آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
فاطمه کاظمی


چکیده
مقامات رژیم صهیونیستی طبق معمول بر لزوم مقابله با راهپیمایی بازگشت تأکید نمودند و حماس را مسئول اوضاع نوار غزه برشمردند. در همین راستا دادگاه عالی رژیم صهیونیستی، تیراندازی ارتش اسرائیل به سمت تظاهر کنندگان فلسطینی را امری قانونی اعلام کرد. از سوی دیگر مقامات این رژیم بر لزوم بازگشت به سیاست ترور رهبران مقاومت فلسطین برای مقابله با خسارت‌های راهپیمایی بازگشت تأکید نمودند. مسئله دیگری که از سوی مقامات رژیم صهیونیستی مطرح شد، مربوط به سوء استفاده از وضعیت نابسامان جنبش حماس و رسیدن به توافق با این جنبش بود ضمن اینکه بر این مسئله تأکید شد که از طریق آتش بس هم به جنبش حماس اجازه داده نمی‌شود که به تقویت قدرت نظامی خود به خصوص در زمینه ساخت تونل و موشک بپردازد. بعد از بمباران پایگاه‌های نظامی غزه و تخریب تونل و تبادل حملات موشکی بین اسرائیل و غزه در تاریخ 8 خرداد 1397، مقامات رژیم صهیونیستی از امکان تشدید درگیری در جنوب خبر دادند و بر این مسئله تأکید کردند که اسرائیل به دنبال تشدید درگیری نیست اما با قاطعیت به هر گونه حمله موشکی از سمت غزه پاسخ می‌دهد. گزارش حاضر با فرض اینکه مقامات رژیم صهیونیستی در صدد مقابله جدی با مقاومت مردم فلسطین در نوار غزه هستند. به بررسی مهم‌ترین نکات وارده در اظهار نظرهای مقامات رژیم صهیونیستی در مورد راهپیمایی بازگشت از جمعه هشتم تا نهم (28/02/1397 تا 09/03/1397 برابر با 18/05/2018 تا 30/05/2018( می پردازد.

مقدمه
راهپیمایی‌های بازگشت از 30 مارس 2018 به مناسبت «روز زمین» در نوار غزه آغاز و هر هفته برگزار می‌شود، اوج این راهپیمایی‌ها تظاهرات روز دوشنبه و سه‌شنبه 14 و 15 می (24 و 25 اردیبهشت 1397) در نوار غزه و کرانه باختری بود که همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در قدس و در هفتادمین سالگرد روز نکبت به صورت گسترده برگزار شد. در تظاهرات این روز 65 فلسطینی شهید و بیش از 3000 نفر زخمی(1) شدند. راهپیمایی جمعه هشتم تحت عنوان «راهپیمایی وفاداری به شهدا و مجروحان» برگزار شد که طی آن 56 فلسطینی زخمی شدند.(2) نهمین جمعه تظاهرات بزرگ بازگشت نیز تحت عنوان «به رغم محاصره ادامه می‌دهیم» برگزار شد. نظامیان رژیم صهیونیستی اقدام به شلیک گسترده گاز اشک‌آور و تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان فلسطینی کردند. در تظاهرات جمعه نهم 109 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی زخمی شده و شماری هم بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور دچار خفگی شدند.(3) از ابتدای راهپیمایی‌های بازگشت تا تاریخ 29 می 2018 (8 خرداد 1397) نیز آمار کلی شهدای فلسطینی به 126 شهید و بیش از 13 هزار زخمی رسید.(4)
در این گزارش با فرض اینکه مقامات رژیم صهیونیستی در صدد مقابله جدی با مقاومت مردم فلسطین در نوار غزه هستند به بررسی مهم‌ترین نکات وارده در اظهار نظرهای مقامات رژیم صهیونیستی در مورد راهپیمایی بازگشت از جمعه هشتم تا نهم (28/02/1397 تا 09/03/1397 برابر با 18/05/2018 تا 30/05/2018) می پردازیم.

1- مهم‌ترین نکات وارده در اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی
از مهم‌ترین نکات وارده در اظهار نظرهای مقامات رژیم صهیونیستی در مورد راهپیمایی بازگشت از جمعه هشتم تا نهم (28/02/1397 تا 09/03/1397 برابر با 18/05/2018 تا 30/05/2018 می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1-1- ترور مقامات حماس در واکنش به بادبادک‌های آتش زا
طبق گزارش کانال 7 عبری، «موتی یوگاف»، عضو کنست رژیم صهیونیستی و از اعضای حزب «خانه یهود» از حکومت و ارتش اسرائیل خواست که به سیاست ترور رهبران حماس در غزه بازگردند. وی حماس را مسئول اوضاع نوار غزه برشمرد و تنها راه مقابله با بادبادک‌های آتش‌زا را ترور مقامات حماس برشمرد.(5) گلعاد اردان، وزیر امنیت اسرائیل نیز خواستار در پیش گرفتن سیاست ترور رهبران مقاومت شد.(6)

1-2- انتقاد شدید از اتحادیه اروپا
 اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه 22 می 2018 (1خرداد 1397) از برخورد پلیس اسرائیل با تظاهرکنندگان فلسطینی در داخل سرزمین‌های اشغالی انتقاد کرد. در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا، «یوفال اشتاینتز»، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی به شدت از این اتحادیه انتقاد کرد و در اظهارات رادیویی خود خطاب به اتحادیه اروپا گفت: بروید به جهنم. وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا چاپلوسی ایران را می‌کند و مانع تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌شود.(7)

1-3- حمایت دادگاه عالی اسرائیل از تیراندازی ارتش به سمت تظاهر کنندگان فلسطینی
«ایستر هیوت»، Esther Hayut رئیس دادگاه عالی رژیم صهیونیستی درخواست مراکز حقوقی برای جلوگیری از تیراندازی نظامیان اسرائیلی به سمت تظاهر کنندگان فلسطینی در نوار غزه را رد کرد.(8) دادگاه عالی اسرائیل با اشاره به اینکه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در راهپیمایی بازگشت، خطری جدی برای نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست به شمار می‌روند، تأکید کرد که ارتش اسرائیلی به شیوه‌ای کاملاً قانونی به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی می‌کند.(9) این در حالی است که تظاهرات‌کنندگان فلسطینی کاملاً غیرمسلح بوده و صدها متر از نظامیان مسلح اسرائیلی فاصله دارند.

1-4- ادعای حمایت از ساکنان نوار غزه
«اویگدور لیبرمن»، وزیر دفاع اسرائیل مدعی شد که اسرائیل به دنبال انجام برخی اقدامات مدنی برای کمک به ساکنان نوار غزه است اما به جزئیات این اقدامات اشاره نکرد. وی خاطر نشان کرد: خشم نوار غزه ناشی از وضعیت بد انسانی نوار غزه است به همین دلیل بایستی به ساکنان نوار غزه اجازه دهیم که بخورند و بنوشند. هیچ دولتی موافق نیست که آب، برق و شغل اهالی غزه را فراهم نماید ما بارها با چند دولت وارد مذاکره شدیم اما به جایی نرسیدیم. وی با بیان اینکه حماس آماده خلع سلاح و محو نابودی اسرائیل از سند رسمی خود نیست تأکید کرد: حماس نمی‌خواهد از حق بازگشت عقب‌نشینی کند؛ به همین دلیل تظاهرات مرزهای نوار غزه تحت عنوان نابودی اسرائیل و بازگشت آوارگان صورت گرفت.(10)

1-5- سوء استفاده از وضعیت غزه برای رسیدن به توافق با حماس
«دورن الموج»، سرتیپ ذخیره و فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه جنوبی در گفتگو با روزنامه معاریو خواستار استفاده از وضعیت نابسامان جنبش حماس و رسیدن به توافق با این جنبش شد. وی مدعی شد که جنبش حماس از برگزاری راهپیمایی‌های بازگشت به هیچ دستاوردی نرسیده و از مشکلات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی رنج می‌برد، بنابراین از آنجا که حماس در یک مرحله سخت به سر می‌برد و روزانه به اسرائیل نیاز دارد مقامات اسرائیل می‌بایست از این وضعیت برای رسیدن به آتش بس 10 الی 15 ساله بهره جویند. وی تصریح کرد: اسرائیل می‌تواند از طریق مصر یا تشکیلات خودگردان و آمریکا به این توافق دست یابد.(11)

در همین راستا «یوم توف سامیه»، یکی از فرماندهان سابق ارتش اسرائیل در منطقه جنوبی تأکید کرد: مشکل حماس عدم وجود استراتژی بلند مدت است و حماس اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد؛ زیرا استراتژی حماس، نابودی اسرائیل باقی خواهد ماند. با این حال اسرائیل جایگزینی به جز آتش بس ندارد و در این برهه زمانی اسرائیل بایستی اجساد سربازان اسرائیلی و نیز اسرای اسرائیلی در نوار غزه را آزاد نماید.(12)

1-6- تخریب تونل و تأکید بر شکست پروژه نظامی حماس
بعد از بمباران چند پایگاه در نوار غزه از سوی جنگنده‌های اسرائیلی در 23 می 2018 (2 خرداد 1397)، لیبرمن، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی با اشاره به تخریب تونل دیگری از تونل‌های غزه از جنبش حماس خواست که به شکست پروژه نظامی خود اعتراف نماید و به بهبود زندگی اهالی نوار غزه بپردازد. مقامات اسرائیل بار دیگر حماس را مسئول حوادث نوار غزه برشمردند و خاطرنشان کردند هر درگیری و خشونتی که در غزه به وقوع می‌پیوندد، مسئولیت آن بر عهده حماس است.(13)
روز سه‌شنبه 8 خرداد 1397 نیز ارتش اسرائیل از آمادگی ارتش برای سناریوهای متعدد خبر داد و مدعی شد که 30 پایگاه نظامی در غزه را بمباران کرده و چند تونل را تخریب نموده است.(14)

1-7- مقابله با قدرت نظامی حماس
طبق گزارش سایت عبری «روتر»، نفتالی بنت، وزیر آموزش رژیم صهیونیستی بر موضع‌گیری اسرائیل مبنی بر اینکه اجازه نمی‌دهد که جنبش حماس به تقویت قدرت نظامی خود در نوار غزه بپردازد تأکید کرد. وی خاطرنشان کرد: از طریق آتش بس هم به جنبش حماس اجازه نمی‌دهیم که تقویت قدرت نظامی خود به خصوص در زمینه ساخت تونل و موشک بپردازد و در صورت لزوم برای مقابله با وقوع فاجعه در آینده آماده درگیری با حماس هستیم. از سوی دیگر بنت بر ساخت دیوار مانع ضد تونل در مرزهای نوار غزه تأکید کرد و خاطرنشان کرد که سطح امنیت شهرک‌نشینان در اطراف نوار غزه نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است.(15)

1-8- مقابله جدی با هر گونه حمله موشکی از سمت غزه
گردان‌های قسام و سرایا القدس روز سه‌شنبه 8 خرداد 1397 مسئولیت عملیات موشکی علیه اهداف نظامی و شهرک‌های صهیونیست نشین اطراف نوار غزه را بر عهده گرفتند و آن را واکنشی در برابر تجاوزات اخیر اسرائیل علیه ملت فلسطین برشمردند.(16) در همین راستا آیلت شاکید در گفتگو با رادیو جنوب رژیم صهیونیستی خواستار اشغال نوار غزه برای مقابله با حماس شد.(17) در جلسه کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در 8 خرداد 1397 مقامات رژیم صهیونیستی بر استمرار تجاوزات علیه نوار غزه به بهانه حملات موشکی مقاومت فلسطین به شهرک‌های اسرائیل تأکید کردند. لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل تصریح کرد که هر نقطه‌ای که از آنجا تیراندازی شود هدف مشروعی برای حملات نیروی هوایی اسرائیل محسوب خواهد شد. نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز تأکید کرد: با قاطعیت به حملات موشکی نوار غزه پاسخ می‌دهیم، افرادی که شهرک‌های جنوب را بمباران کردند بهای سنگینی را خواهند پرداخت.(18) گلعاد اردان، وزیر امنیت اسرائیل نیز گفت: امکان تشدید درگیری در جنوب وجود دارد، درست است که ما به دنبال تشدید درگیری نیستیم اما نمی‌دانیم که آیا جنبش جهاد و حماس به دنبال تشدید درگیری هستند یا خیر.(19) رونین ملینس، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز ایران را متهم کرد که پشت پرده درگیری‌های غزه با اسرائیل قرار دارد.(20)

1-9- سناریوهای احتمالی رژیم صهیونیستی در غزه
همان طور که اشاره شد مقامات رژیم صهیونیستی مدعی شدند که به دنبال تشدید درگیری در نوار غزه نیستند اما با هر گونه حمله موشکی از سمت غزه نیز مقابله خواهند کرد. در همین راستا «یوسی میلمان»، تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی در روزنامه عبری معاریو، سه سناریو در مورد تحولات جبهه جنوبی ارائه داد. این سه سناریو عبارت است از:
1- حمله نیروی هوایی اسرائیل به نوار غزه به صورت گسترده که این حمله در روز سه‌شنبه 8 خرداد 1397 محقق شد.

2- مقابله نظامی حماس در برابر حملات اسرائیل که این امر منتهی به جنگ می‌شود.

3- بعد از تحقق سناریوی اول دو طرف بر سر آتش بس کوتاه مدت به توافق می‌رسند و به دنبال آن تبادل اسرا و بازسازی اقتصادی نوار غزه با مشارکت مصر، اتحادیه اروپا، آمریکا و تشکیلات خودگردان آغاز خواهد شد.(21)

2- نتیجه‌گیری
از مهم‌ترین برنامه‌ها و نکات وارده در اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
·    قانونی جلوه دادن سرکوب تظاهرات فلسطینیان از طریق دادگاه عالی رژیم صهیونیستی و با این بهانه که تظاهر کنندگان فلسطینی، تهدیدی جدی برای شهرک نشینان اسرائیل محسوب می‌شوند این در حالی است که تظاهر کنندگان فلسطینی غیر مسلح هستند.
·    ترور مقامات جنبش حماس در واکنش به تظاهرات فلسطینیان
·    سوء استفاده از وضعیت غزه برای رسیدن به توافق با حماس و رسیدن به آتش بس 10 الی 15 ساله.
·    تلاش برای خلع سلاح حماس در صورت رسیدن به توافق
·    مقابله با تقویت قدرت نظامی حماس به خصوص در زمینه ساخت تونل و موشک
·    تلاش برای کشف و تخریب تونل و مقابله جدی با هر گونه اقدامات حماس علیه اسرائیل.
·    احتمال تشدید درگیری در جنوب و تأکید بر این مسئله که اسرائیل به دنبال تشدید درگیری نیست اما با قاطعیت به هر گونه حمله موشکی از سمت غزه پاسخ می‌دهد.

*دانش آموخته دکتری زبان و ادبیات عربی و پژوهشگر موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی علمی ندا

پی‌نوشت‌ها
- ارتفاع عدد شهداء مجزرة غزة إلى 65 شهيدا، عربی 21، 19/5/2018:
https://arabi21.com/story/1095074/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%B9%D8%AF%D8%AF-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%A1-%D9%85%D8%AC%D8%B2%D8%B1%D8%A9-%D8%BA%D8%B2%D8%A9-%D8%A5%D9%84%D9%89-65-%D8%B4%D9%87%D9%8A%D8%AF%D8%A7
2- عبد الرحيم الريماوي، علاء المشهراوي، 56جريحاً في الجمعة الثامنة لمسيرة العودة بغزة، الاتحاد، 19/5/2018:
http://www.alittihad.ae/details.php?id=38301&y=2018
3- جمعة "مستمرون رغم الحصار".. عشرات الإصابات شرق القطاع، المرکز الفلسطینی للاعلام: 25/5/2018:
https://www.palinfo.com/news/2018/5/25/%D8%AC%D9%85%D8%B9%D8%A9-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%D8%BA%D9%85-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B5%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B5%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D9%82-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B9
4- استشهاد جريح يرفع حصيلة شهداء "العودة" إلى 126 بغزة، المرکز الفلسطینی للاعلام: 28/5/2018:
https://www.palinfo.com/news/2018/5/28/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%AC%D8%B1%D9%8A%D8%AD-%D9%8A%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AD%D8%B5%D9%8A%D9%84%D8%A9-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%A1-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%88%D8%AF%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D9%89-126-%D8%A8%D8%BA%D8%B2%D8%A9
5- عضو كنيست يطالب بتصفية قادة حماس رداً على الطائرات الورقية، سما نیوز، 25/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/337767/%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D9%83%D9%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-%D9%8A%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%A8%D8%AA%D8%B5%D9%81%D9%8A%D8%A9-%D9%82%D8%A7%D8%AF%D8%A9-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%A7%D9%84%D8%B7%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B1%D9%82%D9%8A%D8%A9
6- جيش الاحتلال: الرد سيتضاعف ودعوات لعودة الاغتيالات، معا، 29/5/2018:
https://www.maannews.net/Content.aspx?id=950884
7- وزير إسرائيلي يشن هجوما على الاتحاد الأوروبي: "اذهبوا إلى ألف ألف جحيم، سما نیوز، 23/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/337552/%D9%88%D8%B2%D9%8A%D8%B1-%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A-%D9%8A%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%AC%D9%88%D9%85%D8%A7-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D8%A3%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%8A-%D8%A7%D8%B0%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%A7-%D8%A5%D9%84%D9%89-%D8%A3%D9%84%D9%81-%D8%A3%D9%84%D9%81-%D8%AC%D8%AD%D9%8A%D9%85
8- المحكمة العليا الإسرائيلية تشرعن قتل المتظاهرين العزل في غزة، سما نیوز، 25/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/337717/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%AD%D9%83%D9%85%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%84%D9%8A%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8
9- Yonah Jeremy Bob. jpost, 2018/5/24, https://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/High-Court-declares-IDF-conduct-on-Gaza-border-legal-558341
10- ليبرمان يزعم: "اسرائيل" سستخذ اجراءات لمساعدة سكان غزة، فلسطین الیوم، 18/5/2018:
https://paltoday.ps/ar/post/323429/%D9%84%D9%8A%D8%A8%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%8A%D8%B2%D8%B9%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D8%B3%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%B0-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%A1%D8%A7%D8%AA-%D9%84%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D8%A9-%D8%B3%D9%83%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B2%D8%A9
11- جنرال اسرائيلي يدعو لاستغلال " وضع حماس" و التوصل لاتفاق معها، سما نیوز، 19/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/337177/%D8%AC%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A-%D9%8A%D8%AF%D8%B9%D9%88-%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%BA%D9%84%D8%A7%D9%84--%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3--%D9%88-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%88%D8%B5%D9%84-%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82-%D9%85%D8%B9%D9%87%D8%A7
12- الجنرال "يوم توف سامية": حماس لا تستطيع الاعتراف باسرائيل ولن تعقد "تهدئة طويلة" معنا، سما نیوز، 24/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/337672/%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%84-%D9%8A%D9%88%D9%85-%D8%AA%D9%88%D9%81-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D9%8A%D8%A9-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D9%84%D8%A7-%D8%AA%D8%B3%D8%AA%D8%B7%D9%8A%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D9%88%D9%84%D9%86-%D8%AA%D8%B9%D9%82%D8%AF-%D8%AA%D9%87%D8%AF%D8%A6%D8%A9-%D8%B7%D9%88%D9%8A%D9%84%D8%A9-%D9%85%D8%B9%D9%86%D8%A7
13- بعد غارات غزة، ليبرمان يعلن أن مشروع حماس العسكري قد ’فشل’، تایمز اوف اسرائیل، 23/5/2018:
http://ar.timesofisrael.com/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%ba%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%ba%d8%b2%d8%a9%d8%8c-%d9%84%d9%8a%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%8a%d8%b9%d9%84%d9%86-%d8%a3%d9%86-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b9-%d8%ad%d9%85/
14- الاحتلال: قصفنا 30 هدفا ودمّرنا نفقا، معا، 29/05/2018:
https://www.maannews.net/Content.aspx?id=950856
15- نفتالي بانيت: لن نسمح لـ "حماس" تعزيز قدراتها العسكرية، فلسطین الیوم، 25/5/2018:
https://paltoday.ps/ar/post/323853/%D9%86%D9%81%D8%AA%D8%A7%D9%84%D9%8A-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%8A%D8%AA-%D9%84%D9%86-%D9%86%D8%B3%D9%85%D8%AD-%D9%84-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%AA%D8%B9%D8%B2%D9%8A%D8%B2-
16- السرايا والقسام تعلنان مسؤوليتهما المشتركة عن قصف المستوطنات الإسرائيلية، سما نیوز، 29/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338180/%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%8A%D8%A7-%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B3%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A4%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D8%B9%D9%86-%D9%82%D8%B5%D9%81-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A9
17- وزيرة اسرائيلية تدعو لاحتلال قطاع غزة للقضاء على حماس، سما نیوز، 29/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338150/%D9%88%D8%B2%D9%8A%D8%B1%D8%A9-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A9-%D8%AA%D8%AF%D8%B9%D9%88-%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B9-%D8%BA%D8%B2%D8%A9-%D9%84%D9%84%D9%82%D8%B6%D8%A7%D8%A1-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3
18- نتنياهو وليبرمان يهددان بالرد بقسوة على صواريخ غزة ويحملان حماس المسؤولية، سما نیوز، 29/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338121/%D9%86%D8%AA%D9%86%D9%8A%D8%A7%D9%87%D9%88-%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%A8%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%8A%D9%87%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D9%82%D8%B3%D9%88%D8%A9-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%B5%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%AE-%D8%BA%D8%B2%D8%A9-%D9%88%D9%8A%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D8%A4%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%A9
19- جيش الاحتلال: الرد سيتضاعف ودعوات لعودة الاغتيالات، معا، 29/5/2018:
https://www.maannews.net/Content.aspx?id=950884
20- الجيش الإسرائيلي يزعم : إيران تقف خلف التصعيد مع قطاع غزة ، سما نیوز، 29/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338183/%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%8A%D8%B4-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A-%D9%8A%D8%B2%D8%B9%D9%85-%D8%A5%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%82%D9%81-%D8%AE%D9%84%D9%81-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B5%D8%B9%D9%8A%D8%AF-%D9%85%D8%B9-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B9-%D8%BA%D8%B2%D8%A9
21- معاريف: 3 سيناريوهات إسرائيلية لمآلات التطورات الميدانية في غزة، سما نیوز، 29/5/2018:
http://samanews.ps/ar/post/338153/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%81-3-%D8%B3%D9%8A%D9%86%D8%A7%D8 %B1%D9%8A%D9%88%D9%87%D8%A7%D8%AA-%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A9-%D9%84%D9%85%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%8A%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9 %8A%D8%A9-%D9%81%D9%8A-%D8%BA%D8%B2%D8%A9
نام:
ایمیل:
* نظر: