آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
مریم پوتی


چکیده
وخامت حال محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، مقامات آمریکایی، اسرائیلی را بر آن داشته تا برای تعیین جانشین برای وی فرصت را از دست ندهند. در همین راستا می‌توان به سفر جیسون گرینبلات به منطقه را ذکر کرد آمریکایی‌ها گمان می‌کنند فلسطینی‌ها توان اداره خود را ندارند. نمونه دیگر سفرها و دیدارهای مخفیانه ماجد فرج با مایک پومپئو در واشنگتن و سفر وی به چند کشور عربی مهم است که نشانه نگرانی آمریکایی‌ها از زمان پسا عباس و ایجاد هرج و مرج در فلسطین و سرایت آن به رژیم صهیونیستی است. یواف مردخای هماهنگ کننده سابق فعالیت‌های رژیم اسرائیل در اراضی فلسطینی نیز با مقامات فلسطینی و سران چند کشور عربی دیدار مخفیانه‌ای داشته است.

مقدمه
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از ماه مارس تا کنون به دلایل مختلف چندین نوبت در بیمارستان بستری شد وی ظرف هفته دوم ماه مه 2018 سه بار در بیمارستان بستری شد. این مساله و سن 83 سال او باعث شده تا آمریکا و اسرائیل نگران هرج و مرج در فلسطین و مساله امنیتی خود باشند به همین خاطر برای تعیین جانشین برای او که همسو با آنان باشد تلاش می‌کنند. حال باید دید کانال‌های ارتباطی سری آمریکا و اسرائیل تا چه حد پیش می‌روند؟ در این گزارش فرض شده این کانال‌ها توانسته‌اند با مقامات فلسطینی و کشورهای پر نفوذ عربی ارتباط برقرار کنند.
دخالت‌های آمریکا برای تعیین جانشین مناسب:
دونالد ترامپ سعی دارد تا کسی را جانشین محمود عباس سازد که به نفع آمریکا و اسرائیل در منطقه کار کند. به گفته منابع آگاه آمریکایی‌ها ظرف هفته‌های اخیر سعی داشته‌اند تا کانال‌های گفتگو با برخی شخصیت‌های فلسطینی که به حزبی وابسته نیستند را باز کنند و در خصوص آینده با آنها مذاکره نمایند. زیرا این کانال‌ها پس از انتقال سفارت آمریکا به قدس و بعد از اینکه محمود عباس اعلام کرد آمریکا دیگر ناظر بر مذاکرات نیست، قطع شده بود. این مذاکرات تا آنجا پیش رفت که چندی پیش آمریکا جیسون گرینبلات، نماینده ویژه ترامپ را به منطقه فرستاد. هدف آمریکا از اعزام وی این است که به رهبران فلسطینی بگوید توان سیاسی لازم را برای اداره امور ندارند و از سویی تصمیم تشکیلات خودگردان مبنی بر مخالفت با آمریکا و کنار زدن آن مورد حمایت شدید جنبش حماس در غزه بوده است.(1)
از دیگر ارتباطات سری که آمریکایی‌ها با مسئولین فلسطینی داشته‌اند می‌توان به سفر ماجد فرج، رئیس دستگاه اطلاعات کل فلسطین در آوریل 2018 به آمریکا اشاره کرد که در آن وی با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته است. این دیدار در حالی برگزار شد که پومپئو کماکان مسند ریاست اطلاعات مرکزی آمریکا(سی آی ای) را بر عهده دارد. به گزارش روزنامه هاآرتص در این نشست درباره شناخت بیشتر از محمود عباس و تنی چند از مسئولین فلسطینی گفتگو شده است. یک مسئول فلسطینی گفته است دیدارهای امنیتی میان آمریکا و فلسطین همچنان ادامه دارد و این نوع دیدارها حتی با انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس و تحریم تشکیلات خودگردان با کنار زدن آمریکا از گفتگوها کماکان انجام می‌گیرد. در گزارش روزنامه عبری زبان هاآرتص آمده محور گفتگوهای ماجد فرج و پومپئو برگزاری شورای ملی فلسطین و وضعیت جسمانی محمود عباس بوده است. آمریکا نیز تمایل دارد تا پس از اینکه عباس منصب خود را ترک کرد در فلسطین ثبات برقرار باشد. این روزنامه عبری زبان همچنین به این موضوع اشاره دارد که دیدار فرج با پومپئو اولین دیدار نیست بلکه این دیدارها به روابط خوب این دو مسئول فلسطینی و آمریکایی باز می‌گردد. فرج همچنین در فراهم کردن زمینه برای دیدار مقامات آمریکایی از رام الله نقش مهمی داشته است. این روزنامه از قول مقامات فلسطینی اظهار می‌دارد که آمریکا و اسرائیل تحولات در عرصه فلسطین را از زاویه امنیت ملی مورد بررسی قرار می‌دهند. به همین خاطر برای هر دو طرف توضیح مواضع قبل از برگزاری شورای ملی فلسطین از یک سو و ورود پومپئو به وزارت خارجه آمریکا از سوی دیگر حایز اهمیت است.

این روزنامه عبری به این مساله اشاره می‌کند که زمانی که رکس تیلرسون می‌خواست منصب خود در وزارت خارجه را به پومپئو تحویل دهد گفت که پومپئو در امور خاورمیانه نقش دارد چند ساعت پس از اینکه مجلس سنای آمریکا به وی رأی مثبت داد، وی به خاورمیانه و سه کشور اردن، عربستان سعودی و اسرائیل سفر کرد. وی علاوه بر اینکه در سفر خود به مساله ایران پرداخته بود به گفته یک منبع آمریکایی وی در مورد مساله اسرائیل و فلسطین نیز گفتگو نموده است. اما در مورد این سفر پومپئو به خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا گزارشی منتشر نساخته است شاید این قضیه به اهمیت و سری بودن مذاکرات آن بازگردد.(2)

ارتباطات سری مقامات اسرائیلی با فلسطینی:
روزنامه صهیونیستی معاریو از فعالیت‌های امنیتی و سیاسی یواف مردخای هماهنگ کننده سابق فعالیت‌های رژیم اسرائیل در اراضی فلسطینی پرده برداشت و نوشت مردخای 54 ساله به خاطر پل ارتباطاتی که میان تل آویو و اعراب به ویژه فلسطینی‌ها داشته اخیراً یکی از مهمترین افسران ستاد ارتش اسرائیل شده است. این افسر به زبان عربی تسلط دارد و به تازگی به عنوان نماینده ویژه در زمینه برخی مسائل و پرونده‌های مهم در خاورمیانه از سوی بنیامین نتانیاهو، لیبرمن، ایزنکوت رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و یوسی کوهن رئیس موساد منصوب شده است. در این گزارش آمده یوسی کوهن، مردخای را موظف کرده برخی مأموریت‌ها و دیدارهای مخفی و سری را در چند کشور عربی انجام دهد. در این گزارش بدون هیچ گونه توضیح دیگری تأکید شده مردخای از پایتخت‌های کشورهای بزرگ عربی دیدار کرده که اکثر آنها سری و مخفیانه بوده است و مأموریت‌هایی از سوی دولت صهیونیستی، ارتش این رژیم، موساد و شاباک انجام داده.

بر اساس آنچه در گزارش این روزنامه آمده این افسر گاهی به عنوان فرستاده رژیم صهیونیستی و وزارت خارجه این رژیم با کشورهای اتحادیه اروپا در مسائل مربوط به قضیه فلسطین ارتباط برقرار کرده و نقش مهمی در هماهنگ ساختن مواضع این رژیم با واشنگتن داشته است. به ویژه با جراد کوشنر داماد ترامپ و مشاور اعظم وی و جیسون گرینبلات نماینده ویژه کاخ سفید در خاورمیانه رابطه داشته است. در این گزارش آمده در حال حاضر مردخای به یک عامل محوری در عرصه فلسطین بدل شده است و نقش کلیدی و مهمی در همکاری میان دستگاه امنیت اسرائیل و فلسطین بازی کرده و با مسئولین امنیتی در رام الله روابط شخصی محکمی دارد. در پایان این گزارش به مساله نقش مردخای در پرونده اسیران حماس در زندان و گرفتن تصمیمات مختلف از طریق اعمال فشار بر حماس و اسیران این جنبش در زندان‌های اسرائیل اشاره شده که ممانعت از دیدار اسیران با خانواده‌هایشان در زندان‌های اشغالگران، عدم ارسال دارو به زندان‌ها و درمان اسیران بیمار و ربودن رهبران حماس در کرانه باختری و استفاده از آن برای آزاد کردن اسیران اسرائیلی نزد حماس نمونه‌ای از آن است.(3)

دکتر مردخای کیدر، نویسنده و کارشناس امور عربی اسرائیلی در مقاله‌ای که درباره وضعیت جسمانی محمود عباس و پیش‌بینی‌های سیاسی آن در روزنامه اسرائیل الیوم نوشت به حضور چندین باره محمود عباس به بیمارستان و سن بالای 84 سال او گمانه زنی‌ها درباره جانشینی وی اشاره کرد. کیدر معتقد است رهبران فلسطینی در این خصوص به اجماع و اتفاق نظر نرسیده‌اند. وی پیش‌بینی کرد که تشکیلات خودگردان پس از فوت محمود عباس متلاشی می‌شود و سراسر کرانه باختری را دستخوش تحول می‌کند. وی از رژیم اشغالگر خواست تا آماده باشد و راه حلی برای جانشینی عباس بیابد و یا اینکه خود را آماده سازد تا برای هر شهر حکومت‌های محلی مستقلی تشکیل دهد. به گفته این کارشناس اسرائیلی کسی که برای جانشینی محمود عباس مناسب است و قدرت کافی دارد ماجد فرج می‌باشد زیرا بر دستگاه امنیت اشرافیت کافی دارد. اما به نظر می‌رسد وی نمی‌تواند جانشین عباس شود زیرا فلسطینی‌ها وی را هماهنگ با اسرائیل می‌دانند و در داخل فلسطین از حمایت‌های کافی برخوردار نیست.(4) 

جمع‌بندی:
گفته می‌شود محمود عباس دچار سرطان است و وضعیت خوبی ندارد بنا براین مساله جانشینی وی بیش از پیش مورد توجه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها قرار گرفته است. از جمله دیدارهای مخفیانه آمریکایی‌ها در این خصوص، سفر جیسون گرینبلات به منطقه و دیدارهای مخفیانه ماجد فرج با مایک پومپئو در واشنگتن و سفر وی به چند کشور عربی مهم است که نشانه نگرانی آمریکایی‌ها از زمان پسا عباس و ایجاد هرج و مرج در فلسطین و سرایت آن به رژیم صهیونیستی می‌باشد. صهیونیست‌ها نیز نگران هستند به همین خاطر دیواف مردخای هماهنگ کننده سابق فعالیت‌های رژیم اسرائیل در اراضی فلسطینی نیز با مقامات فلسطینی و سران چند کشور عربی دیدار مخفیانه‌ای داشته است تا فرد همسو با خود را به جای عباس بنشاند.

* دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فلسطین و پژوهشگر موسسه ندا

پی‌نوشت‌ها:  
- http://www.karamapress.com/arabic/?Action=ShowNews&ID=289743
2- https://www.amad.ps/ar/?Action=Details&ID=238437
3- https://www.amad.ps/ar/?Action=Details&ID=236909
4- https://www.amad.ps/ar/?Action=Details&ID=237152
نام:
ایمیل:
* نظر: