آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶
وحید مردانه
بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات
چکیده
مرکز بگین سادات از معدود اندیشکده‌های اسرائیلی است که نسبتاً دارای استانداردهای بین‌المللی لازم در اندیشه‌سازی و جهت دهی در برخی مسایل سیاسی-امنیتی بین نخبگان صهیونیستی است؛ هرچند اساساً ساختار تصمیم‌گیری در رژیم صهیونیستی به گونه‌ ایست که اندیشکده‌ها نقش بارزی در این فرآیند ندارند. مرکز بگین سادات به عنوان یکی از اندیشکده‌های مهم اسرائیلی که سال‌ها در مباحث مربوط به منافع مشترک و روابط راهبردی اسرائیل با سایر کشورها بویژه کشورهای محوری  متمرکز بوده، اکنون می­تواند در Plan B اسرائیلی‌ها در مباحث مربوط به همگرایی کشورهای منطقه با اسرائیل تأثیرگذار باشد. ضمن آنکه با توجه به جامعیت بدنه هیئت مدیره و کارشناسی مرکز بگین سادات و تمرکز ویژه آن بر مسال خاصی همچون منابع آب منطقه و روابط اسرائیل- هند و اسرائیل- ترکیه می‌توان بگین سادات را همچنان به عنوان یکی از اندیشکده‌های پیشرو در اندیشه‌سازی و تأثیرگذاری بر افکار نخبگان اسرائیل مد نظر قرار داد.

مقدمه
اندیشکده‌های کشورهای ایدئولوژیک اساساً نسبت به کشورهای غیر ایدئولوژیک در انزوای بیشتری قرار دارند. زیرا تصمیمات در این گونه کشورها بسیار حساس بوده و معمولاً تصمیم‌سازان آن جامعه کمتر برای مشورت‌های غیر رسمی بهاء قائل می‌شوند. البته این مساله باعث می‌شود تا انگیزه مسئولان و کارکنان این گونه اندیشکده‌ها بیشتر شود تا با رصد نقاط ضعف تصمیم‌سازان رسمی، شایستگی و توانایی خود را هر چه بیشتر به رخ آنان بکشند. از این رو با رصد چنین اندیشکده‌هایی می‌توان به نقاط تاریک سیاست‌های یک دولت ایدئولوگ پی برد.

سوال اینجاست که اندیشکده بگین سادات بیشتر در چه مواردی متمرکز بوده و فلسفه وجودی آن چگونه قابل تبیین است؟ از بررسی مجموع فعالیت‌های بگین سادات می‌توان به این درک رسید که بستر سازی برای شکل‌گیری روابط راهبردی بین کشورهای محوری با اسرائیل با تأکید بر آمریکا، اتحادیه اروپایی، ترکیه و هند در موضوعات کلان سیاسی- امنیتی، اقتصادی و حتی زیست محیطی در پوشش منافع مشترک، جزو کارویژه‌های قابل ذکر است.

بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

- معرفی کلی
«بگین- سادات» (Begin–Sadat) از ترکیب نام بگین (نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی) و انورسادات (رئیس جمهور پیشین مصر) شکل یافته است که یادآور انعقاد قرارداد کمپ دیوید است. مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات، اندیشکده‌ای است که به عنوان یکی از بخش‌های تحقیقاتی دپارتمان مطالعات سیاسی دانشگاه بار- ایلان اسرائیل به فعالیت می‌پردازد. در واقع مرکز مطالعات بگین- سادات تنها یکی از مراکز تحقیقاتی وابسته به دپارتمان مطالعات سیاسی دانشگاه بار- ایلان است که در سال 1993 توسط دکتر «توماس او هچت» (Thomas O Hecht)رهبر جامعه یهودیان کانادا تأسیس شده است.(1) تصویر این فرد، در روبرو، قابل مشاهده است.

فعالیت این مرکز که با نام BESA center  نیز شناخته می‌شود، عمدتاً بررسی مسائل امنیتی و صلح در خاورمیانه به ویژه سیاست خارجی و امنیت ملی اسرائیل است. موضوعاتی مانند: کنترل تسلیحات در خاورمیانه، روابط آمریکا و اسرائیل، نیروهای نظامی اسرائیل، منابع آبی خاورمیانه، صنایع نظامی، مواضع فلسطینیان در فرایند صلح، گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، تروریسم، افکار عمومی اسرائیل در مورد امنیت ملی، پیوندهای اسرائیل در مورد امنیت ملی، پیوندهای استراتژیک ترکیه و اسرائیل و نیروهای دفاعی اسرائیل در آینده، قرار دادن نتایج تحقیق در اختیار ناتو و غیره در دستور کار این مرکز قرار داشته است.(2)

از لحاظ تنوع محققان، کارشناسان این مرکز از برجسته‌ترین دانشمندان و نظامیان اسرائیلی هستند که در داخل و خارج اسرائیل شناخته شده‌اند. به عبارتی دیگر مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات علاوه بر محققان ارشد و همکار که اعضای اصلی آن را تشکیل می‌دهند، دارای دو هیأت بین‌المللی نیز می‌باشد. هیأت مشورتی علمی بین‌المللی (International Academic Advisory Board)  و هیأت مشورتی بین‌المللی  (International Advisory Board)که ریاست آن برعهده توماس او هچت است.(3)

بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

در 24 سال گذشته، مرکز بگین-سادات حدود 750 تحقیق اختصاصی شامل 25 کتاب را تولید کرده است که در ادامه، مهمترین عناوین آن ذکر میشود. همچنین تعداد 600 همایش و کنفرانس بینالمللی در موضوعات دفاعی و امنیتی برای متخصصان امور اطلاعاتی، سیاست خارجی، تجار، دانشگاهیان و سیاستمداران برگزار کرده است. شایان ذکر است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در 14 ژوئن 2009، سخنرانی تاریخی خود در پذیرش راه حل دو دولت را در مرکز بگین سادات انجام داد.(4)
1-1- انتقادات پیرامون مرکز بگین سادات
یکی از انتقاداتی که در اسرائیل بر مرکز بگین- سادات وارد میشود این است که مرکز مذکور بیشتر به گروه های راستگرا تمایل دارد و دیدگاه های آن اغلب از دریچه «نظامی محوری» است.(5)

1-2- جایگاه مرکز بگین سادات
در مجموع آنچه که در این سالها مورد تأکید ویژه مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات قرار گرفته است، دو موضوع عمده منابع آب خاورمیانه و روابط استراتژیک ترکیه و اسرائیل است که وقت و هزینه زیادی را از این مؤسسه مصروف به خود داشته است. همچنین این مرکز با اکثر مؤسسات تحقیقاتی دنیا از آنکارا تا واشنگتن و از لندن تا سئول در ارتباط بوده و همکاری نزدیکی را با آنها برقرار نموده است.(6) هرچند مرکز بگین سادات یک مرکز مطالعات جغرافیایی نیست اما این مرکز با توجه به تجربه مطالعاتی که در مورد منابع آب خاورمیانه (با هدف بهرهبرداری سیاسی) دارد میتواند یکی از اندیشکدههای صهیونیستی باشد که در Plan B اسرائیل در ایران در امتداد بحرانهای اقتصادی و معیشتی، مباحث جغرافیایی همچون بحران آب را دنبال کند. پیام ویدئویی نتانیاهو برای دعوت از ایرانیان برای دریافت مستقیم فناوری سیستم شیرین کردن آب و استفاده کشاورزان ایرانی از این تجربیات در همین راستا قابل تعریف است.

گفتنی است، دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا در گزارش 2014 خود با عنوان «جهان به سمت اندیشکده ها»1، مرکز بگین سادات در بین اندیشکده های برتر غرب آسیا و شمال آفریقا در رتبه نهم قرار داد.(7)
بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات


البته خانم «هنّا الکا مِیِرز»2 کارشناس ارشد مسایل غرب آسیا و شمال آفریقا در سال 2009 در مقاله ای علمی با عنوان «آیا اسرائیل به اندیشکده ها نیاز دارد؟» که در فصلنامه «خاورمیانه» به چاپ رسید مینویسد: «بگین سادات یکی از 35 اندیشکده اسرائیلی است که علیرغم تعداد بالای این اندیشکدها، تأثیر چندانی بر سیاست و تصمیم سازان اسرائیل ندارند و حتی مدیران این اندیشکده ها همچون «افرایم اینبار» نیز به این واقعیت اذعان دارند. دلیل اینکه چرا اندیشکده های اسرائیلی همچون همتایان آمریکایی خود تأثیرگذار نیستند در مواردی همچون:  وابستگی بیش از حد اندیشکده های اسرائیلی به دانشگاه ها، کمبود بودجه، ساختار سیاسی اسرائیل و نگرش و طرز برخورد جامعه اسرائیل در قبال دولت قابل ذکر است.»(8)

2- حوزه مطالعاتی
·    فرآیند تفکر راهبردی اسرائیل
·    بازدارندگی و امنیت منطقهای
·    جایگزینهای راهبردی در فرایند صلح
·    سیاست خارجی و داخلی حکومت فلسطین
·    افکار عمومی اسرائیل در مورد امنیت ملی
·    روابط اسرائیل- آمریکا
·    روابط اسرائیل- سازمان ملل
·    مسائل مربوط به ترور و خشونت
·    روابط راهبردی اسرائیل- ترکیه
·    امنیت در شرق تا منطقه دریای مدیترانه
·    منابع آب غرب آسیا
·    سلاحهای کشتار دسته جمعی
·    کنترل اسلحه در منطقه
·    صنایع نظامی
·    آینده ارتش اسرائیل
·    روابط اسرائیل- آسیا(9)
3- اهداف
از جمله اهدافی که برای فعالیت مرکز مطالعات استراتژیک ترسیم شده میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
این مرکز به دنبال آن است که تحقیقاتی جهت دار در موضوعات امنیتی، استراتژیک و مربوط به صلح، به ویژه در خاورمیانه انجام دهد. آنها به دنبال این هستند که تحقیقات، کتب، همایش ها و سخنرانی هایی که برگزار میکنند، برای دولت اسرائیل، جامعه یهود، دیپلمات ها، نظامیان و... خطوط راهنمایی را فراهم کند که براساس آن، افراد مذکور بتوانند تصمیمات و موضعگیری های مناسبی را اتخاذ نمایند. آنان بدین منظور از کنفرانس ها و همایش هایی که در موارد مربوط به حوزه فعالیت آنان برگزار میشود حمایت مینمایند. بدین منظور مرکز مطالعات مذکور میکوشد در راستای دستیابی به اهداف خویش، برجسته ترین دانشمندان داخلی و خارجی را در زمینه های مرتبط، گردهم آورد تا با اطمینان بیشتری نسبت به صدور توصیه ها و آراء مشورتی اقدام نمایند.(10)
به علاوه این مرکز در راستای دستیابی به اهداف خویش اولویت بندی هایی را نیز رعایت میکند. اهدافی مانند تبیین روابط استراتژیک در سطوح دوجانبه میان کشورهایی چون: ایالات متحده، ترکیه، چین و هند با اسرائیل به کرات در کنفرانس ها و نشریه این مرکز مورد تأکید قرار گرفته است. در همین خصوص دکتر «افرایم اینبار» مدیر سابق مرکز بگین سادات در مورد مأموریت های این مرکز میگوید: «در سالیان گذشته، مرکز بگین- سادات یکی از موفقترین مراکزی بود که توانست مسایلی همچون چالش های همسایگی فلسطین با اسرائیل، خطر سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و بازار موشکی کشورهای عربی، اهمیت روابط اسرائیل با ترکیه و هند و مخاطرات موسسات بینالمللی برای سلب مشروعیت از اسرائیل را در دستور کار عمومی قرار دهد.»(11)
4- فعالیت ها
مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات در راستای به ثمر رساندن اهداف خویش فعالیت های متنوع و گستردهای را تدارک دیده است. این فعالیت ها شامل برگزاری همایش ها، جلسات سخنرانی، انتشار کتاب و بولتن و چاپ نشریه میباشد. در یک تقسیم بندی کلی فعالیت های این مرکز را میتوان به دو دسته تقسیم بندی نمود:
1-4- همایش ها
این مرکز در راستای رسیدن به اهدافی چون ارائه توصیه هایی به نهادهای مختلف اسرائیلی، سلسله همایش هایی را از سال 1997 آغاز نموده است. از جمله موضوعاتی که در این همایشها مورد بررسی قرار گرفته است میتوان به مسئله تروریسم، امنیت ملی اسرائیل، آمریکا و خاورمیانه، اقلیت های نژادی خاورمیانه، روابط استراتژیک هند و اسرائیل، آینده دولت فلسطین، نیروهای مسلح در خاورمیانه، ترکیه در قرن بیست و یکم و سیاستهای دفاعی اتحادیه اروپا اشاره نمود. البته موضوعات همایشهای برگزار شده، از سال 2010 در سایت مرکز قرار گرفته است.
مسئولان این مرکز در راستای نشر افکار و عقاید خود نتایج این همایش  ها را در دسترس عموم قرار میدهند.
2-4- انتشارات
در بخش انتشارات این مرکز سه نوع فعالیت علمی، اطلاعرسانی و تحقیقاتی به انجام میرسد که این سه حوزه شامل انتشار کتاب، بولتن و یک نشریه تخصصی میباشد.
کتاب:
مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات از سال 1995 تاکنون 20 جلد کتاب در زمینه های مرتبط با حوزه مطالعاتی خویش منتشر نموده است که نویسنده اکثر این کتابها خودِ افرایم اینبار بوده است.

بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

بولتن:
انتشار بولتن مرکز مطالعات استراتژیک نیز همزمان با آغاز برگزاری همایش‌ها در سال 1997 آغاز شده و به طور میانگین دو شماره از آن در سال منتشر می‌شود. در جدیدترین شماره این بولتن،10 مقاله‌ای که در سال 2017 بیشتر خوانده شده معرفی شده است. بر این اساس خوانندگان بولتن مذکور به ترتیب اولویت به مباحث مربوط به ایران، عربستان، منازعات اسرائیل- فلسطین و امنیت ملی اسرائیل علاقه نشان داده‌اند.(12)
بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

5- مواضع مرکز در قبال وقایع بین‌المللی
بگین سادات همواره در قبال وقایع و رخدادهای منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام موضع کرده است. در واقع این مرکز به نوعی تیم فکری رژیم صهیونیستی قلمداد می‌گردد که این رژیم را در نیل به اهدافش یاری می‌رساند. به طور مثال می‌توان به موضع‌گیری‌های بگین سادات که در قالب بولتن ها، مقالات، کتاب‌ها، سخنرانی ها و همایش‌ها انعکاس می‌یابد، اشاره کرد. مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات، همواره ایران را مهم‌ترین و خطرناک‌ترین دشمن منطقه و اسرائیل دانسته و معتقد است اولاً ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و ثانیاً دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، جهت تهدید اسرائیل و سلطه بر منطقه می‌باشد. لذا به کرات ایران هسته‌ای را مهم‌ترین دشمن اسرائیل و اعراب در منطقه معرفی می‌کند که حضورش برای منطقه و جامعه بین‌المللی خطرناک است.

در واقع مواضع این مرکز در خصوص ایران با موضع ایالات متحده و اسرائیل تفاوتی ندارد. در خصوص اوضاع فلسطین و روند صلح در خاورمیانه نیز مرکز معتقد است که اسرائیل از هر گونه تلاشی برای برقراری صلح دریغ نکرده و این طرف فلسطینی و حامیان آن همچون ایران و سوریه هستند که صلح را نقض می‌کنند. بگین سادات در برخی از موضع‌گیری‌های خود حتی به کشتار مردم غیرنظامی فلسطین نیز اشاره کرده و آن را برای دستیابی به اهداف اسرائیل و دفاع از خود لازم و ضروری دانسته است.

بگین سادات در طول سالیان گذشته توانسته است یک گروه فکری منسجم و یکپارچه را در زمینه‌های مورد توجه ایجاد کرده و محصولات فکری و کاری خود را به جامعه علمی و دانشگاهی و به ویژه صهیونیستی ارائه نماید. در مجموع برگزاری همایش‌های مختلف با موضوعات متنوع را می‌توان نمونه‌ای از دغدغه‌های حاکم بر مسئولین و گردانندگان مرکز مذکور دانست که سبب گردیده در هر دوره زمانی بررسی موضوعات ویژه در محوریت اهداف و برنامه‌های مرکز قرار گیرد.

مجموعه اهداف و موضوعاتی که بگین سادات در طی سال‌های گذشته دنبال کرده بر دو محور ثابت و متغیر تقسیم‌بندی می‌شود. محور ثابت کاری این مرکز را می‌توان موضوعاتی دانست که در هر شرایطی و در هر فضای گفتمانی حاکم بر عرصه منطقه‌ای و جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و لذا همواره مورد توجه قرار گرفته است. از جمله این محورهای ثابت می‌توان به اهمیت موضوع ترکیه، روند صلح و مسئله آب در خاورمیانه اشاره کرد. این موضوعات مباحثی بوده‌اند که چه قبل از حادثه 11 سپتامبر 2001 و چه پس از آن به یک نسبت مورد توجه این مرکز قرار داشته و به آن پرداخته شده است.

از سوی دیگر محورهای متغیر این مرکز را می‌توان موضوعاتی دانست که تابع رخدادهای بین‌المللی و منطقه‌ای بوده است. به طور مثال حادثه 11 سپتامبر سبب گردید تا این مرکز سلسله همایش‌هایی را در خصوص تروریسم، سلاح‌های کشتار جمعی، خطر ایران هسته‌ای و اشغال عراق و پیامدهای آن و جایگاه جدید اسرائیل در منطقه پس از 11 سپتامبر برگزار نماید. عمده موضوعات مورد بحث قبل از یازده سپتامبر حول مباحثی چون نقش هژمونی ایالات متحده پس از جنگ سرد، جایگاه اتحادیه اروپا در روند صلح، رابطه اسرائیل با همسایگان و... متمرکز بوده است.(13)

6- ترکیب اعضاء
شناخت اعضای یک سازمان تا حدودی ماهیت و جهت‌گیری آن سازمان را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر آگاهی از ترکیب اعضاء سابقه کاری و نوع تخصص آنها می‌تواند تا حدی گویای خط مشی، شیوه و حوزه کاری هر سازمانی باشد. مجموع ترکیب اعضای هیئت مدیره و بدنه کارشناسی و مشورتی بگین سادات که مشتمل بر خواص اسرائیلی در حوزه‌های مختلف است، نشان می‌دهد که این مرکز صرفاً ماهیت آکادمیکی نداشته و تریبونی برای خواص صهیونیستی هست تا از این طریق بر تصمیمات دولت‌های حاکم تأثیر بگذارند.
در همین راستا به معرفی مختصر اعضای اصلی مرکز بگین سادات پرداخته می‌شود.
الف) هیئت مدیره
بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

نام زالمان شوال، در میان اعضای هیات مدیره مرکز IPS که نهاد برگزار کننده کنفرانس‌های هرتصلیاست نیز دیده می‌شود.

ب) محققان

بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

(14)

بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات
بررسی مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات

(15)
با توجه به اطلاعات فوق، به نظر می‌رسد که دکتر «زئیف ماگن» در بخش مطالعات اسلامی و تشیع و «دورون اسحاقف» در بخش تاریخ و سیاست ایران و بحث سیاست خارجی ایران، بخش مطالعاتی ایران را اداره می‌کنند هرچند که ممکن است افراد دیگری همانند آریه مکل با تخصص در امور بین‌الملل و سایرین، به کمک آنان بشتابند.

نتیجه‌گیری
به جز چند اندیشکده مطرح اسرائیلی همچون بگین سادات و INSS، این مساله به نسبت به وضعیت و جایگاه عموم اندیشکده های ایرانی شبیه است با این تفاوت که حتی اندیشکده‌های ایرانی، آن وابستگی آکادمیک را هم ندارند. البته طبق این تحقیق می‌توان این مساله را به عنوان یک فرصت نیز قلمداد کرد زیرا اگر اندیشکده‌ها در یک کشور چنین وضعیتی داشته باشند آنگاه راحت‌تر می‌توانند تحرکات دولت خود را نقد کنند اما باید توجه داشت که عدم ارتباط سیستماتیک آنان با ارکان تصمیم‌ساز می‌تواند ناظران امور آن کشور را دچار خطای محاسباتی کند. از این رو بیشتر می‌بایست از جنبه توصیفی- تحلیلی به آنها نگریست نه راهبردی.

در واقع ساختار امنیتی ایران و اسرائیل در امور راهبردی این فضا را در اختیار کارشناسان غیر رسمی قرار نمی‌دهد تا با دسترسی به برخی داده‌ها و تجربیات میدانی- اطلاعاتی به تجزیه و تحلیل اوضاع بپردازند اما اندیشکده‌های آمریکایی به واسطه حضور مقامات ارشد و تصمیم‌ساز آمریکا در بین هیئت مدیره خود و به خاطر ارتباطات قوی مسئولان این اندیشکده‌ها با مقامات دولت‌های آمریکا حین خدمت و همچنین با توجه به هزینه‌های هنگفت این اندیشکده‌ها که بعضاً از راه‌های غیر دولتی تأمین می‌شود باعث شده تا وزن این اندیشکده‌ها قابل قیاس با اندیشکده‌های اسرائیلی نباشد. ضمن آنکه اساساً ساختار سیاسی اسرائیل در قیاس با آمریکا فرد محور بوده (در حد کابینه امنیتی) اما اندیشکده‌ها در نظام سیاسی آمریکا جزوی از چرخ دنده‌های این سیستم به حساب می‌آیند.

بنابر گزارش دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا در سال 2014 با عنوان «جهان به سمت اندیشکده‌ها»، مرکز بگین سادات در بین اندیشکده‌های برتر غرب آسیا و شمال آفریقا در رتبه نهم قرار دارد. اما «هنّا الکا مِیِرز» کارشناس ارشد یهودی مسایل غرب آسیا و شمال آفریقا در سال 2009 در مقاله‌ای علمی با عنوان «آیا اسرائیل به اندیشکده ها نیاز دارد؟» می‌نویسد: «بگین سادات یکی از 35 اندیشکده اسرائیلی است که علی‌رغم تعداد بالای این اندیشکدها، تأثیر چندانی بر سیاست و تصمیم‌سازان اسرائیل ندارند و حتی مدیران این اندیشکده‌ها همچون «افرایم اینبار» [رئیس سابق مرکز] نیز به این واقعیت اذعان دارند. دلیل اینکه چرا اندیشکده‌های اسرائیلی همچون همتایان آمریکایی خود تأثیرگذار نیستند در مواردی همچون: وابستگی بیش از حد اندیشکده‌های اسرائیلی به دانشگاه‌ها، کمبود بودجه، ساختار سیاسی اسرائیل و نگرش و طرز برخورد جامعه اسرائیل در قبال دولت قابل ذکر است.
اما در پاسخ به این سوال که بگین سادات بیشتر بر چه حوزه‌هایی تمرکز ویژه داشته و چه نقشی می‌تواند در راهبردهای آتی اسرائیل داشته باشد، این فرضیه مطرح شد که نام مرکز گواه رویکرد اولیه آن یعنی یافتن منافع مشترک اسرائیل با کشورهای محوری در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و زیست محیطی مانند بحران آب در منطقه است. نزدیکی بی سابقه هند به اسرائیل در چند سال اخیر و بارزتر شدن بحران محیط زیست به ویژه منابع آب در منطقه و ایران با توجه به تمرکز ویژه بگین سادات بر روابط هند- اسرائیل و منابع آب خاورمیانه نشانگر آن است که این مرکز نگاهی هدفمند و جامع بر مسایل پیرامونی اسرائیل دارد. همچنین وجود هیئت مدیره و بدنه کارشناسی با سوابق مهم اجرایی موجب شده تا اندیشکده‌ای همچون بگین سادات تبدیل به تریبون خواص اسرائیلی شود.

*کارشناسی ارشد مطالعات منطقه‌ای و کارشناس موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی علمی ندا

1- Global Go To Think Tanks
2- «هنّا الکا مِیِرز»(Hannah Elka Meyers)  یهودی ساکن آمریکا و مدیر بخش منطقهای مرکز Guidepost Solutions است. این مرکز یک شرکت امنیتی و تحقیقاتی آمریکایی هست که بصورت تخصصی بر مسایل اطلاعاتی، اقتصادی و ضد جاسوسی در عرصه صنعت فعالیت میکند. وی پیش از این، سرتیمِ دایره اطلاعاتی پلیس نیویورک و تحلیلگر ارشد این نهاد بوده است.(http://www.guidepostsolutions.com/our-experts/hannah-meyers/)
نام:
ایمیل:
* نظر: