آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
طاهره گودرزی
چکیده
مطلب حاضر با مبنا قرار دادن بررسی کارویژه کمیته‌ای خاص در کنست پیرامون امور کودکان ناپدید شده یمنی، میزراحی و بالکانی، به بررسی ریشه‌ها و نحوه پیدایش این موضوع و چگونگی تعامل دولتمردان رژیم اسراییل با آن می‌پردازد.

مقدمه
مسأله ناپدید شدن یا ربوده شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در سال‌های اولیه تأسیس رژیم اسراییل، علی رغم تشکیل کمیته‌های حقیقت یاب متعدد، یکی از مسائل حل نشده در افکار عمومی جامعه رژیم صهیونیستی است که بیشتر، علیه مهاجران یهودی یمنی و شرقی تبار مطرح شده است که به امید زندگی بهتر در اراضی اشغالی فلسطین، پای به این دیار نهادند اما با مصیبت جدایی از عزیزانشان روبرو شدند. در این مطلب تلاش می‌شود به این سوال اصلی پاسخ داده شود که کارویژه کمیته ویژه امور کودکان ناپدید شده یمنی، میزراحی و بالکانی چیست؟ در این راستا، پرداختن به ابعاد پیدایش این ماجرا، سابقه تحقیق در این رابطه و اهم یافته‌های مرتبط با این موضوع ضروری به نظر می‌رسد.

1- آغاز ماجرا
در سال‌های اولیه پیدایش این رژیم، به‌ خصوص در اوایل دهه 1950، چند صد نوزاد و کودک نوپا، از خانواده‌هایشان ناپدید شدند. البته اعداد و ارقام در این مورد متفاوت است چنانکه برخی منابع از هزار(1)، هزاران (2)،650 (3)، طبق گفته نوریت کوهن رییس کمیته ویژه کنست برای تحقیق در این رابطه، هزار و 53 کودک (4)، و حتی 15 هزار کودک تا سال 1954(5)، سخن گفته‌اند که در این میان، برخی نیز چنین امری را پروسه‌ای در طول چند سال ذکر کرده و به نظر می‌رسد که به همین علت، آمار آنان با هم متفاوت باشد.
روزنامه هاآرتص که عدد هزار را ذکر کرده، برای درک بیشتر این رقم عنوان کرده که در فاصله سال‌های 1948 تا 1950، حدود 50 هزار نفر از شهر عدن در یمن وارد اراضی اشغالی شدند که کودکان از دست رفته آنان، یک و نیم درصد جامعه مذکور بود و این عدد، 50 درصد بیشتر از شمار اسراییلی‌هایی است که طی جنگ سال 1948 و اشغال فلسطین کشته شدند.(6)
خانواده‌هایی که کودکان خود را از دست دادند، از مهاجرانی بودند که در کمپ‌های انتقال و جذب سکونت داشتند و ضمن «عملیات قالی سحرآمیز» وارد اراضی اشغالی اشغالی شدند.(7) دو سوم این کودکان یمنی بودند. یک سوم باقی مانده، به خانواده‌های میزراحی، تونسی، مراکشی، لیبیایی، عراقی، خانواده‌های مهاجرت کرده از بالکان و غیره تعلق داشتند. صدها شهادت از والدین، به یک روش مشابه اشاره داشت: از والدین خواسته شده بود به دلیل شیوع بیماری فلج اطفال و اقامت آنان در چادر، برای مراقبت بیشتر، کودکان را به مهد کودک یا بیمارستان تحویل دهند. گاهی اوقات، کودکان به طور خشونت‌آمیز، توسط مددکاران اجتماعی یا پرستاران توسط آمبولانس و به زور برده شده بودند. به والدین اجازه داده نشد که با کودکانشان بمانند، به آنان گفته شد که به خانه بروند و فقط برای شیر دادن فرزندانشان برگردند اما چند روز بعد به والدین گفته شد که کودکانشان مرده‌اند.(8)
البته روش‌های دیگری نیز وجود داشت مثلاً مأموران اسراییلی، کودکان مادرانی را که در گذرگاه‌ها زایمان می‌کردند، با خود می‌بردند، بعد از مدتی عنوان می‌کردند که کودک مریض شده و به بیمارستان انتقال یافته و در آنجا مرده است. همچنین در مواردی، پزشک محلی، کودکان مادرانی را که در شهرک‌های زراعی وضع حمل می‌کردند، بعد از بیماری تا حدی مداوا می‌کرد و سپس آنان را به بیمارستان می‌فرستاد و در آنجا به مادران گفته می‌شد که کودک از دنیا رفته است.(9)
والدین هیچ گاه مرده فرزندانشان را ندیدند و اجازه خاکسپاری آنان را نیافتند. در بسیاری موارد، والدین گواهی فوت دریافت نکردند و یا اگر دریافت کردند، این گواهی مدت‌ها بعد، به دستشان رسید. شمار معدودی از کودکان بعد از اعتراض‌های شدید والدین به آنان باز پس داده شدند اما سرنوشت بیشتر کودکان مشخص نیست. بسیاری از شکایت‌ها به مؤسسات اجرای قانون، دفاتر حکومتی و مقامات متعدد، حاصلی در بر نداشت. سال‌ها بعد، بسیاری از آنان در آغوش خانواده‌های دیگر پیدا شدند.
چند سال بعد، IDF به والدین این کودکان، دستور داد که کودکان خود را، مرده اعلام نمایند. در سال‌های آتی، تنها تحت فشار انتقادهای عمومی بود که دولت، کار تحقیق در این ماجرا را آغاز کرد.(10)
در این مدت، افرادی بودند که به ناگاه متوجه می‌شدند که فرزند اصلی خانواده‌هایی که در آنها تربیت شده‌اند نیستند و به دنبال اقوام اصلی خود بودند و با آزمایش‌های پزشکی، به این خانواده‌ها می‌رسیدند. نمونه این امر را می‌توان در پرونده «یهودا کانتور» Yehuda Kantor مشاهده کرد.(11)
بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل 
2- فعالیت‌های اجتماعی در این رابطه
برای پاسداشت کودگان گم شده یمنی، سالانه در ماه ژوئن یک راهپیمایی اعتراض آمیز برگزار می‌شود که مراسم سال 2018، با حضور 200 هزار تن، بزرگترین راهپیمایی پیرامون این موضوع از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی برگزار شد. درخواست حاضران در راهپیمایی، شناسایی موضوع کودکان ناپدید شده از جانب دولت به عنوان یک موضوع جنایی بود.(12)
 
بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
در تصاویر سال 2017، می‌توان حضور اسحاق هرزوگ رییس وقت تشکل سیاسی اتحاد صهیونیستی در میان جمعیت را نیز مشاهده کرد.(13)
نکته قابل ذکر در این رابطه، وجود سازمان اجتماعی «امرام» (amram) است (به معنای روح شرق) که با اسوه قرار دادن خاخام «عوزی مشولام» (Uzi Meshulam) به عنوان نماد اعتراض علیه این واقعه و عاملی اصلی برای تشکیل کمیته حقیقت یاب ملی در سال 2001، این اهداف را برای فعالیت‌های خود اعلام کرده است:
- شناسایی رسمی پرونده ناپدید شدن کودکان و جدایی کودکان از والدینشان با کلاهبرداری و اجبار. این کودکان بدون اطلاع والدینشان، به فرزند خواندگی داده شده و در مواردی در ازای پول فروخته شدند یا به یتیم‌ خانه‌ها انتقال داده شدند.
- شناسایی رسمی زمینه نژادپرستانه این پرونده- اقدامات مذکور، در بافت نژادپرستانه و تبعیض علیه خانواده‌های مهاجر که بیشتر آنان از شرق بودند رخ داده است.
- یک تحقیق عمومی درباره ابعاد پزشکی و علمی پرونده به طوری که دولت، باید ماهیت درمان‌های انجام شده بر روی مهاجران از جمله تجارب درمانی برای پژوهش علمی را مشخص کند.
- افزودن پرونده کودکان یمنی، شرقی و بالکان به برنامه درسی دبیرستان‌ها.
- شفافیت عمومی کامل و افشای همه مواد و اسناد مربوطه که در آرشیو حکومت و محرمانه وجود دارند تا از این طریق بتوان محل کودکان را شناسایی کرد.
- ایجاد یک نهاد تخصصی برای تعیین مکان هر کودک از جمله انجام تست‌های DNA برای خانواده‌ها و فرزند خواندگان و بررسی فرزندخواندگی‌ها.
- پاک‌سازی نام و سوابق عوزی مشولام.
- پرداخت غرامت به قربانیان پرونده.(14)
3- سابقه تحقیق
الف- کمیته بهلول- مینکوفسکی
کمیته مشترک بین وزارتخانه‌ای با مشارکت وزارت دادگستری و پلیس فعال در سال‌های 1967 تا 1968 (مشهور به کمیته بهلول- مینکوفسکی Bahlul- Minkowski Committee) این کمیته 3 هزار مورد فرزند خواندگی بین سال‌های 1949 تا 1956 را مطالعه کرد و عنوان نمود که از 342 کودک ناپدید شده طبق شکایات، ۳۱۶ کودک مرده‌اند و 4 کودک یافت شده‌اند و 22 نفر نیز بدون هیچ نشانه‌ای ناپدید شده‌اند. پلیس درخواست کمیته بهلول را برای جستجو درباره 22 فرد گم شده در خارج، نپذیرفت. کمیته مذکور با کمیته‌ای عمومی که به همین منظور به وجود آمده بود (Public Committee to Investigate the Disappearance of Children ) همکاری می‌کرد. این کمیته شامل چند شهردار، خاخام و روانشناس می‌شد. کمیته عمومی نتایج خود را در سال ۱۹۸۶ به چاپ رساند، که در مواردی به تحقیق‌های انجام شده توسط دانشگاه بارایلان استناد کرده بود، دانشگاه بار ایلان کمیته باهلول مینکوسکی را به ناکارآمدی در تحقیق‌های خود متهم کرده بود.(15)

ب- کمیته شالگی
با توجه به علاقه عموم مردم اسرائیل به یافته‌های تحقیق‌های کمیته قبلی، دولت اسرائیل به نخست وزیری اسحاق شامیر در سال ۱۹۸۸ کمیته‌ای به ریاست قاضی موشه شالگی Moshe Shelgi تشکیل داد. این کمیته که شامل نمایندگان پلیس، وزارت امور داخلی، وزارت دادگستری، بازرس نخست وزیری به نام ایگال یوسف Yigal Yosef و نماینده‌ای جامعه یمنی بود، پس از دو سال و نیم فعالیت، شواهدی جدید در مورد ۳۰۱ کودکی که کمیته بهلول، آنان را بررسی نکرده بود، دریافت و اعلام کرد که مشخص نیست از این تعداد، 222 تن مرده‌اند که 51 نفرشان بدون گواهی فوت بوده‌اند. 14 کودک در عدن ناپدید شده‌اند و معلوم نیست ۶۵ کودک دیگر چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند.
کمیته مذکور ادعای جالبی را مطرح کرد: از زمان کمیته بهلول، چند منبع مهم اطلاعاتی ناپدید شده‌اند و دیگر کمیته شالگی نمی‌تواند آنها را بررسی کند مثلاً پرونده‌های پزشکی بیمارستان‌ها و داده‌های ثبت شده وزارت سلامت درباره مجوزهای دفن که بر اساس قانون آرشیو مصوب سال 1955، پاک شده‌اند.(16)
هرچند که این کمیته مجاز نبود درباره ابعاد جنایی موضوع، تحقیق کند اما در پایان به این نتیجه رسید که نشانه‌ای از ظن مربوط به ابعاد جنایی در این قضیه وجود نداشته است. ایگال یوسف، از امضای گزارش کمیته مذکور امتناع نمود و جامعه یمنی این گزارش را رد کرد.(17) خود شالگی در 29 آوریل 1995، طی مصاحبه با معاریف گفت که ما مدرکی را برای اثبات ربوده شدن کودکان پیدا نکردیم.(18)

ج- کمیته حقیقت یاب ملی دولتی
بعد از اعلام نتایج کمیته شالگی، واکنش‌های زیادی توسط مردم از جمله خاخام عوزی مشولام Uzi Meshulam نشان داده شد و باعث کشته شدن یکی از پیروان وی در درگیری با پلیس و زندانی شدن وی گردید. این امر نهایتاً منجر به تشکیل کمیته‌ای رسمی و ملی در 23 ژانویه سال ۱۹۹۵ شد. کمیته مذکور، در سال 2001، یافته‌های خود را منتشر کرد. این کمیته نتوانست در مورد ۵۶ کودک به نتیجه قطعی دست یابد، هرچند با قاطعیت مرگ ۷۳۳ کودک از ۸۰۰ کودک را مورد تأیید قرار داد.(19)
کمیته ملی، توسط «مئیر شامگار» رییس دادگاه عالی منصوب و «یهودا کوهن» Yehuda Cohen) قاضی سابق دادگاه عالی به عنوان رییس، سرلشگر دیوید میمون (David Maimon) و قاضی داحلیا کوبل (Dahlia Kubel) به عنوان اعضای آن انتخاب شدند. کمیته مزبور، در اوت سال 1997، یک گزارش موقت صادر و اعلام کرد که 687 پرونده را باز کرده که 242 مورد از آنها توسط کمیته‌های سابق بررسی شده‌اند. این گزارش می‌افزاید که 27 درصد والدین کودکان گم شده، یمنی نبودند و اختیارات این کمیته تنها درباره یمنی‌هاست اما با این حال، تصمیم گرفته که شکایات آنها را نیز قبول کند.
در نیمه سال 1999، قاضی کوهن بازنشسته شد و قاضی کِدمی (Kedmi) بازرس سابق پلیس و قاضی دادگاه عالی جانشین وی شد.
این کمیته علی رغم تمام ناکامی‌های خود توانست به اطلاعات ذی قیمتی اشاره کند:
1- یهودیت خیونر (Yehudit Chivner) که طی چند دهه مسئول ثبت نام جمعیت در وزارت امور داخلی بود شهادت داد که چگونه، به طور غیر عمدی، نام‌هایی را به فهرست اضافه یا از آن حذف کرده است.

2- اوری آونری (Uri Avneri) سردبیر نشریه هاعولام هازه که چند دهه عضو کنست بوده، شهادت داد که: ادعای «گیجی کلی» در اردوگاه‌های مهاجران، اشتباه بوده زیرا همه چیز به طور کامل در این اردوگاه‌ها، ثبت و ضبط می‌شده است.

3- سی (30) خانواده گزارش دادند که هنگام مراجعه به بیمارستان‌هایی که فرزندانشان به آنجا برده شده بودند و به آنان گفته شده بود که مرده‌اند، به گونه‌ای بسیار تهدیدآمیز و خشونت‌بار با خدمه بیمارستان رفتار کردند و نهایتاً، خدمه ترسیده، و فرزندانشان را زنده به آنان پس داده بودند.

4- بسیاری از پزشکان و پرستاران، که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کردند، خاطراتی را از آن دوران به یاد می‌آوردند مثلاً یک پرستار در یک نوار ویدیویی شهادت داد که 2 یا 3 کودک سالم را با آمبولانس به عفوله برده و روز بعد که درباره کودکان پرسیده، به وی گفته شده که آنان مرده‌اند. وی افزود که این گفته درست نبود.. آنها به فرزندخواندگی سپرده شدند.. بیشتر آنان به آمریکا فرستاده شدند.(20)

د- کمیته ویژه امور کودکان ناپدید شده یمنی، میزراحی و بالکانی
کمیته ویژه امور کودکان یمنی، میزراحی و بالکانی ناپدید شده، همانند دیگر کمیته‌های ذکر شده، نقش زیادی در تحقیق پیرامون این موضوعات ندارد بلکه بیشتر بر فرآیندها نظارت می‌کند. در سایت کنست کمیته مذکور چنین توصیف شده است:
کمیته ویژه امور کودکان یمنی، میزراحی و بالکانی ناپدید شده، بر تصمیم‌های حکومت پیرامون انتشار مطالب درباره ناپدیدشدن کودکان یمنی، بالکانی و شرقی و نیز اقدامات حکومت درباره برملا شدن حقیقت نظارت می‌کند. به علاوه، کمیته مذکور، بر شکایت‌های ارائه شده توسط خانواده‌ها متمرکز شده و با پایگاه DNA مربوط به یافتن ارتباط ژنتیک میان بستگان، تعامل خواهد داشت.(21)
ترکیب کمیته مذکور، متشکل از افراد زیر است:


رییس کمیته: نوریت کورِن Nurit Koren لیکود
 بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
اعضای کمیته:
          
بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
شایان ذکر است که نوریت کورن(22) و ناوا بوکر(23)، هر دو اصالتی یمنی دارند و یکی از بستگان خود را از دست داده و به نوعی، از خانواده‌های قربانیان این ماجرا محسوب می‌شوند.(24)
آنان در تجمع‌ها و اعتراضات مردمی شرکت می‌کنند و به نوعی، نشان دهنده عدالت خواهی! سیستم حکومتی رژیم اسراییل درباره این موضوع هستند. عملکرد این کمیته نشان می‌دهد که بیشتر صهیونیست‌ها، آن را یک گروه فشار پارلمانی بر دولتمردان به حساب می‌آورند.
به طور کلی، عملکرد کمیته‌های تحقیق تشکیل شده، برای عموم اسراییلی‌ها راضی کننده نبوده است و حتی از طرف حکومت، بر یافته‌های تحقیقات آنان مهر محرمانه زده شده به نحوی که اسناد کمیته کوهن؛ تا سال 2071، خارج از دسترس قرار داده شده و حفاظت از اسرار فردی، بهانه این امر عنوان شده است.(25)
4- نظرات مطرح شده درباره کودکان ناپدید شده
درباره کودکان ناپدید شده یمنی و غیر یمنی، با توجه به تحقیقات انجام گرفته که در موردی بسیار جالب، شاهد محرمانه تلقی شدن اسرار این قضیه تا سال 2071 می باشد، با این همه، دیدگاه‌های متفاوتی در جامعه اراضی 48 مطرح شده است که به چند مورد اشاره می‌شود:
1- هیچ یک از کمیته‌های تحقیق، این اقدام را مجرمانه و سیستماتیک تلقی نکرده‌اند و در شدیدترین حالت، افرادی در این جریان مدعی شده‌اند که ناپدید شدن این کودکان، خارج از چهارچوب نظام حاکم بر رژیم اسراییل بوده و محصول اهمال بسیار ملامت بار مسئولان و مجریان نهادهای سلامت و بهداشت است که با عدم ثبت نام دقیق از کودکان، آنان را از والدینشان جدا کرده‌اند و بعد از اتمام کار مداوا، مسئولان نمی‌دانسته‌اند که آنان را به چه کسی تحویل دهند.(26)
در نقد این مطلب باید گفت که چنین مشکلی در صورت وجود، با صدور اطلاعیه و آگهی¬های لازم قابل رفع بود.
2- ناپدید شدن کودکان، مجموعه اقداماتی سیستماتیک بوده و عمل ربایش صورت گرفته است. در همین راستا، باید متذکر شد که با توجه به دستورات صادر شده مبنی بر عدم انتشار اطلاعات و یافته‌های موجود در این زمینه تا سال 2066، چنین گمانی تقویت می‌شود. به طور کلی، برخی معتقدند که کار کمیته‌های تحقیق دچار آشفتگی بوده و عمداً ناتوانی خود را دسترسی به اطلاعات اعلام کرده‌اند تا از این طریق، اطلاعات و اسناد موجود درباره زنده بودن این کودک‌ها را نادیده بگیرند. در واقع، مشخصاً کمیته شالگی تنها به این مطلب اکتفا نموده که اشباهاً مدارک مهم بیمارستان‌ها از میان رفته و تنها بر ارزیابی «ربایش تشکیلاتی» این کودکان متمرکز شده است. این احتمال از نظر آن مغفول مانده که ممکن است این پدیده ربایش، از طریق کانال‌های موازی تحت نظارت یک تشکیلات دیگر بدون آنکه تحت تعقیب قرار گرفته، انجام شده باشد.(27)
باید متذکر شد که رژیم اسراییل، از زبان تحلیلگران و محققان و نیز مقامات مسئول خود چنانکه در نتایج کمیته‌های تحقیق نیز ذکر شد، صراحتاً با ربایش این کودکان مخالفت می‌کند و حتی آن را برخاسته از تئوری توطئه می‌داند. این در حالی است که برخی از یمنی‌ها، آن را «توطئه سکوت» می‌دانند.(28)
مدارک موجود منتشر شده توسط رسانه‌های اسراییلی، این چند احتمال را درباره سرنوشت کودکان یاد شده، مطرح می‌سازد:
الف- ارائه برای فرزند خواندگی
به خانواده‌های ثروتمند عموماً اشکنازی. البته در این باره حرف و حدیث‌های فراوانی وجود دارد و همان گونه که گفته شد، کمیته‌های تحقیق آن را رد کرده‌اند ولی با این حال، شواهدی وجود دارد که افرادی در بزرگسالی، با انجام تحقیقات لازم و پزشکی دریافته‌اند که ریشه یمنی داشته ولی در خانواده‌هایی اشکنازی بزرگ شده‌اند. این امر ممکن است به صورت مؤسساتی سازمان‌دهی شده باشد یا اینکه در مواردی، رخ داده است که البته بنا به استدلال اسراییلی‌ها، با توجه به وضعیت نامناسب کودکان، چنین رخدادی، به نفع آنان بوده است.(29)

ب- استفاده در مطالعات پزشکی
روزنامه اسراییل هیوم در تاریخ 10/7/2017 گزارش داد که در سال‌های ابتدایی تأسیس رژیم اسراییل؛ نه تنها جسم کودکان مرده، بدون جلب رضایت، در امور کالبد شکافی و تدریس آناتومی مورد استفاده قرار می‌گرفته، بلکه پزشکان اسراییلی حتی بر روی کودکان زنده نیز آزمایش‌های غیر مجاز انجام می‌داده‌اند. پس از انتشار این خبر، کمیته ویژه کنست در امور ناپدید شدن کودکان یمنی، شرقی و بالکانی تشکیل جلسه داده، طی آن مدارک را ملاحظه نموده و نوریت کورن، رییس کمیته مذکور، این امر را جنایتی بزرگ خواند. جالب آنجاست که «مئیر بوردا» Meir Broda نماینده اداره حقوقی وزارت سلامت در این نشست برای توجیه اقدامات غیر انسانی فاش شده آن زمان گفت که ما واقعیت‌های دیروز را با فضای امروز می‌سنجیم. این طبیعت کار پژوهش در آن هنگام بوده است! گزارش‌های آن هنگام نشان می‌دهد که 50 درصد اجساد موجود در بیمارستان، برای شناخت بیماری، کالبد شکافی شده‌اند.(30)
 
بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
این در حالی است که روزنامه اسراییل هیوم، مدارکی را درباره این آزمایش‌های پزشکی منشر کرده و در یکی از این تصاویر، بر روی شکم یک کودک عریان، واژه طحال نوشته شده است. یکی دیگر از صفحات اسناد یافت شده، نشان دهنده 4 کودکی است که دچار سوء تغذیه شده‌اند و پزشکان به صورت وریدی به آنان، پروتئین خشک تزریق کردند و همین باعث مرگ کودکان مذکور شده است.(31)

ج- مرگ بیشتر کودکان ناپدید شده
مرگ بیشتر کودکان ناپدید شده در پی انجام ندادن هیچ اقدامی در مورد آنان، رخ داده، به استثنای همان مواردی که آشوب و بلوا به پا کرده است. این همان باوری است که کمیته‌های تحقیق در صدد القای آن بوده‌اند.
مساله‌ای که کاملاً مشخص است، تلاش حزب ماپای طی سال‌ها زمامداری حکومت رژیم اسراییل، برای سرپوش گذاشتن بر این مساله است که البته رویکرد حزب لیکود، در قبال این قضیه اندکی متفاوت است به طوری که در ژوئن 2016، بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر، تساحی هنگبی یکی از وزرای کابینه و هم حزبی خودش را مأمور تحقیق در رابطه با اسناد سری مرتبط کرد و او نیز بعد از مدت اندکی گفت که صدها کودک عامدانه دزدیده شده‌اند و سپس اندکی بعد گفت که هیچ مانعی برای افشای این اسناد وجود ندارد.(32)

نتیجه‌گیری
مطلب حاضر در پاسخ به این سوال اصلی نگاشته شد که کمیته ویژه امور کودکان یمنی، میزراحی و بالکانی ناپدید شده، در کنست چیست؟ برای پاسخگویی لازم شد که ماجرای ناپدید شدن یا ربوده شدن این کودکان، بررسی شده و روند تحقیقات انجام شده درباره آنها و اهم یافته‌های تحقیقات که منتشر شده¬اند، بررسی شود. با توجه به مطالب گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت که علی‌رغم تشکیل کمیته‌های متعدد حقیقت باب درباره این موضوع، این اقدام همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد هرچند که، جنبه ربوده شدن سیستماتیک کودکان در کفه سنگین‌تری قرار دارد زیرا تا به حال، درخواست عموم جامعه یمنی و دیگر جوامع آسیب دیده و سایر بخش‌های افکار عمومی درباره لزوم انتشار همه اسناد جمع‌آوری شده در این رابطه، بی پاسخ مانده و حداقل تا سال 2071، آنها، دور از دسترس عموم خواهند بود.

به نظر می‌رسد، از آنجا که قربانیان این واقعه، عمدتاً یهودیان شرقی بوده‌اند و تعداد بسیار کمی از یهودیان اشکنازی، قربانی آن شده‌اند، دیدگاه نژادپرستانه رژیم صهیونیستی مبتنی بر نگرش ابزاری به یهودیان شرقی تبار، برای حصول منافع یهودیان اشکنازی، می‌تواند عامل ایدئولوژیک قوی برای این سهل انگاری در ثبت اسامی یا به عبارت بهتر، ربایش سیستماتیک فرزندان مهاجرانی باشد که یا به عبری مسلط نبوده یا وضعیت مالی خوبی نداشته، یا تنها بوده‌اند و می‌توانستند طعمه خوبی برای مجریان سازمان یافته این اقدام باشند.
در صورت صحت این امر، انتشار این اسناد می‌تواند بی اعتمادی یهودیان شرقی را به سیستم حاکمیتی رژیم صهیونیستی به بار آورد و همین امر، متزلزل کننده بنیان‌های آن است. اینکه چرا این اسناد منتشر نمی‌شود و چرا محدودیت‌های تازه‌ای بر آن لحاظ می‌گردد، سوالاتی است که دخالت نظام یافته مجریان امور در رژیم صهیونیستی را حتی در زمان کنونی به ذهن متبادر می‌سازد.

* کارشناس ارشد حوزه مطالعاتی رژیم صهیونیستی در موسسه ندا

پی‌نوشت‌ها:
1- Decades Later, Disappearance of 1,000 Children in Israel Remains a Mystery Ehud Ein-Gil Jun 09, 2016: https://www.haaretz.com/israel-news/.premium.MAGAZINE-disappearance-of-1-000-mizrahi-children-still-a-mystery-1.5393945
2- The tragedy of the lost Yemenite children: In the footsteps of the adoptees
https://972mag.com/the-tragedy-of-the-lost-yemenite-children-in-the-footsteps-of-the-adoptees/85930/
3- أطفال اليمن
https://www.madarcenter.org/%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%B9%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%AD%D8%A7% D8%AA/238-%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86
4- أين اختفى أطفال يهود اليمن؟ سر إسرائيلي أخطر من مفاعل ديمونا،22/06/2016:
https://www.maannews.net/Content.aspx?id=853677
5- الكشف عن قضية أطفال اليمن… بن غوريون: "يهود الشرق متوّحشون وعلينا تعليمهم الجلوس على كرسيّ المرحاض وباستطاعتهم منافسة العرب بنجاحٍ كبيرٍ”، December 31, 2016 :
https://www.raialyoum.com/index.php/%D8%A7%D9%84%D9%83%D8%B4%D9%81-%D8%B9%D9%86-%D9%82%D8%B6%D9%8A%D8%A9-%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86-%D8%A8%D9%86-%D8%BA%D9%88%D8%B1%D9%8A%D9%88%D9%86-%D9%8A%D9%87/
6- Decades Later, Disappearance of 1,000 Children in Israel Remains a Mystery Ehud Ein-Gil ,Jun 09, 2016:
https://www.haaretz.com/israel-news/.premium.MAGAZINE-disappearance-of-1-000-mizrahi-children-still-a-mystery-1.5393945
7- أطفال اليمن:
https://www.madarcenter.org/%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%B9%D8 %A9-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%AD%D8%A7 %D8%AA/238-%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86
8- The Yemenite, Eastern and Balkan Children Affair:
https://www.edut-amram.org/en/the-kidnappings/
9- لغز اختفاء أطفال يهود اليمن بعد الهجرة لإسرائيل، عادل شهبون:
http://www.ahram.org.eg/NewsQ/415041.aspx
10- The Yemenite, Eastern and Balkan Children Affair:
https://www.edut-amram.org/en/the-kidnappings/
11- An "Ashkenazi"-Yemenite Returns to his Family- See Halachic Remarks on DNA Testing at End, Elchonon Hammer, February 2, 2017:
http://www.chareidi.org/archives5777/bo/ayemenbo77.htm
12- Hundreds protest: 'Ask forgiveness from Yemenite families', 21/06/18:
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/247826
13- Marchers demand gov’t recognize Yemenite child abduction affair,09.25.17:
https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5020933,00.html
14- The Yemenite, Eastern and Balkan Children Affair:
https://www.edut-amram.org/en/the-kidnappings/
15- IN-DEPTH FEATURESThe Stolen Yemenite Children Affair Revisited, M. Samsonowitz:
http://www.chareidi.org/archives5762/AMK62features.htm
16- Ibid
17- قضية أطفال اليمن، ویکی پدیا به نقل از שלוש ועדות חקירה הוקמו ב-25 שנה ، November 4, 2001:
https://www.haaretz.co.il/misc/1.1537277, at:
https://ar.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B6%D9%8A%D8%A9_%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84_%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86
18- Decades Later, Disappearance of 1,000 Children in Israel Remains a Mystery Ehud Ein-Gil, Jun 09, 2016:
https://www.haaretz.com/israel-news/.premium.MAGAZINE-disappearance-of-1-000-mizrahi-children-still-a-mystery-1.5393945
19- قضية أطفال اليمن
https://ar.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B6%D9%8A%D8%A9_%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84_%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86
20- IN-DEPTH FEATURES ,The Stolen Yemenite Children Affair Revisited, by M. Samsonowitz:
http://www.chareidi.org/archives5762/AMK62features.htm
21-Special Committee on the Affair of the Disappearance of Yemenite, Mizrahi and Balkan Children:
https://knesset.gov.il/committees/eng/committee_eng.asp?c_id=625
22- Nurit Koren: https://en.wikipedia.org/wiki/Nurit_Koren
23- Nava Boker: https://en.wikipedia.org/wiki/Nava_Boker
24- The shocking story of Israel's disappeared babies, 4 Aug 2016:
https://www.aljazeera.com/news/2016/08/shocking-story-israel-disappeared-babies-160803081117881.html
25- Yemenite children, June 23, 2016:
 https://www.jpost.com/Opinion/Yemenite-children-457575
26- نهاية قضية اختطاف أطفال اليمن؟، 13 نوفمبر 2016:
https://www.al-masdar.net/%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A%D8%A9-%D9%82%D8%B6%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B7%D8%A7%D9%81-%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86%D8%9F
27- The Yemenite, Eastern and Balkan Children Affair:
https://www.edut-amram.org/en/the-kidnappings/
28- The shocking story of Israel's disappeared babies, 4 Aug 2016:
https://www.aljazeera.com/news/2016/08/shocking-story-israel-disappeared-babies-160803081117881.html
29- The shocking story of Israel's disappeared babies, 4 Aug 2016:
https://www.aljazeera.com/news/2016/08/shocking-story-israel-disappeared-babies-160803081117881.html
30- Exposed: Medical experiments on missing Yemenite children:
http://www.israelhayom.com/2017/07/10/exposed-medical-experiments-on-missing-yemenite-children/
31- گفتنی است که چنین اقدامی، یادآور شباهت‌های آن با اقدامات مربوط به تغذیه اجباری در میان اسرای فلسطینی است که دست به اعتصاب غذا زده‌اند. تغذیه اجباری، شیوه‌های مختلفی دارد که از جمله آنها، وارد کردن مواد غذایی به درون معده از طریق شلنگی است که از بینی به مری و معده می‌رسد. چنین اقدامی بعد از بستن اسیر صورت می‌گیرد. همچنین در مواردی، این امر شامل تزریق وریدی مواد غذایی به آنان است. تغذیه اجباری نیز، گاه در مواردی باعث مرگ اسرای فلسطینی شده است که البته برخی این خطر را ناشی از خونریزی شدیدی دانسته‌اند که با وارد کردن این شلنگ در بدن رخ می‌دهد.

 بهشت موعود یا جهنم فراق؛ بررسی ناپدید شدن کودکان یمنی، بالکانی و میزراحی در رژیم اسراییل
در: الفرق بين التغذية القسرية والعلاج القسري:
http://www.addameer.org/ar/publications/%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B1%D9%82-%D8%A8%D9%8A%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%BA%D8%B0%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B3%D8%B1%D9%8A%D8%A9-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%AC-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%B3%D8%B1%D9%8A
32- نهاية قضية اختطاف أطفال اليمن؟، 13 نوفمبر 2016:
https://www.al-masdar.net/%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A%D8%A9-%D9%82%D8%B6%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B7%D8%A7%D9%81-%D8%A3%D8%B7%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86%D8%9F
نام:
ایمیل:
* نظر: