آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
طاهره گودرزی
چکیده
مطلب حاضر با مبنا قرار دادن اخباری در مورد گمانه زنی‌های مربوط به حکومت آتی رژیم صهیونیستی به ویژه سخنان بیتان، تأثیر سناریوهای آتی را بر محور مقاومت، ارزیابی نماید و به این نتیجه می‌رسد که علی‌رغم تغییر احتمالی نتانیاهو، که ممکن است به نفع ایران باشد ولی سیاست خصمانه‌تر و تهاجمی‌تری علیه آن تدوین می‌گردد. در این میان کسب اجماع بیشتر افکار عمومی صهیونیست می‌تواند یکی دیگر از کار ویژه‌های این نقشه باشد.

مقدمه
با توجه به چند تحول همراستا با هم از جمله احتمال پیوستن آیلت شاکد به حزب لیکود و ریاست احتمالی بنی گانتس بر حزب اتحاد صهیونیستی و ورود وی به عرصه سیاست، این سوال مطرح می‌شود که نقشه جدید حزبی در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی، چه تأثیری بر مواضع و رفتار این رژیم در قبال ایران و محور مقاومت خواهد داشت؟ فرضیه مطلب حاضر آن است که نقشه جدید حزبی داخلی، چندان به نفع جمهوری اسلامی نخواهد بود و علی رغم تغییر احتمالی نتانیاهو، که می‌تواند به نفع ایران باشد ولی سیاست خصمانه‌تر و تهاجمی‌تری علیه آن تدوین می‌گردد. در این میان کسب اجماع بیشتر افکار عمومی صهیونیست می‌تواند یکی دیگر از کار ویژه‌های این نقشه باشد.
1- سخنان دیوید بیتان:
سایت عرب 48 در روز شنبه 7/7/2018، 16 تیر 1397 گزارش داد که:

نقشه حزبی جدید در رژیم صهیونیستی و تأثیر آن بر ایران

دیوید بیتان، رییس سابق ائتلاف حکومتی، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر ایلات عنوان کرد که حزب لیکود حاکم، آمادگی دارد آیلت شاکد وزیر دادگستری از حزب خانه یهود را برای رقابت انتخاباتی بپذیرد و در این صورت، اگر شاکد تصمیم بگیرد که در انتخابات درون حزبی لیکود شرکت کند، در رأس فهرست لیکود برای انتخابات کنست آتی به جای نتانیاهو قرار خواهد داشت. به نظر من، لیکود او را به گرمی‌خواهد پذیرفت و وی می‌تواند نه تنها بر مری رگف بلکه بر تمام اعضا و وزرای حزب لیکود، فائق شود.
همچنین، وی پیش بینی کرد که اگر پس از انتخابات زود هنگام، وظیفه تشکیل حکومت، به نتانیاهو سپرده شود، نفتالی بنت رییس حزب خانه یهود، وزیر امور خارجه خواهد بود. نمی‌توان بدون توافق و تفاهم با احزاب کوچک درباره چیزهایی که لیکود به آنها خواهد رسید، به سمت انتخابات زود هنگام پیش رفت. وزیر دارایی به شرط حمایت علنی از لیکود می‌تواند در منصبش باقی بماند حتی اگر حزبش تنها به 4 کرسی دست یابد، همچنین وزیر امور خارجه هم با پایبندی به همین شرایط می‌تواند، در منصبش باقی بماند.
بیتان درباره رقابت بین آویگدور لیبرمن و نفتالی بنت بر سر پست وزارت امور خارجه احتمال داد که پست وزارت امور خارجه صرف نظر از تعداد کرسی های کسب شده، به بنت داده خواهد شد که البته این نیز مشروط به حمایت علنی وی از لیکود خواهد بود.
رییس سابق ائتلاف حکومتی علی رغم این سناریوها درباره ترکیب حکومت آتی عنوان کرد: تا زمانی که تنش امنیتی در جبهه غزه و جبهه شمالی وجود داشته باشد، به نظر نمی‌رسد، برای انتخابات زود هنگام شتابی وجود داشته باشد، اما با این حال ما به سمت انتخابات زود هنگام حرکت می‌کنیم و احتمالاً زمان آن، فوریه آینده خواهد بود.
 او در عین حال گفت که تصمیم یئیر لاپید رییس فراکسیون یش عاتید برای رأی دهی به قانون سربازی حریدی‌ها، اقدامی غیر هوشمندانه است.(1)
سخنان بیتان در حالی مطرح شد که بعد از آن، نتانیاهو، در روز یکشنبه 17 تیر اعلام کرد که ائتلاف کنونی را حفظ می‌کند و تا پایان مدت قانونی، حکومت را ادامه خواهد داد.(2)


2- احتمال ریاست بنی گانتص بر اتحاد صهیونیستی و ورود گابی اشکنازی به عرصه سیاست
پس از سخنان تصیپی لیونی رییس حزب هاتنوعا که یکی از شرکای حزب «اتحاد صهیونیستی» با حضور حزب کارگر محسوب می‌شود، گمانه زنی‌ها درباره ورود بنی گانتص رییس سابق ستاد کل ارتش به این اتحاد و یا اصولاً تداوم این شراکت بیشتر شده است.

نقشه حزبی جدید در رژیم صهیونیستی و تأثیر آن بر ایران

لیونی با توجه به تغییر اسحاق هرتصوگ از ریاست حزب کارگر و اتحاد صهیونیستی و انتخاب آوی گابای به عنوان رییس جدید حزب کارگر و تشکل شراکتی اتحاد صهیونیستی گفته بود که تنها در صورت ریاست خودش بر اتحاد صهیونیستی این شراکت، احتمال تداوم دارد. گفتنی است که چون آوی گابای خود، عضو کنست نیست، باید رییس جدیدی را برای آن برگزیند.(3)

نقشه حزبی جدید در رژیم صهیونیستی و تأثیر آن بر ایران

اما در این میان، طبق نظرسنجی انجام شده توسط روزنامه یدیعوت احرونوت در 13 تیر 97، اتحاد صهیونیستی به ریاست گانتص برای انتخابات آینده، 24 کرسی کسب می‌کند که این میزان در صورت ریاست گابای، به 10 کرسی می‌رسد و لیکود با 30 کرسی پیشتاز خواهد بود.
ولی بدون در نظر داشتن احتمال بالا، درصورت برگزاری انتخابات در شرایط کنونی، لیکود به ریاست نتانیاهو، 33 کرسی، یش عاتید به ریاست لاپید 18 کرسی و اتحاد صهیونیستی به ریاست گابای، 15 کرسی را به دست خواهد آورد. در همین حال، فهرست مشترک عربی به ریاست ایمن عوده، 12 کرسی، خانه یهود به ریاست نفتالی بنت، 7 کرسی، یهدوت هتوراه به ریاست لیتصمن 7 کرسی، کولانو به ریاست موشه کحلون 6 کرسی، میرتص به ریاست تامار زاندبرگ 6 کرسی، اسراییل خانه ما به ریاست لیبرمن 6 کرسی، شاس به ریاست آریه درعی 5 کرسی و حزب جدیدی به ریاست اورلی لوی اپیکاسیس، 5 کرسی را به دست خواهند آورد و در همین حال، حزب جدیدی به ریاست موشه یعلون، از حد آستانه کنست، عبور نخواهد کرد و وارد کنست نمی‌شود.

در صورتی که گانتص، با حزب جدید دیگری وارد ماجرا شود، نتیجه، به این ترتیب تغییر خواهد کرد: 29 کرسی برای لیکود، 15 کرسی برای یش عاتید، 14 کرسی برای حزب جدیدی به ریاست گانتص، 12 کرسی برای فهرست مشترک، 10 کرسی برای اتحاد صهیونیستی، 7 کرسی برای خانه یهود، 7 کرسی برای یهدوت هتوراه، 6 کرسی برای کولانو، 6 کرسی برای اسراییل خانه ما، 5 کرسی برای شاس، 5 کرسی برای میرتص و 4 کرسی برای حزب جدیدی به ریاست اورلی لوی اپیکاسیس.(4)

همچنین خبرهایی درباره ورود گابی اشکنازی رییس سابق ستاد ارتش، مطرح می‌شود. طبق نظرسنجی سایت واللا، یک حزب ائتلافی با حضور یئیر لاپید رییس یش عاتید، موشه کحلون رییس کولانو و گابی اشکنازی رییس سابق ستاد، 29 کرسی کنست را از آن خود کرده و بعد از لیکود در رده دوم خواهد بود و در این صورت، اتخاد صهیونیستی، تنها 8 کرسی به دست خواهد آورد. البته اگر، اشکنازی با یک حزب جدید و مستقل وارد میدان شود، تنها 6 کرسی به دست خواهد آورد که در مقایسه با نتایج بنی گانتص، این نتیجه بسیار ضعیف است.(5)

3- تحلیل سخنان بیتان:
گوینده خبر اول، به عنوان رییس سابق ائتلاف حکومتی، در فاصله نزدیکی نسبت به تحولات داخلی ائتلاف قرار دارد و اگر قضیه مربوط به اتهامات مالی وی نبود و این نگرانی وجود نداشت که ممکن است چنین اتهاماتی همزمان با پرونده‌های مطرح علیه نتانیاهو، به لیکود ضربه بزند، وی در منصب خود باقی مانده بود. به هرحال در سخنان بیتان (علی رغم تکذیب تلویحی روز بعد آن توسط نتانیاهو) چند نکته وجود دارد:
احتمال برگزاری انتخابات زود هنگام بسیار زیاد است و احتمالاً تا فوریه آینده انجام خواهد شد.
دلایل برگزاری انتخابات زود هنگام را می‌توان سلسله عوامل زیر دانست:
الف- قانون سربازی حریدی‌ها به هدف جذب نیروی بیشتر در ارتش از میان حریدی‌ها به طوری که در مرحله اول به مدت دو سال، 3 هزار نفر از دانش آموزان مدارس دینی جذب ارتش شده و 600 هزار نفر نیز برای خدمت مدنی داوطلب خواهند شد. در این مدت، مجازات اقتصادی برای مدارس دینی درصورت انجام ندادن حداقل‌ها وضع نخواهد شد که البته با گذشت این دوره، مجازات‌ها، اعمال می‌شود. در این رابطه می‌توان، قدرت تأثیرگذاری احزاب حریدی را در تشکیل یا عدم تداوم ائتلاف‌های حکومتی مشاهده نمود.(6)

هرچند که این قانون که در خوانش اول کنست، تصویب شده و احتمال تغییراتی در آن می‌رود؛ باعث جبهه‌گیری و مواضع تند حریدی‌ها شده است، اما عموم مردم به آن نظر مثبتی دارند به طوری که 71 درصد افکار عمومی، حمایت خود را از آن اعلام کرده‌اند.(7)
حریدی‌ها تهدید کرده‌اند که در صورت تصویب این قانون در خوانش‌های سه گانه، از ائتلاف خارج خواهند شد این در حالی است که خبرهایی نیز درباره توافق‌های نتانیاهو با این احزاب درباره جلو انداختن موعد انتخابات و برگزاری انتخابات زود هنگام وجود دارد.(8)

ب- پرونده‌های فساد نتانیاهو، وضعیت تحقیقات به ویژه درباره پرونده‌های مربوط به اخذ رشوه و هدایای گران بها، می‌تواند عامل مهمی در برگزاری انتخابات زود هنگام باشد.
وجود تهدید امنیتی در شمال، مسأله مهمی در مسیر بازی‌های قدرت داخلی در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی است به عبارت دیگر، طرح تهدید ایران در سوریه از سوی نتانیاهو و رسانه‌ها، تا حدود زیادی، خیال وی را از کشمکش‌های داخلی آسوده کرده و وی می‌تواند با تأمل بیشتری درباره نحوه ائتلاف‌های حزبی و تشکیل حکومت آینده، تصمیم‌گیری کند و حرکت‌های بهتری در این زمینه داشته باشد.
درباره نخست وزیر و چینش وزرای آتی چند احتمال در سخنان بیتان وجود دارد:
1- مأمور ائتلاف حکومتی آتی نتانیاهو خواهد بود. این در صورتی است که روند پرونده‌های مطرح شده علیه وی، اجازه چنین اقدامی را برای نتانیاهو فراهم کند و به عبارت دیگر، محکومیتی علیه وی وجود نداشته باشد.

2- درصورت پیوستن شاکد به لیکود، وی به جای نتانیاهو، سر لیست لیکود و مأمور تشکیل حکومت آتی خواهد بود. البته شاید بتوان این موضوع را محل تأمل دانست و نظر شخصی بیتان قلمداد کرد زیرا گذر از افرادی چون سعار و یسراییل کاتص در انتخابات درون حزبی لیکود که قرار است در اوایل سال 2019 برگزار شود، کار راحتی نیست.

علاوه بر این احتمالات، می‌توان احتمال بعدی را نیز در نظر گرفت:
3- درصورت خروج نتانیاهو از لیکود و نپیوستن آیلت شاکد به آن، این حزب محتاج یک شخصیت کاریزماتیک خواهد بود که البته شاید با حضور گدعون سعار، چنین نقیصه‌ای برطرف شود.

4- پیامدهای نقشه جدید قدرت داخلی برای ایران و فلسطینی‌ها
- اگر نتانیاهو همچنان زمامدار حکومت آتی باشد، در آن صورت، بنت احتمالاً وزیر امور خارجه آتی رژیم اسراییل خواهد بود. سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در این حالت، به مراتب تهاجمی‌تر و خصمانه‌تر علیه ایران خواهد بود و باید انتظار ناآرامی‌های داخلی و بروز تنگناهای خارجی زیادی را علیه ایران داشت و در این میان، با انتصاب نیتصان آلون به ریاست بخش ایران در ستاد کل ارتش رژیم اسراییل، هماهنگی‌های بیشتری میان آنان رخ خواهد داد و دستگاه سیاست خارجی این رژیم فعالیت منسجم‌تر و قوی‌تری خواهد داشت.

- چنانچه آیلت شاکد با پیوستن به لیکود به جای نتانیاهو قرار بگیرد، همان احتمال یعنی وزارت خارجه بنت با توجه به سابقه هم حزبی بودن آنان در سابق، به قوت خود باقی است، همچنانکه می‌توان همین احتمال را برای جانشینان دیگر نتانیاهو از حزب لیکود، مطرح دانست. البته ممکن است.

- اگرچه ورود نظامیان به صحنه سیاست، در رژیم اسراییل، بسیار مسبوق به سابقه است ولی در شرایط فعلی، به نظر می‌رسد که ورود بنی گانتص به عرصه سیاسی، گامی در راستای نظامی ‌کردن هرچه بیشتر عرصه سیاست و تأیید تصمیم‌های مبتنی بر شدت عمل از سوی معارضه (در صورت ریاست وی بر اتحاد صهیونیستی یا وارد نشدن به حکومت) یا در نقش شرکای ائتلافی (در صورت ورود به ائتلاف حکومتی) است. در همین زمینه، نظرسنجی‌های انجام شده نیز مؤید مطالبه افکار عمومی برای کسب پیروزی‌های قاطع در مواجهه‌های آتی با حزب الله یا فلسطینی‌هاست به طوری که طبق نظرسنجی انجام شده توسط باشگاه خاورمیانه و طرح پیروزی اسراییل «منتدى الشرق الأوسط وخطة الانتصار الإسرائيلي»، 65 درصد از یهودیان در اسراییل معتقدند که در راستای پایان دادن به نزاع، باید در مواجهه‌های نظامی، پیروزی قطعی در برابر فلسطینی‌ها به دست آورد.(9)
چنین امری با شدت عمل بیشتر نظامی محقق خواهد شد زیرا حریف نیز، بسته به شرایط، ممکن است سطح درگیری‌های احتمالی خود را بالاتر ببرد.

نتیجه‌گیری
با توجه به قوت گرفتن احتمال از میان رفتن ائتلاف حکومتی با احتمال تصویب قانون جدید سربازی حریدی‌ها، گمانه زنی‌هایی درباره ترکیب حکومت و ائتلاف آتی، صورت گرفته است که در این میان، دیوید بیتان رییس سابق ائتلاف حکومتی، سناریوهایی را مطرح نموده است. در سخنان او که هرچند در تعارض با سخنان روز بعد نتانیاهو پیرامون تلاش او برای حفظ ائتلاف فعلی است، نکاتی چند قابل ملاحظه است:
اول اینکه احتمال برگزاری انتخابات زود هنگام را در فوریه آتی مطرح نموده، دوم اینکه احتمالاً پست وزارت خارجه برای بنت است. سوم اینکه نسبت به جذب شاکد در حزب لیکود، چراغ سبز نشان داده است.
شاید ورود افرادی همانند گانتص و اشکنازی بتواند پوشش داخلی را برای رویکردهای نظامی‌تر در داخل یا خارج حکومت فراهم کند و در صورت نخست وزیری آیلت شاکد، نداشتن صبغه نظامی او را به نوعی جبران نماید.
به علاوه، اگرچه می‌توان این احتمال را قوی دانست که نتانیاهو می‌تواند همچون بحران‌های سابق، این بحران را نیز مدیریت کرده و تا زمان اعلام کیفر خواست قطعی از سوی پلیس یا حتی زمان صدور حکم دادگاه، ائتلاف کنونی را حفظ نماید اما با توجه به نظرسنجی انجام شده درباره ورود بنی گانتص و گابی اشکنازی به عرصه سیاسی و جایگاه احزاب دیگر، می‌توان گفت که حکومت آتی، (چه با انتخابات زود هنگام و چه طی شدن دوره این حکومت) سیاست خارجی رژیم صهیونیستی، جنبه تهاجمی‌تری علیه ایران با تأکید بر دکترین اختاپوس بنت و حصول اجماع بیشتر در میان افکار عمومی صهیونیستی، جنبه نظامی گرایانه‌تری علیه فلسطینی‌ها و حزب الله خواهد داشت. و اگرچه ممکن است در صورت رفتن نتانیاهو، این امر به منزله فرصتی برای ایران و محور مقاومت محسوب شود ولی چینش وقایع، از هم اکنون هشدار می‌دهد که نباید به این موضوع دلخوش نمود و باید آماده تحولات سختی در مرحله آتی بود.

*کارشناس ارشد حوزه مطالعاتی رژیم صهیونیستی در موسسه ندا

پی‌نوشت‌ها
1- بيتان يرجح انتخابات مبكرة للكنيست في شباط، 07/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/07/07/%D8%A8%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%8A%D8%B1%D8%AC%D8%AD-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%A8%D9%83%D8%B1%D8%A9-%D9%84%D9%84%D9%83%D9%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-%D9%81%D9%8A-%D8%B4%D8%A8%D8%A7%D8%B7-
2- نتنياهو يتمسك بائتلاف حكومته والاستطلاعات تظهر تفوقه، 08/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/07/08/-%D9%86%D8%AA%D9%86%D9%8A%D8%A7%D9%87%D9%88-%D9%8A%D8%AA%D9%85%D8%B3%D9%83-%D8%A8%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%AD%D9%83%D9%88%D9%85%D8%AA%D9%87-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B8%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D9%81%D9%88%D9%82%D9%87
3- ليفني تشترط استمرار شراكة "الحركة" و"العمل" بترؤس المعارضة، 25/06/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/06/25/%D9%84%D9%8A%D9%81%D9%86%D9%8A-%D8%AA%D8%B4%D8%AA%D8%B1%D8%B7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%83%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D9%88-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%AA%D8%B1%D8%A4%D8%B3-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D8%B6%D8%A9
4- استطلاع: "المعسكر الصهيوني" برئاسة غانتس يحصل على 24 مقعدا، 04/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%B1/2018/07/04/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9--%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B9%D8%B3%D9%83%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%B5%D9%87%D9%8A%D9%88%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D8%A6%D8%A7%D8%B3%D8%A9-%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B3-%D9%8A%D8%AD%D8%B5%D9%84-%D8%B9%D9%84%D9%89-24-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%D8%A7
5- نتنياهو يتمسك بائتلاف حكومته والاستطلاعات تظهر تفوقه، 08/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/07/08/-%D9%86%D8%AA%D9%86%D9%8A%D8%A7%D9%87%D9%88-%D9%8A%D8%AA%D9%85%D8%B3%D9%83-%D8%A8%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%AD%D9%83%D9%88%D9%85%D8%AA%D9%87-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B8%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D9%81%D9%88%D9%82%D9%87
6- الحكومة تصادق على مشروع قانون تجنيد "الحريديم"، 01/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/07/01/%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%83%D9%88%D9%85%D8%A9-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D9%86%D9%8A%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B1%D9%8A%D8%AF%D9%8A%D9%85-
7- استطلاع: "المعسكر الصهيوني" برئاسة غانتس يحصل على 24 مقعدا، 04/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%B1/2018/07/04/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9--%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B9%D8%B3%D9%83%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%B5%D9%87%D9%8A%D9%88%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D8%A6%D8%A7%D8%B3%D8%A9-%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B3-%D9%8A%D8%AD%D8%B5%D9%84-%D8%B9%D9%84%D9%89-24-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%D8%A7
8- المصادقة على قانون التجنيد ونواب المشتركة يتغيبون عن التصويت، 03/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/07/03/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82%D8%A9-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AC%D9%86%D9%8A%D8%AF-%D9%88%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%83-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D9%8A%D8%AA%D8%BA%D9%8A%D8%A8%D9%88%D9%86-%D8%B9%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B5%D9%88%D9%8A%D8%AA
9- استطلاع: غالبية يهودية تعتقد بالحل العسكري مع الفلسطينيين، 02/07/2018:
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%B1/ 2018/07/02/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9-%D8%BA%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%8A%D8%A9-%D9%8A%D9%87%D9%88%D8%AF%D9%8A%D8%A9-%D8%AA%D8%B9%D8%AA%D9%82%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B3%D9%83%D8%B1%D9%8A-%D9%85%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%8A%D9%86نام:
ایمیل:
* نظر: