزه را بر عهده نمی‌گیرد.(12)

4-2- براندازی دولت حماس
یکی از اهدافی که اسرائیل به دنبال آن است براندازی دولت حماس در نوار غزه و تشکیل دولتی مثل دولت تشکیلات خودگردان در این منطقه است. در همین راستا اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل خاطر نشان کرد: اسرائیل بایستی هدفی معین در نوار غزه دنبال نماید و آن هدف همان براندازی دولت حماس است. بایستی اهالی نوار غزه را متقاعد نماییم که به خاطر منافع خود و به خاطر کودکان خود بایستی حماس را نابود کنند. وی خواستار حل و فصل دائمی با فلسطینیان شد و بر این مسئله تأکید کرد که برای رسیدن به توافق موقت، بایستی تمام کشورهای میانه به این درک برسند که اسرائیل، دشمن نیست بلکه اسلام افراطی، سازمان القاعده، داعش و به خصوص ایرانی‌ها دشمن هستند.(13)

4-3- ساخت دیوار دریایی برای مقابله با نفوذ فلسطینیان به داخل اراضی 48
جنگ شناختی اسرائیل و حماس، چالش‌ها و راهکارهای اسرائیل

به گزارش روزنامه یدیعوت، رژیم صهیونیستی در صدد ایجاد یک دیوار دریایی در مرز نوار غزه است. هدف از ایجاد این دیوار ممانعت از نفوذ دریایی فلسطینیان به داخل اراضی 48 می‌باشد. این دیوار دریایی تحت عنوان موج شکن غیر قابل نفوذ از سه طبقه تشکیل می‌شود که یکی از این طبقه‌ها زیر دریا است و روی این طبقه، طبقه‌ای از سنگ خواهد بود و طبقه سوم با سیم‌های خاردار پوشیده خواهد شد. آغاز ساخت این دیوار دریایی در شمال نوار غزه در ساحل پایگاه نظامی زیکیم آغاز شده و این دیوار دریایی به دیوار حائل در مرز نوار غزه متصل خواهد شد. قرار است که ساخت این دیوار تا پایان سال جاری به اتمام برسد. به گفته اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل این دیوار در نوع خود بسیار بی نظیر است و مانع نفوذ فلسطینیان از نوار غزه به اسرائیل می‌شود.(14)

4-4- ساخت یک شهرک جدید در اطراف مرز نوار غزه برای مقابله با تهدیدهای امنیتی
به گزارش روزنامه عبری معاریو، رژیم صهیونیستی در صدد ساخت یک شهرک جدید در اطراف مرز نوار غزه برای مقابله با تهدیدات امنیتی است. این شهرک در 7 کیلومتری نوار غزه و پشت کیبوتس «کفار عزه» که 4 کیلومتر با نوار غزه فاصله دارد، ساخته خواهد شد. «یوآو گالانت»، وزیر مسکن و شهرسازی رژیم صهیونیستی طرح ساخت این شهرک را ارائه نموده و پیش‌بینی می‌شود که این شهرک حدود 500 خانواده اسرائیلی را اسکان دهد. به گفته گالانت، هدف از ایجاد این شهرک، تقویت جامعه محلی اطراف نوار غزه برای مقابله با تهدیدات امنیتی از سمت نوار غزه است. وی مدعی شد: ایجاد این شهرک، پیامی قوی در برابر تروریسم به شمار می‌آید.(15)

5- جمع‌بندی
اسرائیل در جنگ شناختی خود علیه حماس تلاش کرد تظاهرات فلسطینیان را به عنوان اقدامی تروریستی و خرابکارانه برای از بین بردن حاکمیت اسرائیل و استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی معرفی نماید. در روز 14 می 2018 همزمان با سالروز نکبت و انتقال سفارت آمریکا به قدس، تظاهرات فلسطینیان به اوج خود رسید و در این روز شمار زیادی از فلسطینی‌ها شهید و شماری دیگر زخمی‌شدند. این امر باعث افزایش فشارهای بین‌المللی روی اسرائیل شد و اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی و کنفرانس‌های بین‌المللی محکوم شد. در این راستا رژیم صهیونیستی برای مقابله با فلسطینیان به راهکارهای متعددی متوسل شده است.

*دانش آموخته دکتری زبان و ادبیات عربی و پژوهشگر موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی علمی ندا

پی‌نوشت‌ها
- 135 شهیدا و 15000 مصابا منذ انطلاق مسیرة العودة، المقاومة، 19/6/2018:
http://www.moqawmh.ps/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A3%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%A1--%D8%A7%D8%AD%D8%B5%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D8%A9-%D9%84%D9%84%D9%85%D9%83%D8%AA%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%8A-%D9%84%D8%AD%D8%B1%D9%83%D8%A9-
2- جنگ شناختی با هدف ایجاد تحول در نحوه نگرش مردم نسبت به محیط پیرامون و زمینه‌سازی برای انجام کاری خاص صورت می‌گیرد. در جنگ شناختی، جنگ روانی به شکل چندلایه اجرا می‌شود. مثلاً ممکن است تبلیغات برای تأثیر گذاری روی نظر مردم به گونه‌ای انجام شود که بخشی از جامعه هدف از بین برود. هنوز هیچ قانونی برای جلوگیری از تبلیغات در فضای مجازی وجود ندارد. قانونی هم برای مقابله با جنگ شناختی و تلقی آن به عنوان اقدام مجرمانه وجود ندارد. بهترین راه برای مقابله با این نوع جنگ شناختی، ارتقای آگاهی در میان طیف خاکستری و افزایش هوشیاری عمومی است.
رجوع کنید به:
https://www.cyberbannews.com/%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
3- INSS, Nevo Brand, Pnina Shuker, David Siman-Tov, 2018/5/30:
http://www.inss.org.il/publication/march-return-operative-achievement-strategic-failure-test-case-cognitive-warfare/
4- Ibid
5- INSS, Nevo Brand, Pnina Shuker, David Siman-Tov, 2018/5/30:
http://www.inss.org.il/publication/march-return-operative-achievement-strategic-failure-test-case-cognitive-warfare/
6- Ibid
7- INSS, Nevo Brand, Pnina Shuker, David Siman-Tov, 2018/5/30:
http://www.inss.org.il/publication/march-return-operative-achievement-strategic-failure-test-case-cognitive-warfare/
8- Ibid
9- Ibid
10- Ibid
11- Ibid
12- جنرال إسرائيلي يرسم خارطة طريق للتعامل مع غزة.. هذه تفاصيلها، سما نیوز، 2/6/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338574/%D8%AC%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%84-%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84 %D9%8A-%D9%8A%D8%B1%D8%B3%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D8 %B1%D8%B7%D8%A9-%D8%B7%D8%B1%D9%8A%D9%82-%D9%84%D9%84%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%85%D8%B9-%D8%BA%D8%B2%D8%A9-%D9%87%D8%B0%D9%87-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%8A%D9%84%D9%87%D8%A7
13- ليبرمان: عهد حماس يجب ان ينتهي في غزة، سما نیوز، 14/6/2018:
http://samanews.ps/ar/post/339708/%D9%84%D9%8A%D8%A8%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%87%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D9%8A%D8%AC%D8%A8-%D8%A7%D9%86-%D9%8A%D9%86%D8%AA%D9%87%D9%8A-%D9%81%D9%8A-%D8%BA%D8%B2%D8%A9

14- Yoav Zitun, 2018/5/27
https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5272242,00.html
15- اسرائيل تقرر بناء مستوطنة جديدة عند حدود القطاع ردا على تهديدات غزة، سما نیوز، 2/6/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338580/%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D8%A1-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B7%D9%86%D8%A9-%D8%AC%D8%AF%D9%8A%D8%AF%D8%A9-%D8%B9%D9%86%D8%AF-%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%AA%D9%87%D8%AF%D9%8A%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%D8%B2%D8%A9


نام:
ایمیل:
* نظر: