آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۷۷
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
مهدی آشنا
چکیده
موسسه بروکینگز، بنیاد دفاع از دموکراسی، موسسه هادسون، موسسه خاور نزدیک واشنگتن، موسسه امریکن اینترپرایز و موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا مهمترین اندیشکده‌های صهیونیستی در آمریکا هستند که نقش برجسته‌ای در جهت‌دهی به سیاست خارجی آمریکا در راستای منافع رژیم صهیونیستی ایفا می‌کنند. هدف این گزارش معرفی اجمالی این اندیشکده‌هاست. بدین منظور آرم، وبسایت، سرشناس‌ترین کارشناسان آنها در حوزه غرب آسیا و ایران و اهداف و برنامه‌های استخراج شده آنها در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا معرفی می‌شود.

مقدمه
در آمریکا معمولاً پایه‌های تصمیمات سیاسی را اندیشکده‌های تخصصی فعال در حوزه‌های مرتبط بنیان می‌گذارند. مواضع اندیشکده‌ها و مخصوصاً گزارش‌هایی که مسئولین این اندیشکده‌ها در کنگره ارائه می‌کنند یکی از عوامل تأثیرگذار در تصمیمات کنگره آمریکاست. همچنین هنگام بررسی اندیشکده‌های آمریکایی صهیونیستی به منظور درک دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها در قبال مسائل غرب آسیا، ایران و محور مقاومت با اشخاصی در این اندیشکده‌ها برخورد می‌کنیم که به نظر می‌رسد نقش برجسته‌ای در جریان کلی جهت دهی به سیاست خارجی آمریکا در جهت منافع رژیم صهیونیستی ایفا می‌کنند. بنابراین با توجه به این که اندیشکده‌های آمریکایی نقشی بسیار موثر در هدایت سیاست خارجی آمریکا دارند شناخت این اندیشکده‌ها، بررسی طرح‌ها و پیشنهادات آنها و همچنین شناخت اشخاص و کارشناسان آنها به منظور درک مناسب سیاست خارجی آمریکا و متغیرهای تأثیرگذار بر آن در جهت برنامه‌ریزی صحیح برای مقابله با سیاست‌های متضاد با اهداف و منافع جمهوری اسلامی ایران ضروری است و می‌تواند کمک زیادی در جهت آمادگی در مقابل تصمیمات و سیاست‌های احتمالی ایالات متحده در این خصوص باشد. به همین دلیل هدف گزارش حاضر این است که مهمترین اندیشکده‌های صهیونیستی، اهداف و برنامه‌های آنها در قبال مسائل غرب آسیا، ایران و محور مقاومت و کارشناسان آنها در این حوزه را معرفی کند. این اندیشکده‌ها عبارتند از: موسسه بروکینگز، بنیاد دفاع از دموکراسی، موسسه هادسون، موسسه خاور نزدیک واشنگتن، موسسه امریکن اینترپرایز، جینسا (موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا)، مرکز ترقی آمریکا و مرکز علوم و امور بین‌الملل بلفِر، مدرسه‌کندی هاروارد.

1- موسسه بروکینگز
 Brookings Institution
آرم:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)

کشور محل فعالیت: ایالات متحده، قطر، هند و چین
وبسایت: www.brookings.edu

کارشناسان حوزه غرب آسیا:
- جان آلن (John Allen) رئیس این موسسه؛ بازنشسته نیروی دریایی آمریکا و فرمانده سابق «نیروی دستیار امنیت بین‌الملل» ناتو (ISAF) در افغانستان،
-    مارتین ایندیک (Martin Indyk) معاون اجرایی موسسه؛ سفیر سابق آمریکا در اسرائیل، مشاور وزیر خارجه در امور خاور نزدیک و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در دوره کلینتون
- بروس جونز (Bruce Jones) مدیر برنامه سیاست خارجی این مرکز،
- سوزان مالونی (Suzanne Maloney) معاون مرکز سیاست خاورمیانه‌ای
- بروس ریدل (Bruce Riedel)
- دانیل بیمان (Daniel Byman).(1)
ارتباطات با سایر مراکز و نهادها: همکاری با بنیاد خانواده سابان سرمایه‌دار صهیونیست اسرائیلی-آمریکایی
برنامه‌های استخراج شده تاکنون در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا:
الف) حفظ توافق هسته‌ای (تا پیش از خروج آمریکا): به منظور مقابله با اشاعه تسلیحات هسته‌ای و به عنوان یکی از عناصر استراتژی عقب رانی ایران

 ب) مقابله با نفوذ منطقه‌‌ای ایران: از طریق تشویق دولت ایالات متحده به 1- تعهد به حفظ حضور نظامی در عراق برای دوره‌‌ای طولانی مدت و گسترش بسته حمایتی به این کشور و حمایت از دولت حیدر العبادی 2- کاهش نفوذ ایران در سوریه و کمک نظامی و اقتصادی به مناطقی از سوریه که خارج از کنترل اسد است 3- حمایت مالی از اردن به منظور جلوگیری از فراهم شدن زمینه نفوذ ایران در آنجا 4- اجرای شدید برجام 5- بهبود راه‌حل سیاسی برای جنگ داخلی یمن 6- جمع کردن قابلیت‌های متحدان منطقه‌‌ای در یک چارچوب امنیتی منطقه‌‌ای 7- بنیان گذاشتن اساس مذاکرات با ایران پیرامون اهداف و رفتارش در منطقه

پ) غرب آسیا: حذف حکومت اسد به منظور کاهش نفوذ ایران در سوریه و تضعیف حزب الله از این طریق و رفع تهدیدات رژیم صهیونیستی.(2)

2- بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها
Foundation for Defense of Democracies
آرم مرکز:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)

کشور محل فعالیت: ایالات متحده؛ واشنگتن
وبسایت: www.defenddemocracy.org

کارشناسان:
بنیانگذاران و تیم اجرایی و تحقیقاتی این اندیشکده غالباً یا یهودی هستند یا دارای ارتباطاتی قوی با نهادهای صهیونیستی بوده‌اند. تیم پژوهشگران این موسسه در زمینه ایران شامل متخصصان برجسته تحریم‌ها، تأمین مالی پنهانی، عدم اشاعه، تروریسم، حقوق بشر و دستگاه قدرت داخلی ایران می‌شود.
«کلیفورد دی می» رئیس و از بنیانگذاران این بنیاد؛ نایب رئیس یک لابی یهودی در آمریکا به نام «ائتلاف جمهوری خواه یهودی»(RJC) بوده است؛
 «طوبی درشوویتز» معاون ارشد این بنیاد سخنگوی سابق آیپک بود.
«جان حانا» مشاور ارشد بنیاد نیز عضو موسسه واشنگتن بوده است.
«روئل مارک گِرِکت» عضو ارشد و تحلیلگر سابق سیا در حوزه ایران مسئول بررسی اقدامات داخلی ساختار قدرت جمهوری اسلامی است.
«امانوئل اوتولنگی» انتقال تسلیحات از ایران به سوریه را بررسی می‌کند.
«بهنام بن طالب لو» برنامه موشکی ایران و «امیر توماج» گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در جنگ سوریه را پیگیری می‌کنند.
 «مارک دابوویتز» مدیر اجرایی این بنیاد شخصاً مسئولیت پروژه‌‌های بنیاد را در مورد ایران، تحریم‌ها، مقابله با تأمین مالی تهدید و عدم اشاعه بر عهده دارد. او متخصص به اصطلاح شبکه جهانی ایران، شامل تهدیدات هسته‌ای، تروریستی، موشکی و سایبری ایران برای ایالات متحده و متحدان آن است و به عنوان یکی از چهره‌های بانفوذ در شکل‌دهی به سیاست‌های تحریمی برای مقابله با تهدیدات ناشی از ایران و متحدانش شناخته می‌شود. او مخالف دیپلماسی هسته‌ای دولت اوباما با ایران بود و چندین سخنرانی در کمیته‌های مختلف سنا علیه مذاکرات هسته‌ای داشت و تاکنون چندین مقاله یا سرمقاله در خصوص توافق هسته‌ای با ایران و چگونگی رسیدن به یک توافق بهتر نوشته است.(3)
هدف کلی در خصوص غرب آسیا
1- تشویق رابطه‌ای قوی و متقابلاً سودمندانه بین آمریکا و اسرائیل
2- بررسی موضوعاتی چون ایران، مصر، ترکیه، القاعده و مسائل داخلی فلسطین به دلیل ارتباط یافتنشان با منافع اسرائیل
ایران از منظر تهدیداتی که برای آمریکا و متحدان آن (اسرائیل) به نمایش می‌گذارد و مصر در راستای اتحاد آمریکا- مصر به دلیل اهمیت کانال سوئز برای آمریکا و به منظور حفظ صلح با اسرائیل و اعمال فشار بر حماس مورد بررسی قرار می‌گیرند و ترکیه نیز از این بابت مورد بررسی قرار می‌گیرد که اگرچه عضو ناتو و متحد آمریکاست ولی با خیزش حزب عدالت و توسعه در عرصه سیاست خارجی به طور فزاینده سیاست‌هایی اتخاذ می‌کند از جمله حمایت از حماس و روابط اقتصادی با ایران که در تقابل با غرب است.
برنامه‌های استخراج شده تاکنون در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا:
1- (تا قبل از خروج آمریکا از برجام) تشویق دولت ایالات متحده به اعمال رویکرد «عدم تأیید پایبندی، ادامه لغو تحریم‌ها، سیلی زدن با وضع تحریم‌های غیر برجامی، و اصلاح» در خصوص برجام
2- پیوند زدن نام حزب الله به تروریسم، مواد مخدر و پولشویی برای فلج کردن توان مالی آن از طریق تحریم‌های بین‌المللی
3- تلاش برای ناکارامد نشان دادن جمهوری اسلامی و حمایت از تغییر رژیم در ایران
4- تلاش برای وضع تحریم‌های گسترده بین‌المللی علیه ایران به بهانه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران.(4)

3- موسسه هادسون
Hudson Institute
آرم:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
کشور محل فعالیت: ایالات متحده آمریکا
وبسایت: www.hudson.org

کارشناسان حوزه ایران و غرب آسیا:
مایکل پریجنت (Michael Pregent)، تحلیلگر ارشد خاورمیانه و یک افسر اطلاعاتی سابق، متخصص مسائل امنیتی و سیاسی خاورمیانه و شمال آفریقا؛ یکی از موضوعات مورد بررسی او در این موسسه بررسی نفوذ ایران در عراق است. او به عنوان تحلیلگر متخصص گروه‌های شبه نظامی شیعه، ایران، عراق و داعش در شبکه‌های تلویزیونی بی بی سی، الجزیره، سی ان ان و فاکس نیوز به مصاحبه می‌پردازد.
مایکل دوران (Michael Doran): تخصص دوران مسایل امنیتی خاورمیانه است. او در دوران جرج بوش به عنوان یک مدیر ارشد در شورای امنیت ملی آمریکا به فعالیت پرداخته است. و مسئول ابداع و هماهنگی استراتژی‌های ایالات متحده در طیف متعدد از مسائل خاورمیانه از جمله منازعه اسرائیل و فلسطین و محدودسازی ایران و سوریه بوده است. مایکل دوران قبل از پیوستن به هادسون عضو ارشد موسسه بروکینگز بوده است. دوران چندین بار از جمله اخیراً در کنگره آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه به ارائه دیدگاه‌های خود پرداخته است.(5)
ارتباطات با سایر مراکز و نهادها: این موسسه در نشست‌های خود دائماً از کارشناسان موسسات بروکینگز، واشنگتن و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها استفاده می‌کند.
برنامه‌های استخراج شده تاکنون در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا:
1- در اولویت قرار دادن خنثی کردن اهداف ایران در سوریه؛ و تلاش برای متقاعد کردن متحدان اروپایی به اینکه محدود کردن ایران به نفع آنهاست و پایان سریع جنگ سوریه به حل بحران پناهندگان کمک نمی‌کند.
2- حمایت از گروه‌های شبه نظامی مثل قبایل نظامی و کردها در عراق و سوریه به جای تلاش برای تقویت حکومت‌های آنها
3- حمایت از تقاضاهای اسرائیل با استفاده از زور برای جلوگیری از گسترش حضور ایران و حزب الله در سوریه مخصوصاً در مرز اسرائیل و اردن.(6)

4- موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن
The Washington institute for near east policy (WINEP)
آرم مرکز:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
محل فعالیت: ایالات متحده:
وبسایت: www.washingtoninstitute.org

شخصیت‌ها و کارشناسان:
مارتین ایندیک (Martin Scan Indyk): ایندیک بنیانگذار موسسه مطالعاتی واشنگتن است و در حال حاضر نیز معاون اجرایی موسسه بروکینگز است. او در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا بود و به عنوان سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی نیز فعالیت کرده است.
دنیس راس ((Dennis Ross: یکی از این شخصیت‌های صهیونیستی با نفوذ که به عنوان دیپلمات ارشد آمریکا نقشی مهم در گفتگوهای بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان و توافق‌های حاصل شده بین آنها ایفا کرده است و هم اکنون نیز نفوذ زیادی در محافل تحقیقاتی و سیاسی ایالات متحده دارد. او از بنیانگذاران «موسسه برنامه‌ریزی سیاسی مردم یهود» و نخستین رئیس این موسسه بوده است؛ از اعضای ممتاز بنیاد ویلیام دیویدسون است که اولویت خود را افزایش دانش درباره اسرائیل، و طرفداری و عشق ورزیدن به اسرائیل از طریق آموزش تجربی و مسافرت عنوان کرده است. او همچنین از بنیانگذاران گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» است که هدف کلی خود را جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای بیان کرده است و به ترغیب شرکت‌های بین‌المللی به توقف تجارت با ایران می‌پردازد.
پاتریک کلاوسون ((Patrick Clawson: کارشناس و متخصص مسائل اقتصادی ایران
مایکل آیزنشتات ((Michael eisenstadt؛ او مدیر برنامه مطالعات نظامی و امنیتی در این مؤسسه است و برنامه هسته‌ای ایران، نفوذ منطقه‌ای ایران و فرهنگ استراتژیک ایران از جمله موضوعات مورد مطالعه کنونی او هستند.
مهدی خلجی؛ دانش آموخته رشته الهیأت از قم؛ تمرکز او روی سیاست‌های مذهبی شیعی در خاورمیانه و همچنین تحلیل نقش مذهب در داخل ایران است.
نادر اسکویی: او مشغول بررسی چگونگی چینش نیروهای نظامی آمریکا در منطقه برای دستیابی به اهداف خود در مقابل ایران و گروه‌های شبه نظامی شیعه بوده است و هم اکنون در حال نوشتن کتابی در خصوص نیروی قدس سپاه است.
مایکل هرزوگ؛ حوزه تخصص او اسرائیل، فلسطین، روابط عربی- اسرائیلی و فرایند صلح است.
مایکل نایتس؛ حوزه تخصص نایتس عراق، خلیج فارس و مسائیل امنیتی نظامی است.(7)
برنامه‌های استخراج شده تاکنون در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا
1- خدشه دار کردن «برند» مقاومت و جلوگیری از پیوستن نیروهای جدید به آن
2- قطع خطوط ارتباطی ایران با بازیگران مورد حمایت
3- جلوگیری از وابستگی اقتصادی کشورهای منطقه از جمله عراق و افغانستان به ایران
4- به راه انداختن جنگ اطلاعاتی بی امان علیه ایران با برجسته سازی شکاف بین گفتار و اعمال مسئولین، خشونت‌های حقوق بشری، افشای فساد در سطوح بالا، و دامن زدن به نارضایتی‌های داخلی از فعالیت‌های منطقه‌ای از طریق تأکید بر این که ایران با تشدید مناقشات در سوریه، لبنان، یمن و غزه، هزینه‌ها را به جای داخل درآن مناطق صرف می‌کند.(8)

5- موسسه امریکن اینترپرایز
The American Enterprise Institute for Public Palicy Research (AEI)
آرم مرکز:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
کشور محل فعالیت: ایالات متحده
وبسایت: www.aei.org

شخصیت‌ها و کارشناسان:
جان بولتون: شخصیت ضدایرانی و مشاور امنیت ملی کنونی رئیس جمهور آمریکا
علی آلفونه، تمرکز مطالعاتی او روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛
 مایکل روبین، متخصص مسائل ایران؛
دانیل پلتکا، معاون تحقیقات سیاست دفاعی و خارجی این موسسه؛
کنت پولاک، نویسنده طرحی به نام «استراتژی عقب رانی ایران» اخیراً در این موسسه.(9)
برنامه‌های استخراج شده تاکنون در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا
1- پیاده کردن استراتژی مجاهدین افغان در سوریه
آمریکا باید از وضعیت ایران در سوریه و در تنگنا قرار گرفتن آن استفاده کند و با حمایت از دشمنان، هزینه‌های ایران را بالا ببرد. آمریکا می‌تواند با افزایش کمک‌های پنهانی به مخالفان سوری به منظور وارد کردن هزینه‌های جانی و مالی زیاد به ایران و حکومت سوریه از این تنگنای ایران بهره‌برداری کند؛
2- حمایت از ملی گرایی در عراق و تقویت عراق با کمک‌های امنیتی نظامی اقتصادی و سیاسی برای ایستادن در مقابل ایران
3- تهدید منافع ایران برای اجبار آن به موافقت با تغییرات در برجام به دو طریق؛ الف) تهدید جایگاه منطقه‌ای آن، ب) تهدید خود حکومت جمهوری اسلامی
اگر آمریکا بتواند ایران را در عراق به بن بست برساند، با کمک کردن به پایان یافتن جنگ یمن، ایران را از آنجا بیرون کند، متحدان خود را با کمک به آنها برای شروع برنامه‌های اصلاحات داخلی تقویت کند، کنترل اسد بر سوریه را تهدید کند و وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران را در داخل با افزایش هزینه‌های خارجی آن تضعیف کند احتمال دارد تهران برای اجتناب از متحمل شدن شکست‌های بیشتر، ایده رسیدن به یک توافق با ایالات متحده به صورت رسمی یا غیررسمی را پذیرا باشد.(10)

6- جینسا (موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا)؛
The Jewish Institute for National Security of America
آرم مرکز:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
محل فعالیت: ایالات متحده
وبسایت: www.jinsa.org

کارشناسان:
مرکز گموندر که یکی از مراکز وابسته به موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا (جینسا) است. کار گروه ویژه ایران در این مرکز، متشکل از مقامات عالی رتبه سابق دولتی و دیگر کارشناسان غیر نظامی است که به دنبال توسعه یک استراتژی قوی از سوی آمریکا برای مقابله با ایران هستند. این مرکز همچنین شورایی به نام شورای استراتژی ایران تشکیل داده است که متشکل از افسران ارشد نظامی سابق است.
اعضای مرکز گموندر
- اريک اِدلمن (Eric Edelman)، سفیر سابق آمریکا در ترکیه (2003-2005)، سفیر سابق آمریکا در جمهوری فنلاند (1998-2001 )، معاون سابق مدیر امور امنیت ملی (2001-2003)
- چارلز والد (Charles Wald)، فرمانده سابق نیروهای هوایی آمریکا در اروپا
- جان برد (John Bird)، فرمانده سابق ناوگان هفتم ایالات متحده و مدیر سابق کارکنان نیروی دریایی ایالات متحده
- الیوت کوهن (Eliot Cohen)، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک در دانشکده مطالعات بین‌المللی جانز هاپکینز، متخصص خاورمیانه، خلیج فارس، عراق، کنترل تسلیحات و ناتو و مشاور وزیر امور خارجه ایالات متحده، کاندولیزا رایس در دوره جورج بوش
- جیمز کانوی (James Terry Conway)، از فرماندهان سابق نیروی دریایی ایالات
- دیوید دپتولا (David A. Deptula)، معاون رئیس سابق اطلاعات، نظارت و شناسایی ستاد نیروی هوایی ایالات متحده
- جان هانا (John Hannah)، دستیار سابق امنیت ملی معاون رئیس جمهور دیک چنی، او تا اوایل سال 2010 در موسسه واشنگتن برای خاور نزدیک بود و از مارس 2011 به بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها پیوسته است.
- آلن ماکووسکی (Alan Makovsky)، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از سال 2001 تا 2013، متخصص ترکیه. رئیس سابق بخش ترکیه در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک
- هنری اوبرینگ (Henry Obering)، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا و مدیرعامل سابق آژانس دفاع موشکی آمریکا
- استیون رادماکر (Steven Rademaker)، دستیار سابق دولت جورج دبلیو بوش در امور امنیت بین‌الملل
- ژنرال لارنس استاتزریم (Lawrence Stutzriem)، از فرماندهان سابق در نیروی هوایی آمریکا
- رِی تِکیه (Ray Takeyh)، مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا و محقق ارشد شورای روابط خارجی
- راجر زاخیم (Roger Zakheim)، معاون وزیر دفاع آمریکا در سال‌های 2008 و 2009، وکیل و مشاور عمومی کمیته خدمات نظامی مجلس آمریکا و کارشناس موسسه امریکن اینترپرایز؛
- مورتیمر زاکرمن (Mortimer Zuckerman)، مالک سابق روزنامه نیویورک تایمز.(11)
ارتباطات با سایر مراکز و نهادها: همان طور که در معرفی اعضای مرکز گموندر معلوم است بسیاری از این افراد از اعضای موسسات صهیونیستی دیگر از جمله بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، موسسه واشنگتن و موسسه امریکن اینترپرایز هستند.
برنامه‌های استخراج شده:
1- تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه و توسعه سیستم دفاع موشکی در خلیج فارس در کنار وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران برای جلوگیری از نفوذ منطقه‌ای ایران
2- تدوین یک استراتژی کامل از سوی آمریکا برای سوریه شامل حضور نظامی هوایی و زمینی، کمک به گروه‌های سنی و محلی مخالف حکومت سوریه و جلوگیری از ایجاد کریدور زمینی ایران-مدیترانه و انتقال سلاح ها و نیروهای نظامی ایران به سوریه
3- برعهده گرفتن رهبری یک ائتلاف منسجم منطقه ای علیه ایران توسط ایالات متحده.
4- افزایش کمک‌های نظامی به اسرائیل برای مقابله با حضور فزاینده ‌ایران و حزب الله در مرزهای شمالی اسرائیل
5- اقدامات جدی برای جلوگیری از پیشرفت های بیشتر در برنامه موشکی بالستیک ایران
6- دائمی‌کردن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از دسترسی ایران به مواد مورد استفاده برای پیشبرد برنامه هسته ای خود.(12)

7- مرکز ترقی آمریکا
Centre for American Progress Action Fund
آرم:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
کشور محل فعالیت: ایالات متحده؛ واشنگتن دی سی
وبسایت:  www.americanprogress.org


کارشناسان حوزه غرب آسیا:
- نیرا تندن (Neera Tanden)، رئیس، که در دولت‌های اوباما و بیل کلینتون و کمپین هیلاری کلینتون کار کرده است.
- گوردون گری (Gordon Gray)، مدیر ارشد عملیات در مرکز ترقی آمریکا که قبلاً معاون اجرایی در اتاق بازرگانی ملی ایالات متحده- عرب و معاون فرمانده کالج ملی جنگ بود. گری از سال 2009 تا 2012، سفیر ایالات متحده در تونس بود. وی مشاور ارشد سفیر ایالات متحده در عراق از 2008 تا 2009 و معاون وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه از سال 2005 تا 2008 بود.
- برین کاتولیس (Brian Katulis) کارشناس ارشد و متخصص در مسایل خاورمیانه، استراتژی امنیت ملی و ضد تروریسم.
- کلی ماگزیمن (Kelly Magsamen)، مشاور رئیس، امنیت ملی و سیاست بین‌المللی.
- دانیل بنایم (Daniel Benaim)، کارشناس سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه، دارای مسئولیت‌های متعدد در کاخ سفید در دوره اوباما و همکار قبلی شورای روابط خارجی آمریکا.
- ماکس هافمن (Max Hoffman)، معاون مدیر در امنیت ملی و سیاست بین‌الملل، متخصص مسایل ترکیه و کردها.(13)
ارتباطات با سایر مراکز و نهادها: بنیادهای متعددی به این مرکز کمک می‌کنند که از جمله آنها عبارتند از:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)

برنامه‌های استخراج شده در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا:
- لزوم تعهد ترامپ به برجام: برجام می تواند امنیت آمریکا و متحدانش را افزایش دهد. این معامله نشان دهنده بهترین مسیر برای جلوگیری از یک ایران مسلح به جنگ افزارهای هسته ای است و باید به عنوان بخشی از رویکرد منطقه ای آمریکا پایدار بماند.(14)
- تلاش در جهت کاهش نفوذ ایران در منطقه: در این راستا این مرکز راهکارهایی را برای این امر به آمریکا توصیه کرده که به شرح زیر است: 1- افزایش هزینه‌های اقتصادی ایران 2- ممانعت از فعالیت سپاه قدس، حزب الله لبنان و وزارت اطلاعات و امنیت ایران 3- اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه متحدان ایران 4- همکاری امنیتی بین آمریکا و کشورهای عرب خلیج فارس برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران 5- جلوگیری از قاچاق اسلحه به صورت غیر قانونی توسط ایران 6- ایجاد یک چارچوب استراتژیک با رژیم اسرائیل برای مقابله با ایران 7- فروش سیستم‌های دفاع موشکی به کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با سلاح‌های دفاع موشکی ایران.(15)

8- مرکز علوم و امور بین‌الملل بلفِر، مدرسه‌کندی هاروارد
The Belfer Center for Science and International Affairs
آرم:
معرفی اجمالی برخی از اندیشکده‌های صهیونیستی (8 اندیشکده صهیونیستی)
کشور محل فعالیت: ایالات متحده
وبسایت:  www.belfercenter.org

کارشناسان حوزه غرب آسیا:
- اشتون کارتر (Ashton Carter): سیاستمدار، مدیر فعلی مرکز بلفِر، پروفسور تکنولوژی و امور جهانی، عضو هیأت مدیره مرکز و وزیر دفاع سابق آمریکا (2015-2017) است. کارتر در خصوص ایران از همه گزینه‌ها از جمله بازدارندگی نظامی حمایت می‌کند. در سال ۲۰۰۴ او در مقاله‌ای خواهان نابودی کامل برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی شد. او گفته می‌توان از چند «چماق» برای متقاعد کردن حکومت ایران به پذیرش یک نتیجه دیپلماتیک بهره جست.(16)
- گری سمور (Gary Samore): مدیر اجرایی تحقیقات مرکز بلفِر برای علوم و امور بین المللی و متخصص در زمینه های برنامه هسته ای ایران، کره شمالی و چین و سیاست خارجی آمریکا ، عضو هیأت مشورتی برای اتحاد علیه ایران هسته ای(United Against Nuclear Iran)، از سپتامبر 2013 تا اوت 2015 رئیس این سازمان بود.(17)
- ایهود باراک: همکار ارشد مرکز بلفِر برای علوم و امور بین‌المللی
- پیام محسنی: مدیر پروژه ایران و مربی در دپارتمان دولتی دانشگاه‌هاروارد که در زمینه های خاورمیانه و شمال آفریقا، دموکراسی، حکمرانی، برنامه هسته ای ایران، اسلام، مذهب و قومیت تخصص دارد.
- وندی آر. شرمن (Wendy R. Sherman): همکار ارشد مرکز بلفِر، سرپرستی دفاتر آفریقا، شرق آسیا و اقیانوس آرام، اروپا و اوراسیا، خاورمیانه وزارت امور خارجه آمریکا بود. او هم چنین تیم مذاکره کننده آمریکا دوره اوباما در توافق هسته‌ای ایران را رهبری می‌کرد و در حوزه‌های امنیت بین‌المللی، برنامه هسته‌ای کره شمالی، موضوعات هسته‌ای، استراتژی امنیت و سلاح‌های کشتار جمعی تخصص دارد.(18)
- دیوید کوهن (David S. Cohen): عضو ارشد غیر مقیم پروژه دفاعی و اطلاعاتی مرکز بلفِر است. او یک فرد مهم و تأثیرگذار در دولت اوباما بود و او را معمار اصلی تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی می دانند. دیوید کوهن یک شخص یهودی طرفدار رژیم اسرائیل است و با لابی های صهیونیستی در آمریکا مانند بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD)، مرکز امنیت نوین آمریکا (CNAS) همکاری دارد.(19)
ارتباطات با سایر مراکز و افراد
مرکز بلفر از جمله مراکزی است که ارتباطات گسترده‌ای با کارشناسان دیگر کشورها از جمله ایرانی‌ها همانند بیژن مصور رحمانی، علی سلطانیه و پیام محسنی و همچنین صهیونیست‌هایی چون ایهود باراک و دیوید کوهن دارد.
برنامه‌های استخراج شده در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا:
مرکز بلفِر معتقد است که ایران و حزب الله به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه هستند و در این راه از تمامی ابزارهای موجود استفاده می کنند که شامل استفاده از سلاح هسته ای، موشک های بالستیک، کمک به گروه‌های تروریستی تا تهدید رژیم صهیونیستی است. همچنین ترامپ باید فرایندی را آغاز کند که طی آن کنگره آمریکا بتواند تحریم‌هایی را علیه ایران تحمیل کند و یک فعالیت دیپلماتیک بین المللی که ایران را تحت فشار قرار دهد تا رفتار خشونت‌آمیز منطقه ای خود(به خصوص در سوریه و برنامه موشکی) را تغییر دهد.

نتیجه‌گیری
اندیشکده‌های صهیونیستی با بهره‌گیری از چهره‌های شناخته شده‌ای چون جان بولتون، مارتین ایندیک، دنیس راس، مارک دابوویتز، کلیفود می، سوزان مالونی، پاتریک کلاوسون، مایکل دوران، الیوت کوهن و... تأثیر بسزایی در هدایت سیاست خارجی آمریکا در منطقه در جهت اهداف و منافع رژیم صهیونیستی دارند. مهمترین اهداف و برنامه‌های مشترک این اندیشکده‌ها در خصوص ایران، محور مقاومت و غرب آسیا عبارت است از: افزایش حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی مخصوصاً اقدامات نظامی آن در برابر ایران و مقابله با نفوذ منطقه‌‌ای ایران از طریق تشویق دولت ایالات متحده به 1- حفظ حضور نظامی در عراق و سوریه و حمایت از گروه‌های مخالف ایران در این کشورها 2- جمع کردن قابلیت‌های متحدان منطقه‌‌ای در یک چارچوب امنیتی منطقه‌‌ای برای مقابله با ایران و محور مقاومت 3- بنیان گذاشتن اساس مذاکرات با ایران در خصوص مسائل منطقه‌ای و موشکی.

* مهدی آشنا دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل و دستیار تحقیق در موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی علمی ندا
**سلمان رضوی دانشجوی دکتری مطالعات آمریکا و مدیر گروه صهیونیسم در موسسه ندا
نام:
ایمیل:
* نظر: