آخرین اخبار
کد خبر: ۳۱۵۹۹۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
واکنش‌های منفی به قانون نژادپرستانه کنست
گروه‌های مختلفی در داخل و خارج از فلسطین اشغالی با انتقاد از تصویب قانون «کشور یهود» در کنست، آن را تبعیض‌آمیز و نژادپرسانه دانستند.

گروه‌های مختلفی در داخل و خارج از فلسطین اشغالی با انتقاد از تصویب قانون «کشور یهود» در کنست، آن را تبعیض‌آمیز و نژادپرسانه دانستند.

تصویب قانون جنجالی و تبعیض‌آمیز «کشور ملی یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست» با اعتراضات مختلفی در داخل و خارج از فلسطین اشغالی مواجه شد.

پارلمان رژیم صهیونیستی با 62 رای موافق و 55 رای مخالف در قرائت سوم، این لایحه را تصویب و به قانون تبدیل کرد تا بدین ترتیب زمینه قانونی برای حذف اعراب و مسلمانان را فراهم کند. (جزئیات بیشتر)

با اینکه ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی حامی و پیشبرنده این لایحه بود اما نمایندگان زیادی از احزب امختلف با آن مخالفت کرده و آن را «نژادپرستانه، تفرقه‌انداز و تهدیدی برای دموکراسی» دانستند.

بعد از تصویب، نمایندگان عرب و غیر یهودی در پارلمان رژیم صهیونیستی، رونوشت‌های این قانون را پاره کرده و شروع به اعتراض کردند. نیروهای امنیتی نیز به دستور مقامات صهیونیست، آنها را از صحن پارلمان بیرون بردند.

«آوی دیختر» رئیس پیشین شاباک و طراح اصلی این لایحه در جلسه رای‌گیری ضمن توهین به اعراب و مسلمانان در فلسطین اشغالی گفت: «تنها چیزی که شما می‌توانید باشید، یک اقلیت برابر (با دیگر اقلیت‌ها) است نه یک ملیّت مساوی (با ما)».

«شِلی یاشیموویچ» نماینده حزب «اتحادیه صهیونیست» در انتقاد از این لایحه گفت: «کسی باور ندارد که ائتلاف به دنبال ملیّت یا دولت اسرائیل باشد. این قانون شکل پَست ملی‌گرایی است که نسبت به دیگران تنفر دارد».

«زیپی لیونی» وزیر خارجه پیشین این رژیم با بیان اینکه قانون کشور یهود، سیاست را بر اصالت ترجیح می‌دهد، افشاد کرد که اعضای ائتلاف کابینه به او گفته‌اند «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تصویب این قانون به دنبال ایجاد نزاع و دشمنی است.

«کشور ملی یهود» صدای یهودیان فلسطین و آمریکا را هم درآورد
عکس نمایندگان ائتلاف با نتانیاهو بعد از تصویب قانون

 

«اسحاق هرتزوگ» رئیس جدید آژانس یهود با ابراز نگرانی از تصویب شدن این قانون، گفت: «اکنون سوال اینجاست که این قانون اسرائیل را تقویت می‌کند یا به آن صدمه خواهد زد».

«الیعازار اشترن» نماینده حزب «یِش عتید» تاکید کرد قانون کشور یهود، توهینی به اقلیت دروز و بدوی‌ها است که اکنون در ارتش اسرائیل و دیگر نیروهای امنیتی مشغول خدمت هستند.

«تَمر زَندلبرگ» عضو حزب «مِرتص» با «پست و آلوده» خواندن این قانون، گفت تصویب آن «شب شرم‌آوری» برای پارلمان رژیم صهیونیستی بود.

فعالان گروه حقوق بشری اسرائیلی «اکنون صلح» در اعتراض به تصویب این قانون از ساختمان کنست بالا رفته و پرچم سیاهی را در بالکن آن به اهتزاز درآوردند. نیروهای امنیتی نیز با برخورد شدید، آنها را بیرون کردند.

قانون تبعیض‌آمیز «کشور ملی یهود» حتی مخالفت‌ها و انتقادات شدید گروه‌های مختلف یهودی و صهیونیستی در آمریکا را نیز برانگیخت.

«جرمی بن‌آمی» رئیس و بنیان‌گذار لابی صهیونیستی «جِی استریت» در آمریکا با انتقاد شدید از کابینه نتانیاهو به خاطر تصویب این قانون، گفت: «این قانون متولد گناه است و تنها هدفش رسانده این پیام به اعراب و دیگر اقلیت‌ها در اسرائیل است که آنها هیچ با شهروندان (اسرائیلی) برابر نیستند و نخواهند بود».

«ریک جِیکوبز» رئیس اتحادیه یهودیت اصلاح‌طلب، که بزرگترین گروه یهودی در آمریکاست، گفت: «این یک روز غم‌بار برای دموکراسی در اسرائیل بود که نیازی به وجود آن نبود. آسیبی که این قانون به دیدگاه صهیونیستم و دموکراسی در اسرائیل زد، بسیار بالا است».

گروه «کمیته یهودیان آمریکا» نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز سرخوردگی عمیق از تصویب قانون کشور یهود، تاکید کرد این قانون به صورت مستقیم روی 21 درصد از جمعیت ساکنان فلسطین اشغالی که از این به بعد اقلیت شناخته خواهند شد، تاثیر شدیدا منفی می‌گذارد.

تصویب این قانون همچنین صدای خود صهیونیست‌های ساکن تل‌آویو را نیز درآورده و شامگاه شنبه چند هزار نفر از آنها را به خیابان‌ها کشاند.

در بیانیه پایانی این تظاهرات اعلام شد: «قانون کشور ملی، باعث می‌شود که نژادپرستی، تبعیض و تفرقه به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی‌های ما تبدیل شود. علاوه‌بر آن، نژادپرستی و تبعیض در حال تبدیل شدن به مرکز تمایلات کابینه اسرائیل است».(جزئیات بیشتر)

«کشور ملی یهود» صدای یهودیان فلسطین و آمریکا را هم درآورد
اعتراض نمایندگان عرب در صحن کنستمنبع:فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: